CINIBA - Wiadomości

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Slider

Wiadomości

 jpg2jpg
Drodzy Czytelnicy,

4 maja otworzyliśmy dla Państwa wypożyczalnie CINiB-y (pn-pt 8.00-16.00), Biblioteki Prawniczej (pn-pt 8.00-16.00) oraz Oddziału BUŚ w Cieszynie (pn-pt 9.00-15.00). Od 11 maja funkcjonuje również wypożyczalnia Biblioteki Nauk Społecznych (pn-pt 9.00-16.00), a od 12 maja - Biblioteki Specjalistycznej CNTI (pn-pt 7.30-15.30).

Dodatkowo rozszerzona została usługa książkomatów w CINiB-ie. Od dziś są dla Państwa dostępne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00. Prosimy o korzystanie z wejścia głównego od strony ul. Chełkowskiego.

Zapraszamy Państwa do korzystania z dostępnych usług i prosimy o zachowanie niezbędnych zasad bezpieczeństwa.
Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje nt. funkcjonowania biblioteki od 4 maja br. oraz nasze zasady bezpieczeństwa.


Szczegółowe zasady funkcjonowania biblioteki od 4 maja:

1. Od 4 maja CINiBA wznawia funkcjonowanie wypożyczalni. Wypożyczalnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 (wejścia od strony ul. Chełkowskiego). Nieczynne pozostają czytelnia i strefy otwartego dostępu. Elektroniczne zamówienia na materiały biblioteczne obejmują także książki znajdujące się w tych strefach, a przeznaczone do wypożyczania.
2. Od 4 maja otwarte są wypożyczalnia Biblioteki Prawniczej oraz Oddziału BUŚ w Cieszynie. Od 11 maja funkcjonuje również wypożyczalnia Biblioteki Nauk Społecznych, a od 12 maja - Biblioteki Specjalistycznej CNTI.
3. W żadnej z otwartych wypożyczalni nie ma możliwości skorzystania ze stanowisk komputerowych. Wyszukanie publikacji, wysłanie zamówienia, czy też wypełnienie formularza rejestracyjnego możliwe jest wyłącznie przy użyciu własnego sprzętu.
4. Utrzymana zostaje usługa wypożyczania książek poprzez książkomaty w CINiB-ie. Można z nich korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, jednak po godzinie 16.00 wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem książkomatów trzeba zgłaszać wyłącznie mailowo. Będą one rozpatrywane następnego dnia roboczego. Aby skorzystać z książkomatu, czytelnik w katalogu internetowym Integro powinien wyszukać potrzebne pozycje ze zbiorów CINiB-y (oznaczone jako „Dokumenty do wypożyczania”), a następnie zamówić je komputerowo używając opcji „zamów” tak, jak wszystkie książki do wypożyczalni.Dodatkowo czytelnik zainteresowany odbiorem zamówienia z książkomatu powinien wysyłać odpowiednią prośbę na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
5. Uprzejmie prosimy o zwrot książek w całodobowej wrzutni. Wypożyczalnia przyjmuje zwroty tylko w wyjątkowych sytuacjach.
6. Wypożyczalnia przyjmuje jedynie płatności kartą. Można je także zrealizować poprzez system PayU, BLIK (opcja jest dostępna po zalogowaniu się, w zakładce "Konto użytkownika", w sekcji "Opłaty – nierozliczone") lub przelewem na konto.
7. Dla bezpieczeństwa czytelników wszystkie zwracane książki poddawane są trzydniowej kwarantannie. Dopiero po upływie tego czasu będą mogły być ponownie skierowane do wypożyczenia.
8. Dla bezpieczeństwa pracowników i użytkowników ilość osób przebywających w wypożyczalni będzie regulowana przez pracownika ochrony. Obowiązują powszechnie znane zasady bezpieczeństwa – dezynfekcja rąk, obowiązkowe maseczki na twarz. Osoby oczekujące na wejście do wypożyczalni muszą zachować bezpieczny odstęp.
9. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników – pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE, którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą skorzystać ze źródeł elektronicznych
z domu (w przypadku UŚ) lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów
(w przypadku UŚ i UE), nadal utrzymana jest możliwość zdalnego założenia konta przez formularz rejestracyjny.
10. Niezmiennie dla wsparcia zdalnego nauczania realizowanego przez UŚ tworzona jest Dydaktyczna biblioteka cyfrowa, gdzie umieszczane zostają teksty publikacji na podstawie zamówień zgłaszanych przez prowadzących zajęcia pracowników Uniwersytetu.
11. Możliwe jest korzystanie z baz prenumerowanych oraz zasobów dydaktycznej biblioteki cyfrowej UŚ
z komputerów domowych, ale wymaga to posiadania aktywnego konta w bibliotece. Autoryzacja odbywa się poprzez system HAN. Z baz mogą korzystać pracownicy, emerytowani pracownicy UŚ oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych UŚ.
12. Nadal obowiązuje obniżona cena elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów ze zbiorów Biblioteki (10 groszy za jeden skan). Z usługi skorzystać mogą czytelnicy posiadający aktywne konto
w CINiB-ie. Możliwe jest zamawianie wyłącznie pozycji oznaczonych w katalogu Integro przyciskiem „Zamów kopię”.
13. Terminy zwrotu książek zostały automatycznie przedłużone do końca czerwca.
14. Zamówienia międzybiblioteczne są wydawane przez wypożyczalnię międzybiblioteczną wg zasad przesłanych czytelnikom mailowo. Nowe zamówienia można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Będą one realizowane w miarę dostępności bibliotek współpracujących.
15. Wszelkie wydarzenia organizowanie w CINiB-ie zostają odwołane (do 30.09.2020).
16. Strefa wolnego dostępu, czytelnie, miejsca do pracy grupowej pozostają zamknięte do odwołania.
17. Nie ma możliwości wejścia do bibliotek i korzystania ze zbiorów na miejscu.
18. Zachęcamy do korzystania ze zbiorów elektronicznych – baz danych, czasopism i książek.

