Kolekcja Franciszki i Stefana Themersonów

The Adventures of Peddy Bottom

Zbiory związane z działalnością artystyczną Franciszki i Stefana Themersonów zostały przekazane przez Themerson Archive w Londynie. Stanowią część zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego. Funkcjonują pod nazwą „Kolekcja Franciszki i Stefana Themersonów” w oparciu o Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Kolekcję tworzą materiały przekazane do Katowic z londyńskiego Themerson Archive przez Jasię Reichardt i Nicka Wadley'a. Zbiory obejmują m. in. książki Themersonów, publikacje prowadzonego przez Themersonów w Londynie wydawnictwa Gaberbocchus, oryginalne rysunki Stefana i Franciszki, projekty okładek książkowych, fotografie, bogaty zbiór obcojęzycznych czasopism awangardowych stanowiący niegdyś własność Stefana, rękopisy i maszynopisy, plakaty, a także memorabilia.

Zainteresowani Kolekcją Themersonów proszeni są o kontakt z następującymi osobami:

• mgr Grażyna Razik, kierownik Departamentu Udostępniania i Informacji Naukowej, telefon 32 786 5120, telefon komórkowy 500 314 169, e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  • mgr Marzena Smyłła, pokój 313, telefon 32 786 5142, e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kolekcja Themersonów składa się z następujących grup zbiorów:

• książki - widoczne są w katalogu Opac

Zamówienia na Książki z Kolekcji Themersonów można składać na tradycyjnych rewersach w Czytelni, drogą mailową lub telefoniczną (Marzena Smyłła, telefon 32 786 5142, e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

Zamówienia na książki o statusie zbioru zabezpieczonego nie mogą być wysyłane poprzez katalog elektroniczny i realizowane są na dzień następny.