CINIBA - Wiadomości

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
previous arrow
next arrow
Slider

Wiadomości

wykrzyknik na tle CINiB-owej elewacji
There is no translation available.

Komunikat nowy znakSzanowni Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, że w dniach 30 października-13 listopada CINiBA będzie czynna w następujących godzinach:

30 października – 1 listopada: nieczynne

2-10 listopada: czynne zgodnie ze standardowymi godzinami pracy biblioteki

11 listopada:  nieczynne

12 – 13 listopada: 8.00 – 16.00

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dear Readers,

we kindly inform that from 30th October till 13th November CINiBA will be open at the following hours:


30 th October - 1 st November: closed

2nd-10th November: open according to the standard working hours of the library

11th November: closed

12th-13th November: 8.00-16.00

pierwsze kroki w CINiB-ie zdjęcie profilowe z tłem biblioteki i logotypami UŚ, UE i CINiB-y
There is no translation available.

Drodzy Czytelnicy,

wiemy, że korzystanie z zasobów CINiB-y może wydawać się skomplikowane i budzić obawy szczególnie nowych Czytelników.

Chcemy pokazać Państwu, że biblioteka jest przyjazna i otwarta, a jej usługi umożliwiają komfortową pracę i naukę.

Jesteśmy dla Państwa i zależy nam, aby Czytelnicy odkryli cały potencjał naszej książnicy.
Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które ułatwią stawianie pierwszych kroków w CINiB-ie:

 

1. Zajrzyj do zakładki „Pierwsze kroki”.

2. Po przyjściu do biblioteki podejdź do Informatoriów (parter, I i II piętro).

3. Skorzystaj z krótkich szkoleń - poniedziałki, środy i piątki o godz. 11.00 i 16.00 (chętnych prosimy o zgłoszenie się do Informatorium na parterze na kilka minut przed rozpoczęciem szkolenia).

4. Skontaktuj się z nami, aby ustalić indywidualny termin: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Prosimy pamiętać, że możliwość zdalnego założenia konta przez formularz rejestracyjny utrzymana zostaje tylko dla pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE, którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą uzyskać dostęp wyłącznie do źródeł elektronicznych z domu (w przypadku UŚ) lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów (w przypadku UŚ i UE).


UWAGA! Osoby, które nie posiadają konta w CINiB-ie a chcą korzystać z tradycyjnej usługi wypożyczania książek, powinny wypełnić formularz rejestracyjny online, a następnie zgłosić się do wypożyczalni w celu dopełnienia formalności.

nowy czytelnik

plakat wystawt mikro makro jasny z abstrakcyjnymi wzorami ukazującymi grę z perspektywą
There is no translation available.

Copy of Copy of FESTIVAL 3Szanowni Czytelnicy,

serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy zatytułowanej "Mikro/makro".

Wystawa jest prezentacją prac studentek i studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Artystki i artyści przyglądają się otaczającej nas rzeczywistości z dwóch perspektyw. Pierwsza z nich to spojrzenie w zbliżeniu, niemalże pod mikroskopem, baczna obserwacja tego, co drobne, łatwe do przeoczenia, pomijane.

Druga perspektywa wynika ze zwrotu w kierunku tego, co monumentalne, przerastające ludzką skalę, kosmiczne, (między)planetarne. W ramach ekspozycji pokazane zostaną prace wykonane w różnych technikach (grafika, malarstwo, fotografia), które łączy to, że ujmują świat w perspektywie maksymalnego zbliżenia lub oddalenia.

Wystawa będzie prezentowana w holu głównym CINiB-y do końca października br.
Lemland 20?1 niebieski plakat wystawy z grafiką abstrakcyjną przedstawiającą układ słoneczny
There is no translation available.

wystawa 186Szanowni Czytelnicy,

zachęcamy do zapoznania się z wystawą poświęconą Stanisławowi Lemowi.

Na wystawie prezentowane są prace powstałe w ramach Międzynarodowego Konkursu Plakatu Lemland 2021, organizowanego przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, Uniwersytet Ostrawski, China Europe Design Culture Association (CEIDA) oraz Dydo Poster Gallery w Krakowie.

Tematyka plakatów oscyluje wokół postaci Stanisława Lema, jego literatury i jej adaptacji oraz kontekstów przyszłości. Pytania o charakter i tempo zmian naszej rzeczywistości w wyniku działania technologii, a także pytania o kulturotwórczą rolę technologii również stanowią tematykę plakatów. Na wystawie prezentowane są plakaty, które zostały wybrane przez międzynarodowe jury.

