Różnorodne pokazy, koncerty, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy – to wszystko składa się na program 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2022. Największe w regionie wydarzenie naukowe organizują śląskie uczelnie wraz z Miastem Katowice.
Festiwal, który będzie się odbywać od 3 do 5 grudnia 2022 roku w Katowicach, ma być swoistym świętem nauki wskazującym na to, co w nauce jest ważne, a jednocześnie ciekawe i pobudzające do dalszego myślenia. Miejscem spotkania będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Przestrzeń festiwalowa zostanie podzielona na sześć stref poświęconych: naukom humanistyczno-społecznym, przyrodzie, naukom ścisłym, technice, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także na strefy specjalne.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka po raz kolejny włącza się w to wyjątkowe wydarzenie, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym programem ŚFN.
PROGRAM:
STANOWISKO POKAZOWE - link do strony
miejsce: MCK
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka prezentuje dwie strefy – konsultacyjną oraz interaktywną. W pierwszej opowiemy Państwu o bibliotece, jej usługach i zasobach, o tym, jak z niej korzystać, oraz o nowoczesnych możliwościach wyszukiwania i dostępu do informacji. Będziecie mogli zasięgnąć wiedzy i porad specjalistów z zakresu informacji naukowej, pracujących w jednej z najnowocześniejszych książnic naukowych w regionie. Tymczasem strefa interaktywna dostarczy Wam rozrywki i w magiczny sposób przeniesie do biblioteki hybrydowej. Gry edukacyjne, łamigłówki, ciekawostki, czy konkursy z nagrodami, które dla Was przygotowaliśmy będą atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych miłośników książnicy. Zapraszamy serdecznie na stoisko „biblioteki otwartej”, która służy swoim czytelnikom już 10 lat!
WYKŁAD mgr Katarzyny Ossolińskiej „Katowice – miasto neonów”: link do wykładu (wymagana rejestracja)
data: Niedziela, 4 grudnia
czas: 18:15 - 18:55
miejsce: MCK - Sale konferencyjne - strefa wykładów: scena "Naucz się miasta" - sala konferencyjna nr 24
W latach 60/70 ubiegłego wieku Katowice były najbardziej uneonowionym miastem w Polsce. Porównywano je do las Vegas. Szacuje się, że pod koniec lat 60 XX w. w Katowicach istniało ponad 800 neonów. W wykładzie opowiem o fenomenie, jakim były neony w dobie PRL. Na podstawie archiwaliów i prasy pokażę ich projekty, opowiem o produkcji, rozkwicie, upadku oraz o renesansie, jaki obecnie przeżywają. Wszystko połączę z bogatym materiałem ikonograficznym (stare zdjęcia, oryginalne projekty, wycinki prasowe).
WYKŁAD mgr inż. Aleksandry E. Adamczyk „Jesteśmy razem 10 lat - doświadczenia ostatniej dekady”:
link do wykładu (wymagana rejestracja)
data: Poniedziałek, 5 grudnia
czas: 11:55 - 12:35
miejsce: MCK - Sale konferencyjne - strefa wykładów: scena "Naucz się miasta" - sala konferencyjna nr 24
W czasie prezentacji przedstawimy działalność naukową i kulturalną katowickiej książnicy, która nieprzerwanie od 10 lat, jako biblioteka hybrydowa, udostępnia materiały drukowane i elektroniczne, przybliża świat nauki i kultury, służąc całej społeczności: akademickiej i regionalnej, a osobom niezwiązanym ze środowiskiem uczelnianym nieustannie stwarza możliwości do samorealizacji. Opowiemy też o usługach i działaniach podejmowanych w okresie sytuacji pandemicznej w kraju i na świecie, o projektach i repozytoriach udostępniających materiały do zajęć prowadzonych w trybie zdalnym i o podtrzymywaniu - w trudnym czasie „twardego lockdownu” - więzi między książnicą a jej Czytelnikami z pomocą różnych form informowania o zasobach śląskiej książnicy i jej suporcie dla nauki. O inicjatywach i aktywnościach kulturalno-naukowych organizowanych zarówno w gmachu biblioteki, w jego otoczeniu, jak i w sferze online. O inspirowaniu do poszerzania wiedzy i kompetencji społecznych oraz pasji.
WARSZTATY mgr Magdaleny Niewiadomskiej „Wspaniały świat Piotrusia Królika”: link do warsztatów
data: Poniedziałek, 5 grudnia
czas: 9:00 - 9:45
miejsce: Sale balowe - strefa rodzinna: scena strefy rodzinnej
W czasie zajęć dzieci poznają postaci Piotrusia Królika, jego rodziny i przyjaciół. Dowiedzą się także nieco na temat Beatrix Potter – angielskiej pisarki, artystki i badaczki, twórczyni postaci Piotrusia oraz wielu innych bajkowych bohaterów. Przeczytamy fragment opowiadania o Piotrusiu. Pod koniec zajęć dzieci będą uczestniczyć w zabawach i ćwiczeniach, wybranych i dostosowanych do ich wieku, takich jak zagadki, quizy, kolorowanki, krótka krzyżówka. Uczestnicy zajęć mogą też obejrzeć i dotknąć książek o interesującej formie wydawniczej (książka do kąpieli, książka dla niemowląt i młodszych dzieci, książka interaktywna, książka z ruchomymi elementami) oraz rozmaitych publikacji opowieści o Piotrusiu Króliku i jego przyjaciołach. Zobaczą także inne artefakty związane z twórczością Beatrix Potter. Zajęcia dedykowane są dzieciom 5-6 letnim, I-III klasa szkoły podstawowej.
WYCIECZKA „CINiBA bez tajemnic: wycieczka po gmachu biblioteki”: link do strony
miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
WYSTAWA „CINiBA: jesteśmy razem 10 lat!”: link do strony
miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Ekspozycja w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej została poświęcona jubileuszowi tej instytucji, która w 2022 roku obchodzi dekadę swojej działalności. Wystawa składa się z tablic przedstawiających historię CINiB-y, wspólnej książnicy naukowej dwóch uczelni: Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Odbiorca wystawy zapozna się z najważniejszymi informacjami związanymi z etapami projektowania, powstawania i kształtowania się biblioteki. Ekspozycja przybliża historię CINiB-y, skupia się na podkreśleniu jej roli w obszarach nauki, dydaktyki, kultury i sztuki. Towarzyszące tekstom projekty graficzne, muzyczne oraz relacje z wydarzeń nie tylko uatrakcyjniają wystawę, ale również stanowią swoiste świadectwo rozwoju akademickiej książnicy. Dzięki zamieszczonym na planszach kodom QR uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę o wielu tematach dotyczących 10-lecia funkcjonowania CINiB-y w przestrzeni miasta, regionu, kraju, a nawet świata.
Organizatorami Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Więcej informacji na stronie: 6. Śląski Festiwal Nauki Katowice