Przepisy porządkowe - Zarządzenie nr 3/2012 r.

ZARZĄDZENIE
nr 3/2012 r.
Dyrektora Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej
z dnia 10 września 2012 r.

Działając na podstawie Regulaminu udostępniania zbiorów w CINiBA (załącznik do Uchwały
nr 121 Senatu UŚ z dnia 13 marca 2012 r.) ustalam przepisy porządkowe dotyczące Użytkowników CINiBA.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec

Dyrektor Centrum Informacji Naukowej
i Biblioteki Akademickiej

I. Użytkowników obowiązuje:

1. Pozostawienie w szatni (a w okresie wiosenno-letnim w szafkach depozytowych) okryć wierzchnich, a także parasoli, teczek, plecaków, toreb i torebek.
  2. Skorzystanie z koszyka CINiBA w celu wniesienia do strefy wolnego dostępu materiałów niezbędnych do pracy i rzeczy osobistych. Kosze z logo Biblioteki znajdują się przy szatni na poziomie 0. Pracownicy ochrony mają prawo sprawdzić zawartość koszyka.
  3. Zachowanie ciszy na terenie CINiBA, z wyjątkiem sal przeznaczonych do pracy grupowej.
  4. Znajomość bieżących informacji podawanych do wiadomości użytkowników, dotyczących zasad korzystania ze zbiorów i usług CINiBA.
  5. Uważne obchodzenie się ze zbiorami i sprzętem CINiBA, w tym także — zachowanie odpowiedniej czystości rąk i ubrania.
  6. Sprawdzenie, czy wynoszone z CINiBA materiały są przeznaczone do wypożyczania, a jeśli tak, to czy zostały zarejestrowane na koncie użytkownika.
  7. Na żądanie pracownika ochrony przedstawienie do wglądu wynoszonych książek.
  8. Wyłączenie sygnałów dźwiękowych w telefonach komórkowych i innych urządzeniach elektronicznych na terenie całego CINiBA.

II. Zabronione jest:

1. Zachowanie uciążliwe dla innych użytkowników, m.in. prowadzenie głośnych rozmów, głośne nastawianie odtwarzaczy osobistych, przestawianie i ukrywanie książek oraz czasopism przed innymi użytkownikami.
  2. Wszelkie działanie powodujące niszczenie materiałów bibliotecznych w czasie czytania (np. podkreślanie tekstu, rozkładanie książek grzbietem do góry, itp.), a także wykonywanie kopii doprowadzających do zniszczenia dzieła (np. rozkładanie książek niszczące grzbiet).
  3. Wnoszenie posiłków i napojów (z wyjątkiem wody w plastikowych butelkach z zakrętkami), palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i przyjmowanie środków odurzających.
  4. Wchodzenie do CINiBA osób w stanie nietrzeźwym, pod wpływem środków odurzających.
  5. Pozostawianie bez opieki mienia osobistego Użytkownika. CINiBA nie bierze za nie odpowiedzialności.
  6. Wykonywanie zdjęć fotograficznych i filmowych gmachu (także jego wnętrz), poza zdjęciami pamiątkowymi do użytku prywatnego, bez pisemnej zgody dyrektora CINiBA lub rzecznika prasowego CINiBA.
  7. Fotografowanie i filmowanie gmachu (także jego wnętrza) w celach komercyjnych wymaga pisemnej zgody dyrektora CINiBA. Zdjęcia przeznaczone do publikacji muszą być opatrzone nazwą "Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka".