Kongres Historyków Języka

Logo Instytutu Języka Polskiego UŚ

Od 13 do 15 kwietnia 2016 r. w Katowicach będzie odbywał się Kongres Historyków Języka, pod hasłem „Językoznawstwo historyczne ‒ w trosce o przyszłość, w poszanowaniu przeszłości”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego.

To pierwsze takie przedsięwzięcie nie tylko w skali śląskiej polonistyki uniwersyteckiej, ale w skali całego kraju. Dotychczas bowiem nie zorganizowano w Polsce kongresu, który, gromadząc środowisko historyków języka, miałby na celu przedyskutowanie najważniejszych problemów lingwistyki historycznej. W trakcie obrad będzie można wysłuchać wielu interesujących referatów, a także przyjrzeć się wynikom eksperckich badań podczas sesji posterowej (CINiBA, 14 kwietnia, godz. 16.30). Ważną częścią tego naukowego spotkania będą również debaty panelowe zaplanowane na czwartkowe popołudnie (14 kwietnia, od godz. 15.00). Wydarzenie, jak podkreśla dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuchowa (Dyrektor Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego), cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród specjalistów tej dyscypliny, ale także wśród przedstawicieli innych dziedzin nauki
i studentów, których często fascynuje stan polszczyzny sprzed dekady, stulecia czy sprzed wieków.

Integralną częścią Kongresu będzie nadanie Instytutowi Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego imienia Profesor Ireny Bajerowej. Spotkanie historyków języka wielu pokoleń to niepowtarzalna sposobność, żeby przypomnieć i na nowo odczytać ogromny dorobek naukowy Pani Profesor. Co więcej, Profesor Irena Bajerowa to ważna i ceniona postać śląskiej społeczności akademickiej, która trwale zapisała się w historii Uniwersytetu Śląskiego i naszego regionu.

Uroczystość nadania Instytutowi imienia Profesor Ireny Bajerowej będzie połączona z okolicznościowym sympozjum pt. „Non omnis moriar”, podczas którego głos zabiorą współpracownicy, członkowie rodziny Pani Profesor oraz Jej przyjaciele. Wydarzenie zaplanowano na 14 kwietnia 2016 roku (czwartek) w godz. 9.30–12.30 w sali Rady Wydziału im. Zbigniewa Jerzego Nowaka w Katowicach (plac Sejmu Śląskiego 1).

Więcej informacji znaleźć można na stronie: http://kongreshistorykowjezyka.pl

Grafika – zdjęcie otwartej starej księgi powyżej znajduje się hasło kongresu: "Językoznawstwo historyczne – w poszanowaniu przeszłości, w trosce o przyszłość"