Nasze zasady bezpieczeństwa:

1. Maseczki są obowiązkowe zarówno dla czytelników, jak i bibliotekarzy obsługujących użytkownika oraz magazynierów bibliotecznych.
2. W pomieszczeniu wypożyczalni może przebywać maksymalnie po jednej osobie na punkt obsługi.
3. Pozostałe osoby oczekują poza holem wypożyczalni przy zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości.
4. Dostęp do pomieszczeń jest regulowany przez ochronę budynku.
5. Na terenie biblioteki nie ma możliwości skorzystania ze stanowisk komputerowych.
6. Stanowiska obsługi zaopatrzone są w przesłony ochronne.
7. Bibliotekarze obsługujący użytkownika są dodatkowo wyposażeni w przyłbice ochronne.
8. Dla użytkowników i bibliotekarzy zapewniony jest stały dostęp do płynu dezynfekcyjnego.
9. Podczas obsługi użytkownika i w kontakcie z książkami należy stosować rękawiczki ochronne.
10. W widocznym dla czytelników miejscu umieszczono instrukcje dotyczące higieny rąk, dezynfekcji dłoni, zakładania i zdejmowania maseczek ochronnych.
11. Po przyjęciu książek od użytkownika blat, na którym leżały książki, jest każdorazowo dezynfekowany.
12. Stanowiska są zaopatrzone w odpowiednie środki.
13. Zwroty książek przyjęte od użytkowników poddane zostają trzydniowej kwarantannie i po upływie tego czasu mogą być ponownie udostępnione użytkownikom.
14. Wypożyczalnia przyjmuje jedynie płatności kartą oraz systemem Blik. Można je także zrealizować poprzez system PayU lub przelewem na konto. Nieobsługiwane są transakcje gotówką.
15. Przeprowadzana jest systematyczna dezynfekcja wrzutni, klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
16. Pracownicy oraz użytkownicy biblioteki powinni bezwzględnie stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

