CINIBA - Biblioteka otwarta!

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
previous arrow
next arrow
Slider
There is no translation available.

27 września uruchomiono w Katowicach supernowoczesną książnicę naukową. Oficjalne otwarcie miało miejsce 12 października. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to najnowsza biblioteka uniwersytecka w Polsce, wybudowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Jest to jedyne tego rodzaju rozwiązanie w kraju i jedno z nielicznych w Europie. Koszt budowy i wyposażenia wyniósł blisko 80 milionów złotych (w tym dofinansowanie EFRR prawie 53 mln zł). Przedsięwzięcie wspomogła realizacja projektu MOK o wartości 5,7 mln zł (dofinansowanie EFRR: 4,85 mln zł), w ramach którego powstały odpowiednie systemy zarządzania połączonymi zbiorami obu tworzących CINiBA bibliotek, umożliwiające ich udostępnianie w nowym obiekcie i na nowych zasadach. Realizacja projektu trwała 4 lata (od lipca 2008 do czerwca 2012).

W CINiBA połączono zbiory Biblioteki UŚ i Biblioteki Głównej UEK – w sumie 800 tys. woluminów książek – oraz najnowsze technologie wykorzystywane w informacji naukowej na świecie. 320 tys. woluminów książek i czasopism znajduje się w strefach otwartych z wolnym dostępem do zbiorów. Przenoszenie zbiorów z dotychczasowych siedzib bibliotecznych, z uwagi na kalendarz akademicki odbyło się podczas wakacji. W magazynach CINiBA jest miejsce na 2 miliony woluminów.

Budynek CINiBA ma ponad 12 tys. m2 powierzchni i 63 tys. m3 kubatury. Na 7 kondygnacjach obiektu równocześnie może przebywać 1000 osób. Znajduje się tam 340 komputerów i terminali, 54 km półek, 6 „selfchecków” do samodzielnego wypożyczania książek, wrzutnia (najnowszy i jedyny w Polsce model zawierający sorter do selekcjonowania zwracanych książek, np. wg ich miejsca przechowywania). Biblioteka zatrudnia 120 pracowników (bibliotekarze/specjaliści informacji naukowej, informatycy i pracownicy administracji).

Poprzez nowoczesne zaplecze informacyjno-multimedialne CINiBA wspiera wszelkie potrzeby indywidualnego rozwoju. Zarówno w zakresie informacji naukowej i edukacji, jak i poprzez animowanie wydarzeń kulturalnych uczelni i regionu. Dzięki funkcjonalnej organizacji przestrzeni z wolnym dostępem do zbiorów, miejscami do pracy indywidualnej i grupowej, do czytania prasy i do odpoczynku, nowa biblioteka stanie się również płaszczyzną spotkań i przyjemnego spędzania czasu w klimacie „intelektualnego fermentu”.

Nowa inwestycja biblioteczna już na etapie budowy zyskała uznanie specjalistów i społeczeństwa. Dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. zwycięstwo w pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną „Polityki”; tytuły: Architektura Roku 2011, Bryła Roku 2011, nagroda II stopnia w konkursie PZITB Budowa Roku 2011.

Udostępnij