CINIBA - 6. Śląski Festiwal Nauki (3-5 XII 2022)

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
previous arrow
next arrow
There is no translation available.

Różnorodne pokazy, koncerty, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy – to wszystko składa się na program 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2022. Największe w regionie wydarzenie naukowe organizują śląskie uczelnie wraz z Miastem Katowice. 

Festiwal, który będzie się odbywać od 3 do 5 grudnia 2022 roku w Katowicach, ma być swoistym świętem nauki wskazującym na to, co w nauce jest ważne, a jednocześnie ciekawe i pobudzające do dalszego myślenia. Miejscem spotkania będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Przestrzeń festiwalowa zostanie podzielona na sześć stref poświęconych: naukom humanistyczno-społecznym, przyrodzie, naukom ścisłym, technice, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także na strefy specjalne.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka po raz kolejny włącza się w to wyjątkowe wydarzenie, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym programem ŚFN.

PROGRAM:

STANOWISKO POKAZOWE - link do strony
miejsce: MCK

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka prezentuje dwie strefy – konsultacyjną oraz interaktywną. W pierwszej opowiemy Państwu o bibliotece, jej usługach i zasobach, o tym, jak z niej korzystać, oraz o nowoczesnych możliwościach wyszukiwania i dostępu do informacji. Będziecie mogli zasięgnąć wiedzy i porad specjalistów z zakresu informacji naukowej, pracujących w jednej z najnowocześniejszych książnic naukowych w regionie. Tymczasem strefa interaktywna dostarczy Wam rozrywki i w magiczny sposób przeniesie do biblioteki hybrydowej. Gry edukacyjne, łamigłówki, ciekawostki, czy konkursy z nagrodami, które dla Was przygotowaliśmy będą atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych miłośników książnicy. Zapraszamy serdecznie na stoisko „biblioteki otwartej”, która służy swoim czytelnikom już 10 lat!

WYKŁAD mgr Katarzyny Ossolińskiej „Katowice – miasto neonów”: link do wykładu (wymagana rejestracja) 
data: Niedziela, 4 grudnia
czas: 18:15 - 18:55 
miejsce: MCK - Sale konferencyjne - strefa wykładów: scena "Naucz się miasta" - sala konferencyjna nr 24

W latach 60/70 ubiegłego wieku Katowice były najbardziej uneonowionym miastem w Polsce. Porównywano je do las Vegas. Szacuje się, że pod koniec lat 60 XX w. w Katowicach istniało ponad 800 neonów. W wykładzie opowiem o fenomenie, jakim były neony w dobie PRL. Na podstawie archiwaliów i prasy pokażę ich projekty, opowiem o produkcji, rozkwicie, upadku oraz o renesansie, jaki obecnie przeżywają. Wszystko połączę z bogatym materiałem ikonograficznym (stare zdjęcia, oryginalne projekty, wycinki prasowe).

WYKŁAD mgr inż. Aleksandry E. Adamczyk „Jesteśmy razem 10 lat - doświadczenia ostatniej dekady”:
link do wykładu (wymagana rejestracja)
data: Poniedziałek, 5 grudnia
czas: 11:55 - 12:35 
miejsce: MCK - Sale konferencyjne - strefa wykładów: scena "Naucz się miasta" - sala konferencyjna nr 24

W czasie prezentacji przedstawimy działalność naukową i kulturalną katowickiej książnicy, która nieprzerwanie od 10 lat, jako biblioteka hybrydowa, udostępnia materiały drukowane i elektroniczne, przybliża świat nauki i kultury, służąc całej społeczności: akademickiej i regionalnej, a osobom niezwiązanym ze środowiskiem uczelnianym nieustannie stwarza możliwości do samorealizacji. Opowiemy też o usługach i działaniach podejmowanych w okresie sytuacji pandemicznej w kraju i na świecie, o projektach i repozytoriach udostępniających materiały do zajęć prowadzonych w trybie zdalnym i o podtrzymywaniu - w trudnym czasie „twardego lockdownu” - więzi między książnicą a jej Czytelnikami z pomocą różnych form informowania o zasobach śląskiej książnicy i jej suporcie dla nauki. O inicjatywach i aktywnościach kulturalno-naukowych organizowanych zarówno w gmachu biblioteki, w jego otoczeniu, jak i w sferze online. O inspirowaniu do poszerzania wiedzy i kompetencji społecznych oraz pasji.