Prosimy o obserwowanie komunikatów na stronie www.ciniba.edu.pl oraz w mediach społecznościowych.
w4
ksiazkomaty
Szanowni Czytelnicy,

specjalnie dla Państwa uruchomiliśmy książkomaty umożliwiające wypożyczanie publikacji znajdujących się w CINiB-ie w czasie, kiedy ze względu na ograniczenia, biblioteka nie może działać w pełni. Funkcję książkomatów spełniają do odwołania skrytki depozytowe znajdujące się w holu głównym, na poziomie 0, tuż obok szatni
(wejście od strony ul. Chełkowskiego). 

Odbiór zamówionych materiałów będzie możliwy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00.

Szczegółowe zasady korzystania z książkomatów znajdą Państwo w regulaminie poniżej.

Mamy nadzieję, że rozwiązane to znacznie ułatwi Państwu naukę i pracę.
                                 

                                                                 Zasady korzystania z książkomatu:

1. Warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie aktywnego konta w CINiB-ie nieobciążonego zaległościami.
2. Usługa dotyczy książek znajdujących się w CINiB-ie.
3. Czytelnik w katalogu internetowym Integro wyszukuje potrzebne pozycje ze zbiorów CINiB-y (oznaczone jako „Dokumenty do wypożyczania”), a następnie zamawia je komputerowo używając opcji „zamów” tak, jak wszystkie książki do wypożyczalni.
4. Dodatkowo czytelnik zainteresowany odbiorem zamówienia z książkomatu, wysyła odpowiednią prośbę na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
5. Pracownik biblioteki weryfikuje adres mailowy z danymi w systemie bibliotecznym i po skompletowaniu zamówienia rejestruje wypożyczenie na koncie czytelnika, a następnie wysyła zwrotnego maila z informacją o możliwości odbioru zamówionych pozycji w książkomacie oraz o terminie, w jakim należy odebrać zamówienie.
6. Zamówienia realizowane są według kolejności zgłoszeń i w miarę dostępności książkomatów.
7. Czytelnik, który składa zamówienie mailowe w celu wypożyczenia publikacji z odbiorem w książkomacie, zgadza się na rejestrację wypożyczeń w systemie komputerowym biblioteki.
8. Biblioteczny system komputerowy zapewnia użytkownikowi dostęp do informacji o stanie konta, m.in. o liczbie wypożyczonych książek, terminach zwrotu i naliczonych opłatach. Sprawdzanie stanu swojego konta należy do obowiązków czytelnika. Wszelkie wątpliwości proszę zgłaszać niezwłocznie pracownikowi wypożyczalni.
9. Zamówienia można odebrać po otrzymaniu powiadomienia z biblioteki od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00, jednak nie później niż do końca następnego dnia roboczego (poniedziałek-piątek, 8.00-20.00). Po godzinie 16.00 wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem książkomatu należy zgłaszać wyłącznie mailowo. Będą one rozpatrywane następnego dnia roboczego.
10. Po odebraniu materiałów książkomat trzeba pozostawić otwarty.
11. Po upływie czasu przewidzianego na odbiór nieodebrane zamówienia zostaną wyjęte z książkomatu i zwrócone z konta użytkownika.
12. Łączna liczba wypożyczonych książek nie może przekraczać limitu wypożyczeń dopuszczalnego dla danego konta zgodnie z Regulaminem udostępniania zbiorów w CINiB-ie.
13. Książkomat nie przyjmuje zwrotów książek. Publikacje można oddać za pośrednictwem całodobowej wrzutni znajdującej się na zewnątrz biblioteki.
14. Dostęp do książkomatu jest regulowany przez ochronę budynku.
15. Książkomat jest monitorowany. Prosimy o korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem.
16. Podczas korzystania w usługi obowiązują powszechne zasady związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.


bteka dydakt us1

Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego uruchomiła Dydaktyczną bibliotekę cyfrową UŚ. Będą w niej udostępniane materiały niezbędne do zajęć prowadzonych w trybie zdalnym.