Ekspozycję można oglądać w holu głównym CINiB-y do końca października br.
okładka komiksu wersja katowicka z postacią mistrza Twardowskiego z telefonem komórkowym na tle CINiB-y
There is no translation available.

paneuropa vs covid okladka katowice“Paneuropa vs COVID-19” to nowy, fascynujący komiks o jednym z największych wyzwań, z jakim Europa i świat musiały się zmierzyć w ostatnim czasie. Komiks opowiada o zmaganiach bohaterów Paneuropy z siłami zła, o solidarności Europejczyków w obliczu zagrożenia i ofiarnej postawie personelu medycznego.

To kolejne wydawnictwo powstałe z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce poruszające ważny społeczny problem.

Twórcami komiksu są scenarzysta Tobiasz Piątkowski oraz ilustratorzy Wojciech Stefaniec i Rafał Szłapa.

Miastami partnerskimi projektu „Paneuropa vs COVID-19 są Łódź, Katowice, Wrocław, Darłowo. Każde z nich otrzymało własną okładkę.

Komiks można bezpłatne pobrać ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

helion logo post konkursowy
There is no translation available.

post konkursowy 1
Drodzy Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, ze z okazji 30-lecia wydawnictwo Helion przygotowało kody rabatowe dla czytelników ebookpoint BIBLIO.

Każdy czytelnik po zalogowaniu do ebookpoint BIBLIO otrzyma kod rabatowy do księgarni ebookpoint.pl.

Kod jest przydzielany automatycznie i działa w dniach 04.10-31.10.2021r.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem promocji: pdfregulamin-promocji-kodu-rabatowego-do-ebookpointa.pdf205.02 KB

zdjęcie sali konferencyjnej CINiB-y
There is no translation available.

Erich Maria Remarque zum 50. Todestag PlakatMiło nam poinformować, że w dniach 11 października - 13 października 2021 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbędzie się konferencja Erich Maria Remarque czytany współcześnie. W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza. Organizatorami wydarzenia są Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Erich Maria Remarque-Friedenszentrum Universität Osnabrück.

Międzynarodowa konferencja naukowa wraz z wystawą towarzyszącą będą poświęcone życiu i twórczości Ericha Marii Remarque’a (1898–1970). Czytelnikom różnych pokoleń na całym świecie Remarque pozostaje znany przede wszystkim jako autor bestsellerowej powieści pt. Na Zachodzie bez zmian. Dzięki milionowi sprzedanych egzemplarzy dzieła w ciągu zaledwie szesnastu miesięcy pochodzący z Osnabrück pisarz znalazł się w gronie najpopularniejszych niemieckich autorów wszechczasów. Dziś, pomimo wielu przemian społecznych i politycznych, tematy podejmowane przez Remarque’a zdają się być bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej: migracja, ucieczka, tożsamość, opresja, empatia, pacyfizm, cywilizacja, humanitaryzm…

W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza te i inne aspekty rzucają nowe światło na jego twórczość, w szczególności w odniesieniu do współczesnej recepcji Remarque’a w różnych kontekstach kulturowych i politycznych. Tematy przewodnie konferencji to między innymi: twórczość Remarque’a z punktu widzenia współczesnych teorii kulturoznawczych, współczesna recepcja utworów Remarque’a w różnych mediach, humanitaryzm w działach Remarque’a z perspektywy XXI wieku, literackie przyjaźnie Remarque’a, czy też problemy przekładu jego dzieł.

Celem projektu jest podjęcie refleksji na temat znaczenia dzieł pisarza i jego recepcji w Europie, a także zainicjowanie dyskusji o ważnych dla Remarque’a pojęciach: pokoju i obcości w świecie.

Projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji: pdfErich-Maria-Remarque-zum-50.-Todestag.Programm.pdf242.12 KB

Konferencji towarzyszy wystawa "Erich Maria Remarque. Militanter Paziefist. Wojujący Pacyfista". Ekspozycję można oglądać w CINiB-ie (hol główny) do końca października.


Remarque wystawa w holu CINiB-y plansze

There is no translation available.

torkatW holu głównym CINiB-y prezentowana jest wystawa "Torkat. 90 lat historii".

Wystawa ma na celu pokazanie bogatej historii pierwszego w Polsce sztucznego toru łyżwiarskiego – katowickiego Torkatu. Powstał w 1930 r. z inicjatywy miłośników łyżwiarstwa, między innymi radcy budowlanego Lucjana Sikorskiego, który stanął na czele spółdzielni finansującej inwestycję. On również zaprojektował modernistyczny gmach wzniesiony przy ulicy Bankowej, projektantem urządzenia sztucznego lodowiska był znany czeski konstruktor inżynier Kolda, a urządzenia zamrażające pochodziły z Brneńskiej Fabryki Maszyn z Brna (Czechosłowacja).