WARSZTATY mgr Magdaleny Niewiadomskiej „Wspaniały świat Piotrusia Królika”: link do warsztatów
data: Poniedziałek, 5 grudnia
czas: 9:00 - 9:45
miejsce: Sale balowe - strefa rodzinna: scena strefy rodzinnej

W czasie zajęć dzieci poznają postaci Piotrusia Królika, jego rodziny i przyjaciół. Dowiedzą się także nieco na temat Beatrix Potter – angielskiej pisarki, artystki i badaczki, twórczyni postaci Piotrusia oraz wielu innych bajkowych bohaterów. Przeczytamy fragment opowiadania o Piotrusiu. Pod koniec zajęć dzieci będą uczestniczyć w zabawach i ćwiczeniach, wybranych i dostosowanych do ich wieku, takich jak zagadki, quizy, kolorowanki, krótka krzyżówka. Uczestnicy zajęć mogą też obejrzeć i dotknąć książek o interesującej formie wydawniczej (książka do kąpieli, książka dla niemowląt i młodszych dzieci, książka interaktywna, książka z ruchomymi elementami) oraz rozmaitych publikacji opowieści o Piotrusiu Króliku i jego przyjaciołach. Zobaczą także inne artefakty związane z twórczością Beatrix Potter. Zajęcia dedykowane są dzieciom 5-6 letnim, I-III klasa szkoły podstawowej.

WYCIECZKA „CINiBA bez tajemnic: wycieczka po gmachu biblioteki”: link do strony
m
iejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Rok 2022 jest dla Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej czasem wyjątkowym. Wspólna książnica naukowa dwóch katowickich uczelni, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, zaistniała w przestrzeni miasta i regionu dokładnie dekadę temu. Od jesieni 2012 roku CINiBA starała się służyć nauce i kulturze, spełniać oczekiwania użytkowników, wspierać ich indywidualne ścieżki rozwoju, a jednocześnie, jako biblioteka otwarta, tworzyć miejsce przyjazne w przestrzeni fizycznej oraz duchowej. Zapraszamy do uczestnictwa w wycieczce po gmachu Centrum. Podczas wycieczki będzie można nie tylko zwiedzić ciekawy architektonicznie budynek książnicy (również pomieszczenia na co dzień nieudostępniane czytelnikom!), ale także zapoznać się z wieloma ciekawostkami związanymi z dotychczasowym funkcjonowaniem CINiB-y. Serdecznie zapraszamy do zapisów! Obowiązuje limit miejsc.

WYSTAWA „CINiBA: jesteśmy razem 10 lat!”link do strony
miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Ekspozycja w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej została poświęcona jubileuszowi tej instytucji, która w 2022 roku obchodzi dekadę swojej działalności. Wystawa składa się z tablic przedstawiających historię CINiB-y, wspólnej książnicy naukowej dwóch uczelni: Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Odbiorca wystawy zapozna się z najważniejszymi informacjami związanymi z etapami projektowania, powstawania i kształtowania się biblioteki. Ekspozycja przybliża historię CINiB-y, skupia się na podkreśleniu jej roli w obszarach nauki, dydaktyki, kultury i sztuki. Towarzyszące tekstom projekty graficzne, muzyczne oraz relacje z wydarzeń nie tylko uatrakcyjniają wystawę, ale również stanowią swoiste świadectwo rozwoju akademickiej książnicy. Dzięki zamieszczonym na planszach kodom QR uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę o wielu tematach dotyczących 10-lecia funkcjonowania CINiB-y w przestrzeni miasta, regionu, kraju, a nawet świata.


Organizatorami Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Więcej informacji na stronie: 6. Śląski Festiwal Nauki Katowice

SFN plakat


Udostępnij