CINIBA - Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Logotypy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego

Beneficjentami projektu były dwie katowickie uczelnie – Uniwersytet Śląski i Akademia Ekonomiczna w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Przedsięwzięcie doprowadziło do wybudowania oraz uruchomienia nowoczesnej biblioteki naukowej, która spełnia standardy XXI wieku, tak w zakresie udostępniania informacji niezbędnej do realizacji programów studiów obu uczelni, poprawy jakości nauczania, jak i zwiększenia dostępności literatury naukowej w regionie.

Cel główny: wzmocnienie roli Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego jako szkół wyższych i przygotowanie ich do odgrywania kluczowej roli w procesie budowy konkurencyjnej, innowacyjnej i dynamicznie rozwijającej się gospodarki regionalnej.

Cele szczegółowe:

• Wykorzystanie aktywności środowisk naukowych UŚ i UE oraz ich potencjału intelektualnego dla rozwoju gospodarczego i społecznego regionu.
  • Zmniejszenie dystansu konkurencyjnego regionu w skali europejskiej, wynikającego z braku odpowiedniej infrastruktury badawczo-edukacyjnej.
  • Zwiększenie potencjału badawczego szkół wyższych i ośrodków naukowo-badawczych powiązane ze stworzeniem im warunków do szerokiego współdziałania w pracach i w budowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
  • Poprawa jakości kształcenia wszystkich potencjalnych studentów.
  • Poprawa dostępu do wiedzy dla studentów, pracowników nauki, menedżerów firm i organizacji pozarządowych oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego.
  • Dostarczenie narzędzi do penetrowania światowego piśmiennictwa naukowego.
  • Stworzenie ośrodka informacji naukowej służącego innym uczelniom w regionie oraz instytucjom administracji państwowej, sądownictwu, gospodarce.
  • Organizowanie prezentacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym.
  • Udostępnianie sali konferencyjnej organizatorom konferencji, sympozjów i innych imprez o charakterze naukowym.
  • Integracja życia akademickiego UŚ i UE.

Budowa Centrum w pełni odpowiadała również przyjętej polityce rozwoju województwa śląskiego, która zakładała restrukturyzację starych przemysłów, budowanie w oparciu o wiedzę nowej tkanki gospodarczej regionu, a także rozwijanie społeczeństwa informacyjnego, jak i strategii rozwoju miasta Katowice do 2020 roku, zmierzającej do przemiany Katowic z ośrodka przemysłowego w ośrodek usług wyższego rzędu, w tym świadczonych dla gospodarki opartej na wiedzy.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013 oraz z budżetu samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, realizowany przez konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Całkowita wartość projektu: 77 260 822,05 PLN.

Całkowite wydatki kwalifikowalne: 71 990 547,29 PLN.

Dofinansowanie: 52 675 483,45 PLN.

Okres realizacji projektu: 22 października 2007r. – 19 lipca 2012 r.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl/