Czym jest wolny dostęp do książek i czasopism?

alt
Znaczna część księgozbioru znajduje się w otwartych strefach i ma charakter ogólnodostępny. Oznacza to, że każdy egzemplarz można swobodnie przejrzeć i dopiero wtedy zdecydować, czy i na ile chce się z niego skorzystać.

W wolnym dostępie czytelnicy sami sięgają po książki na półce, by po zakończeniu korzystania z wybranych egzemplarzy odłożyć je na wyznaczone miejsca (pomarańczowe boksy znajdujące się na regałach) lub wypożyczyć.

Wypożyczanie książek znajdujących się w wolnym dostępie jest samoobsługowe dzięki urządzeniom Samowypożyczalni (ang. Selfcheck) rozmieszczonych na każdej kondygnacji budynku. Książkę można też zanieść na poziom 0 do Wypożyczalni obsługiwanej przez pracowników Centrum. Książek oznaczonych czerwoną kropką nie można wypożyczać, są one przeznaczone do korzystania na miejscu.

W przypadku książek w wolnym dostępie katalog elektroniczny podaje tylko lokalizację egzemplarza, opcja zamawiania nie jest aktywna.