Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową

Od 21 do 31 marca 2016 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej zaprezentowano wystawy oraz  przeprowadzono warsztaty przygotowane w ramach obchodów Tygodnia Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Organizatorami wydarzenia: CINiBA – wspólna biblioteka Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Samorząd Studencki UŚ.

Program

Wystawa plakatów antyrasistowskich – przygotowana przez Samorząd Uniwersytetu Śląskiego

Wystawa pt. „Siła różnorodności przeciw rasizmowi – w zbiorach CINiB-y” – wybór i opracowanie Tomasz Zięba, CINiBA

Warsztaty pt. „Jak oceniać wartość informacji znalezionych w Internecie” – prowadzenie Jadwiga Witek, Tomasz Zięba, CINiBA

Terminy: 23 marca od 8:00 do 9:30, 31 marca od 12:00 do 13:30, CINiBA, ul. Bankowa 11a, sala dydaktyczna, poziom 0.

Wstęp wolny!

Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem, który przypada na 21 marca i rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku. Obchody mają na celu uczczenie pamięci ofiar rasizmu oraz promowanie aktywności społecznej na rzecz eliminacji dyskryminacji i rasizmu na świecie. Każdego roku akcja odbywa się pod innym hasłem, w tym roku jest to „siła w różnorodności”. Poprzez tę wystawę Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego przyłączył się do sieci ponad 560 organizacji w całej Europie corocznie podejmujących działania w Europejskim Tygodniu Akcji Przeciw Rasizmowi koordynowanym przez UNITED for Intercultural Action. Wystawa prezentuje antyrasistowskie plakaty opublikowane przez powyższą organizację w ciągu ostatnich 15 lat. Problem dyskryminacji jest jednym z istotniejszych zagadnień, z jakimi musi się zmierzyć współczesne społeczeństwo, a które często bywa pomijane w publicznym dyskursie. Wystawa ma na celu wzbudzenie refleksji oraz budowanie świadomości społecznej w obszarze działań antydyskryminacyjnych. Liczba ataków na tle rasistowskim w Europie systematycznie rośnie, a ataki te często spotykają się z bierną reakcją społeczną. Aby skutecznie przeciwdziałać rasizmowi kluczowa jest edukacja oraz wzbudzenie autorefleksji i właśnie takie cele stawia przed sobą wystawa plakatów antyrasistowskich w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem.