CINIBA - Strefa MetroLab w CINiB-ie (WUF11)

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
previous arrow
next arrow
Slider
There is no translation available.

Szanowni Państwo,

przed nami Światowe Forum Miejskie (WUF 11; 26-30.06).

Podczas WUF Metropolia zaprasza do strefy MetroLab. To laboratorium miejskie otwarte na mieszkańców.

Zbudujecie miasto na stu metrach kwadratowych, wysiejecie łąkę kwietną i zabierzecie ją do domu, weźmiecie udział w wycieczkach krajoznawczych po Metropolii. Waszymi przewodnikami będą architekci i publicyści. Poznacie ekspertów oraz aktywistów, którzy w centrum swojej aktywności postawili miasto. Przed nami warsztaty, konferencje oraz debaty. Takie atrakcje przygotowała dla mieszkańców Metropolia GZM w otwartej Strefie Metrolab podczas Światowego Forum Miejskiego - WUF w Katowicach.

Strefa Metrolab będzie działać w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej – które jest Partnerem wydarzeń, w Katowicach od 26 do 30 czerwca. Będzie tętnić życiem każdego dnia od godziny 10:00 do 21:00. W bogatym programie przygotowano wydarzenia, w których mogą uczestniczyć dorośli i dzieci. W strefie będzie działać Metrolab Cafe, która będzie serwować kawę i herbatę zwiedzającym.

Wybudujesz miasto i zasiejesz łąkę kwietną

W niedzielę, pierwszego dnia obrad WUF, dorośli i dzieci będą wspólnie budować miasto na 100 metrach kwadratowych, używając specjalnie zaprojektowanych wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych. Codziennie eksperci będą tłumaczyć, jakie korzyści dla człowieka i przyrody niosą łąki kwietne. Poznają zasady ich wysiewu i utrzymania. Każdy z uczestników będzie mógł wysiać łąkę w specjalnym pojemniku i zabrać ją do domu.

Wycieczki miejskie po Metropolii

Każdego dnia na uczestników będą czekały wycieczki krajoznawcze po ciekawych miejscach w Metropolii. Nie będą to jednak znane turystyczne wizytówki. Architekci oraz publicyści zabiorą do mniej znanych zakątków Metropolii i pokażą ich wyjątkowość. „Bytom od zadka”, „Nieznana historia architektury Śląska” , „Zapomniane Zagłębie” oraz „Spacer po awangardowych Tychach”, to tematy wycieczek.

Spotkania, warsztaty i debaty o mieście

Przez pięć dni, od rana do wieczora Metrolab będzie strefą inspiracji, wymiany doświadczeń i wspólnego poszukiwania nowych rozwiązań w tkance miejskiej.

Gil Peñalosa, światowy autorytet w dziedzinie tworzenia demokratycznych i przystępnych mieszkańcom przestrzeni miejskich będzie mówić o zasadach aktywności i partycypacji mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Będą miały miejsce debaty dotyczące m.in. procesów metropolizacji, współmieszkalnictwa oraz rozwoju mikro turystyki w dużych organizmach miejskich.

Podczas warsztatów uczestnicy będą rozwiązywać problemy związane z budowaniem miast, kreowaniem w ich przestrzeni tzw. miast 15 minutowych. To tworzenie takiej najbliższej przestrzeni dla mieszkańców miast, aby dostęp pieszo do wszystkich podstawowych usług jak np. sklepów spożywczych, transportu miejskiego czy szkół nie przekroczył kwadransa.

Metrolab strefą spotkań z ekspertami

W wydarzeniach zorganizowanych w strefie wezmą udział architekci i urbaniści, prezydenci miast, przedstawicielie organizacji samorządowych publicyści, naukowcy oraz aktywiści miejscy.

Można będzie spotkać m.in. światowej sławy architekta Przemo Łukasika, Filipa Springera - reportażystę i fotografa, Olgę Drendę - pisarkę oraz historyczkę Annę Syskę, autorkę książki „Spodek w Zenicie”.

Wydarzenia, które przygotowała Metropolia GZM podczas WUF, są inauguracją projektu MetroLab. To miejskie laboratorium współpracy - otwarte na dialog o mieście i wspólne rozwiązywanie problemów. Ma wspierać zadania Metropolii m.in. w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, czy transportu. Ważna jest współpraca urzędników, naukowców, przedsiębiorców i mieszkańców.

Śledź wydarzenie na facebook.com!

Program wydarzeń w strefie MetroLab w formacie pdf: pdfWydarzenia-GZM-w-czasie-WUF-11

metrolab

Udostępnij