Wystawa pt. "Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy'ego"

Wernisaż wystawy pt. 3 października (wtorek) 2017 r. o godzinie 12.00 w CINiB-ie odbył się wernisaż wystawy pt. "Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy'ego". W uroczystości wzięli udział: Prorektor UŚ ds. Współpracy Międzynarodowej i Krajowej prof. UŚ dr hab.  Tomasz Pietrzykowski, Prorektor UE ds. Nauki i Kadry Akademickiej prof. UE dr hab. Barbara Kos, Konsul Generalny USA Walter Braunohler, Dyrektor Centrum prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Zastępca Dyrektora Centrum dr Radosław Jeż. Wystawa jest prezentowana w Galerii CINiB-y (Hol Główny, poziom 0) w godzinach pracy biblioteki; potrwa do 31 października 2017 r. Wstęp wolny.

Ekspozycja jest oparta na książce „JFK: A Vision for America” [JFK: Wizja dla Ameryki] i została zorganizowana przez Lawrence'a Schillera z Wiener Schiller Productions, we współpracy z John F. Kennedy Library Foundation przy dodatkowym wsparciu Stephena Kennedy'ego Smitha i Getty Images.

Prezydentura Johna F. Kennedy’ego stanowi przełomowy okres w historii USA. Kennedy zdobył znaczenie polityczne po drugiej wojnie światowej, kiedy Amerykanie cieszyli się pierwszymi zdobyczami konsumpcjonizmu. Rozpędzona po wojnie siła robocza skierowana została do produkcji samochodów i sprzętów gospodarstwa domowego, podczas gdy znużeni pracą na froncie korespondenci i fotografowie oferowali swoje talenty firmom z Madison Avenue i imperiom wydawniczym. Magazyny pełne błyszczących fotografii rozchodziły się na pniu, a telewizja nadawała wiadomości i obrazy bezpośrednio do amerykańskich domów.

Niniejsza wystawa prezentuje złoty wiek fotografii prasowej w Ameryce, a żaden polityk w historii nie był uwieczniany na zdjęciach częściej niż JFK. Fotografowie i operatorzy kronik filmowych wykorzystywali wizerunek Kennedy'ego i jego młodej rodziny, by ukazać wizję nowej Ameryki – wyrafinowanego światowego mocarstwa, zaangażowanego w budowanie lepszej przyszłości dla swoich obywateli. Sam Kennedy dobrze rozumiał potęgę obrazu i jego rolę w transmitowaniu przekazu politycznego wprost do wyborców, chętnie więc uczestniczył w tworzeniu swojej publicznego wizerunku na potrzeby gromadzenia poparcia dla programu kosmicznego, Korpusu Pokoju, legislacji związanej z prawami obywatelskimi i imigracją, równych płac dla kobiet czy federalnego ubezpieczenia zdrowotnego dla osób starszych – inicjatyw, które miały budować bardziej zróżnicowaną i egalitarną Amerykę.

Wybrane fotografie w widoczny sposób ukazują dramatyczny życiorys Kennedy'ego: od młodzieńczych podróży i pierwszej nominacji odznaczonego bohatera wojennego do Kongresu, przez bajkowy ślub z Jacqueline Bouvier, drogę do Białego Domu i roli wodza naczelnego, aż po tragiczną śmierć w Dallas. Zdjęcia pochodzące z Biblioteki Kennedy'ego, zbiorów Getty Images, prywatnych kolekcji oraz archiwów rodziny Kennedych bezsprzecznie dowodzą osobistej charyzmy i politycznych osiągnięć Johna Kennedy'ego.

wystawa JFK Plakat