Torkat składał się z trzech części: chłodzonej tafli o wymiarach 63x38 m, odkrytych trybun na 6500 widzów oraz budynku klubowo-technicznego. Uroczystość otwarcia trwała dwa dni – od 7 do 8 grudnia 1930 r., a uświetniły ją występy światowej sławy łyżwiarzy oraz znakomitych drużyn hokejowych. Budowa Torkatu przyczyniła się do intensywnego rozwoju hokeja i łyżwiarstwa figurowego nie tylko na Śląsku, ale również w całej Polsce. Obiekt był świadkiem wielkich emocji sportowych dostarczanych przez pojedynki znakomitych drużyn hokejowych oraz mistrzów łyżwiarskich. Po II wojnie światowej został wyremontowany i uruchomiony w 1949 r. Po pożarze zdecydowano o jego odbudowie, ale w zmienionej, bardziej monumentalnej formie. Projektantami nowego budynku byli znani architekci - Henryk Buszko i Aleksander Franta. Prostokątną taflę otaczały z czterech stron wysokie trybuny mogące pomieścić 15 000 osób. Na Torkacie obywały się międzynarodowe i ogólnopolskie zawody sportowe w hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, szermierce, tenisie i zapasach. W sezonie letnim wykorzystywano go jako boisko, salę koncertową, a nawet kino letnie dla 6000 widzów. Był świadkiem występów międzynarodowych gwiazd, m.in. Elli Fitzgerald oraz koszykarzy z Harlem Globetrotters. 29 sierpnia 1973 r. Torkat spłonął i nie został odbudowany. W jego miejscu stoi obecnie ikoniczny i nowoczesny gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

Serdecznie zapraszamy!

There is no translation available.

Drogi Użytkowniku!

Serdecznie witamy w bibliotece otwartej! Zależy nam, abyś czuł się tutaj bardzo komfortowo i chętnie nas odwiedzał.

Z myślą o Twojej wygodzie oddajemy do Twojej dyspozycji CINiB-owe leżaki, które ugoszczą Cię zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni.

W zależności od aury możesz usiąść przed biblioteką lub w środku, w holu głównym. Leżaki będą na Ciebie czekać zawsze w godzinach pracy Centrum.

Przyjdź do CINiB-y, pozwól sobie na chwilę wytchnienia – usiądź wygodnie i rozkoszuj się dobrą lekturą!

Osoba z książką siedząca na pomarańczowym leżaku

There is no translation available.

Szanstartowaowni Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że od 4 października CINiBA dostępna będzie dla Państwa w pełnym wymiarze godzin tj. od poniedziałku do soboty od 8:00 do 20:00.

Otwarte zostają dla Państwa: strefy wolnego dostępu, czytelnia główna oraz prasy bieżącej, miejsca do pracy, kabiny oraz stanowiska komputerowe.

Szczegółowe zasady funkcjonowania znajdą Państwo poniżej.

Serdecznie zapraszamy do Centrum!

Szczegółowe zasady funkcjonowania CINiB-y:

