Światowy Tydzień Mózgu 2016

logo Tygodnia Mózgu 2016

Od 14 do 18 marca 2016 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbyły się wykłady organizowane w ramach Światowego Tygodnia Mózgu 2016. Wydarzenie miało na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Było adresowane do studentów, uczniów oraz osób, które interesują się możliwościami i ograniczeniami naszego mózgu. Wykłady miały charakter otwarty. Serdecznie dziękujemy za udział.

Uniwersytet Śląski już po raz siódmy organizuje obchody Światowego Tygodnia Mózgu. CINiBA współpracuje przy organizacji tego wydarzenia od początku swojej działalności, czyli już po raz czwarty. Informacje na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i umysłu zostaną przedstawione uczestnikom w ciekawej, popularnonaukowej formie.

Wykłady będą prowadzone od godz. 17.00 w sali konferencyjnej CINiBA (Katowice, ul. Bankowa 11a). Warsztaty, w różnych porach - w salach seminaryjnej (poziom 2) oraz dydaktycznej (poziom 0). zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu.

Tydzień Mózgu 2016 organizowany jest przez studentów, doktorantów, pracowników Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe we współpracy ze specjalistami informacji naukowej CINiBA.

Wykłady - godzina 17.00, sala konferencyjna, poziom 0

Poniedziałek 14.03.2016

"Mózg geometryczny - od orientacji przestrzennej do matematyki"
dr Mateusz Hohol, Zakład Logiki i Kognitywistyki Instytut Filozofii i Socjologii Polska Akademia Nauk

Wtorek 15.03.2016

"System pamięci przestrzennej – jak mózg tworzy mapy?"
dr Rafał Czajkowski, Pracownia Pamięci Przestrzennej, Zakład Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN

Środa 16.03.2016

"Obrazowanie mózgu od skali makro do skali micro"
dr Karol Małota, Katedra Histologii i Embriologii, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ

Czwartek 17.03.2016

"O łupaniu i gładzeniu kamieni nauki oraz laboratoriach pełnych jaskiniowców w fartuchach"
dr Łukasz Jach, Zakład Psychologii Zdrowia i Jakości Życia, Instytut Psychologii UŚ

Piątek 18.03.2016

"Co mózg niemowlaka wie o świecie i jak to badać?"
dr Przemysław Tomalski, Pracownia Neurokognitywistyki Rozwojowej, Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski

Warsztaty, sala seminaryjna, poziom 2

Tytuł: Unibot: Robo-feedback
Prowadzący: Mikołaj Karawacki
Uczestnicy: gimnazjaliści
Liczba osób: max. 12
Termin: 15.03.2016., godz. 14:30-16:30
Opis: W trakcie warsztatów uczestnicy zaprogramują robota mającego za cel podążać trasą oznaczoną linią, wykorzystującego w tym celu mechanizm sprzężenia zwrotnego. Do tego celu korzystać będą z systemu Lego Mindstorms EV3. Zapraszamy do wspólnego programowania. Kontakt i zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tytuł: Elektroencefalografia, czyli EEG

Prowadzący: Dr Jacek Francikowski
Uczestnicy: gimnazjaliści/licealiści
Liczba osób: max. 15
Termin: 16.03.2016 oraz 17.03.2016., godz. 15:30-16:30
Opis: W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z możliwościami pomiaru aktywności elektrycznej mózgu. Wspólnie wykonamy podstawowy pomiar EEG, zobaczymy na żywo jak wygląda rejestracja oraz fale mózgowe generowane przez korę mózgową. Dowiemy się też do czego można je wykorzystać.

Warsztaty, sala dydaktyczna, poziom 0

Tytuł: Sztuka szukania w labiryncie informacji - możliwości i ograniczenia naszego mózgu
Prowadzący: mgr Jadwiga Witek, mgr Tomasz Zięba
Uczestnicy: gimnazjaliści/licealiści
Liczba osób: max. 30
Termin: 16.03.2016 godz. 12.00-13.30 oraz 17.03.2016, godz. 14.00-15.30
Opis: W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak wyszukiwać i w jaki sposób wartościować znalezione w Interencie informacje na temat działania ludzkiego mózgu.

Szczegółowe informacje wraz z programem wykładów znajdują się na stronie: www.ciniba.edu.pl oraz www.facebook.com/events/497954680383225.