CINIBA - CINIBA

StresWpracy_briefingPrasowy

18 czerwca (czwartek) 2015 r. w CINiBA odbyła się konferencja pt. "Stres w pracy – znajdziemy rozwiązanie". Wydarzenie –  inicjatywa wspólnej książnicy UŚ i UE oraz PIP Katowice, było adresowane zarówno do osób aktywnych zawodowo, pracodawców, jaki i wszystkich zainteresowanych. Celem wykładów i warsztatów było przekazanie użytecznych informacji dotyczących m.in. aspektów prawnych, medycznych i psychologicznych związanych ze stresem w miejscu pracy. Serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Organizatorami konferencji i warsztatów są: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach we współpracy merytorycznej z Instytutem Psychologii UŚ.

„Stres w pracy – znajdziemy rozwiązanie”

Ideą konferencji było upowszechnianie informacji na temat skutecznego zarządzania stresem i zagrożeniami psychospołecznymi dla zdrowia i bezpieczeństwa w pracy, a także inspirowanie do rozwijania umiejętności radzenia sobie ze stresem poprzez poznanie jego mechanizmów, przyczyn i skutków.Program wydarzenia dotyczy stresu z perspektywy psychologii i medycyny, a także w ujęciu społecznym. Udział w warsztatach pozwolił poznać dobre praktyki w walce ze stresem.

Media o wydarzeniu

O konferencji informowały także: Radio Zet, Radio TOKFM, Radio Piekary.

Cz. 1 Wykłady

Konferencji towarzyszył briefing prasowy pt. "Jak odpoczywać po pracy i odstresować się na urlopie"

Cz. 2 Warsztaty

Prelekcje (sala konferencyjna, poziom 0)

• 10.00 - 10.10 Otwarcie konferencji prof. dr hab. Dariusz Pawelec – Dyrektor Centrum Informacji Biblioteki Akademickiej,  Beata Marynowska – Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach.
  • 10.10 – 10.30 „Prawne aspekty przemocy psychicznej w miejscu pracy” – Piotr Bogdański Specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.
  • 10.30 – 10.50 „Wpływ stresu na zdrowie” – Karina Erenkfeit Asystent Zakładu Czynników Społecznych i Metodologii,  Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.
  • 10.50 – 11.10 „Dwa oblicza stresu – rozpoznanie i radzenie sobie ze stresem” – Agata Diec  – Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  • 11.10 – 11.30 „Profilaktyka stresu w miejscu pracy – planowanie, organizowanie i priorytetyzacja zadań” – Mateusz Paliga i Dominik Adamek – Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

11.30 – 11.45 Przerwa kawowa

11.45 – 13.15 Warsztaty

• Sala seminaryjna, poziom 2
    „Anty-stres w dobrym stylu – jak wygląd zewnętrzny wpływa na relacje z otoczeniem” – Monika Janik, doradca wizerunku, właścicielka Firmy KREACJA.
  • Sala konferencyjna, poziom 0
    „Dwa oblicza stresu – rozpoznanie i radzenie sobie ze stresem” – Agata Diec – Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  • Sala dydaktyczna, poziom 0
    „Sposoby radzenia sobie w sytuacji stresującej i metody relaksacji” – Mateusz Paliga i Dominik Adamek  – Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.