 1. Z CINiBy- skorzystać mogą jedynie osoby zarejestrowane w systemie bibliotecznym. Osoby, które nie posiadają konta zobowiązane są do dokonania zdalnej rejestracji i dopełnienia niezbędnych formalności w wypożyczalni.
 2. Przed wejściem do strefy wolnego dostępu zachęcamy do pozostawiania okryć wierzchnich i toreb w szafkach depozytowych. Wizytę w bibliotece należy zarejestrować w wypożyczalni.
 3. W CINiB-ie może jednocześnie przebywać maksymalnie 450 osób (1 os./10 m2).
 4. Warunkiem skorzystania z czytelni oraz kabin jest pozostawienie dyżurującemu bibliotekarzowi dokumentu zarejestrowanego w systemie bibliotecznym (legitymacji studenckiej, pracowniczej lub karty bibliotecznej). Na terenie czytelni mogą przebywać, poza dyżurującym bibliotekarzem, maksymalnie 22 osoby.
 5. Zamówienia na zbiory do korzystania w czytelni składa się poprzez katalog Integro. Z książek w czytelni można korzystać przez 7 dni. Na życzenie użytkownika okres ten może zostać wydłużony do dwóch tygodni, jeśli nie ma innych oczekujących.
 6. Z kabin mogą korzystać wszystkie zainteresowane osoby posiadające dokument uprawniający do wypożyczania zbiorów (legitymacja studencka, pracownicza, karta biblioteczna) lub kartę gościa. Kabiny podlegają rezerwacji telefonicznej (32 786 51 51) lub osobistej. Pierwszeństwo przysługuje pracownikom naukowym i doktorantom, a w następnej kolejności studentom UŚ i UE.
 7. Z kabiny może korzystać jeden użytkownik dziennie. Wewnątrz kabin nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. Kabiny są dezynfekowane po zakończeniu każdego dnia pracy.
 8. Po zakończeniu pracy w danym dniu kabinę należy zamknąć, a klucz zwrócić dyżurującemu bibliotekarzowi. Materiały biblioteczne można zostawić w pomieszczeniu na czas rezerwacji kabiny po zakończeniu pracy w danym dniu. CINiBA nie bierze odpowiedzialności za pozostawione tam cenne przedmioty.
 9. Ze zbiorów w strefie wolnego dostępu korzysta się samodzielnie. Elektroniczne zamówienia na materiały biblioteczne w tych strefach przeznaczone do wypożyczania można wysyłać wyłącznie w godz. 20:00 – 8:00.
 10. Wypożyczenia krótkoterminowe możliwe są zgodnie z zasadami wypożyczeń nocnych i weekendowych określonymi w Regulaminie udostępniania zbiorów w CINiB-ie („na noc” można wypożyczyć nie więcej niż  3 woluminy, nie wcześniej niż na godzinę przed zamknięciem CINiB-y; zwrot musi nastąpić do godz. 10:00 dnia następnego, „na weekend” można wypożyczyć nie więcej niż  5 woluminów; wypożyczenie możliwe jest ostatniego dnia pracy CINiB-y, nie wcześniej niż na godzinę przed jej zamknięciem, a zwrot musi być dokonany do godz. 10:00 pierwszego dnia pracy CINiB-y po przerwie).
 11. Dla zarejestrowanych użytkowników udostępnione zostają stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Zachęcamy jednak do korzystania z własnego sprzętu komputerowego. Stanowiska oddane do dyspozycji przez bibliotekę podlegają dezynfekcji.
 12. Zawieszona zostaje usługa książkomatów.
 13. Udostępnione zostają urządzenia do samodzielnych wypożyczeń (selfchecki) oraz skanery.
 14. Zachęcamy do dokonywania zwrotów książek poprzez całodobową wrzutnię umieszczoną na zewnątrz budynku.
 15. Możliwość zdalnego założenia konta przez formularz rejestracyjny utrzymana zostaje tylko dla pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE, którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą uzyskać dostęp wyłącznie do źródeł elektronicznych z domu (w przypadku UŚ) lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów (w przypadku UŚ i UE). UWAGA! Osoby, które nie posiadają konta w CINiB-ie a chcą korzystać z tradycyjnej usługi wypożyczania książek, powinny wypełnić formularz rejestracyjny online, a następnie zgłosić się do wypożyczalni w celu dopełnienia formalności. PROSIMY NOWYCH CZYTELNIKÓW O NIEWYSYŁANIE ELEKTRONICZNYCH POTWIERDZEŃ REJESTRACJI! KONIECZNA JEST PAŃSTWA WIZYTA WYPOŻYCZALNI!
 16. Zachęcamy do korzystania z baz prenumerowanych oraz zasobów dydaktycznej biblioteki cyfrowej UŚ z komputerów domowych. Wymaga to posiadania aktywnego konta w bibliotece. Autoryzacja odbywa się poprzez system HAN. Z baz mogą korzystać pracownicy, emerytowani pracownicy UŚ oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych UŚ. 


Od 1 października ponownie uruchomiona zostaje usługa zamawiania skanów do Dydaktycznej Biblioteki Cyfrowej w ramach wsparcia zdalnego nauczania. Dla pozostałych użytkowników usługi „zamów kopię” przywrócona zostaje regulaminowa cena tj. 0,6 PLN.

covid zoltyNasze zasady bezpieczeństwa: 

1. Pracownicy oraz użytkownicy biblioteki powinni bezwzględnie stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.
2. Przed wejściem do biblioteki obowiązuje dezynfekcja rąk, a na terenie całego budynku zakrywanie ust i nosa. Obowiązkowa jest także powszechna zasada zachowania dystansu społecznego.
3. Limit osób jednocześnie przebywających w budynku wynosi 1 os./10 m2. W czytelni dostępne są 22 miejsca. Osoby czekające w kolejce do wypożyczalni  proszone są o zachowanie zalecanej bezpiecznej odległości.
4. Osoba z wyraźnymi oznakami choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, nie zostanie wpuszczona na teren biblioteki.
5. Liczba osób przebywających w bibliotece będzie regulowana przez pracowników ochrony.
6. CINiBA zachęca do zwrotów książek w całodobowej wrzutni usytuowanej na zewnątrz gmachu.
7. Wypożyczalnia przyjmuje jedynie płatności kartą. Można je także zrealizować poprzez system PayU, BLIK (opcja jest dostępna po zalogowaniu się w zakładce "Konto użytkownika", w sekcji "Opłaty – nierozliczone") lub przelewem na konto.