W bibliotece tej umieszczane zostaną pełne teksty (książki, artykuły, rozdziały) tych publikacji, które nie są dostępne w wersji elektronicznej (na podstawie zamówień zgłaszanych przez prowadzących).

Z materiałów mogą skorzystać pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego. Warunkiem jest posiadanie aktywnego konta bibliotecznego w systemie informacyjno-bibliotecznym UŚ (Integro).

Autoryzacja następuje poprzez system HAN. Należy podać login (pesel lub numer konta) oraz hasło używane w katalogu Integro.

fbc www ciniba

Zapraszamy do korzystania z Federacji Bibliotek Cyfrowych. Federacja Bibliotek Cyfrowych to wspólna wyszukiwarka większości polskich bibliotek cyfrowych (w tym np. Śląskiej Biblioteki Cyfrowej) oraz wybranych repozytoriów. Można w niej znaleźć pełne teksty książek, artykułów, rozdziałów, a także mapy, pocztówki i wiele innych. Obecnie umożliwia dostęp do ponad 6,5 miliona różnych publikacji. Większość materiałów jest dostępna nieodpłatnie.

Slogo CINiB-y na tle zdjęcia elewacji gmachuzanowni Czytelnicy,

wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników – pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE, którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą skorzystać ze źródeł elektronicznych z domu (w przypadku UŚ) lub lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów (w przypadku UŚ i UE), umożliwiamy zdalne założenie konta przez formularz rejestracyjny


Prośbę o zdalne aktywowanie konta należy dodatkowo  przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Po weryfikacji uprawnień nowo zarejestrowanego czytelnika, na adres mailowy wskazany w formularzu, zostanie wysłana deklaracja, którą należy podpisać, a skan lub zdjęcie odesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Otrzymane potwierdzenie podpisania deklaracji oznacza aktywację konta czytelnika, a tym samym dostęp do źródeł elektronicznych i usługi zamawiania kopii cyfrowych.

Zapraszamy do korzystania z elektronicznych zasobów biblioteki!
rebus www ciniba
Zapraszamy do korzystania z Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego RE-BUŚ. W Repozytorium znaleźć można blisko 13 tys. publikacji w otwartym dostępie,
w tym książki  Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego, artykuły, prace doktorskie i inne.

Zachęcamy pracowników UŚ do deponowania materiałów dydaktycznych: prezentacji, wykładów, notatek. Materiały można przygotować w dowolnym formacie
(np. PDF, DOC, ODT, TXT).

W razie pytań i problemów prosimy dzwonić (tel. 32 786 51 33) lub kontaktować się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
fb beck
 
Szanowni Użytkownicy,
uprzejmie informujemy, że WYDAWNICTWO C.H.BECK ZWIĘKSZYŁO LIMIT DOSTĘPU DO 150 UŻYTKOWNIKÓW DLA BAZY LEGALIS.

Uniwersytet Śląski prenumeruje bazę LEGALIS, jedno z podstawowych źródeł elektronicznych w zakresie prawa. W ramach prenumeraty możliwa jest jednoczesna praca 75 użytkowników. Z powodu zagrożenia koronawirusem Wydawnictwo C.H. Beck postanowiło zwiększyć limit jednoczesnych użytkowników bazy Legalis do 150.

Wejście: Bazy danych / Prawo

1 ciniba online www hashtag
 
Szanowni Czytelnicy,

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka oraz pozostałe biblioteki specjalistyczne BUŚ gwarantują wsparcie dla zdalnego procesu edukacji oraz realizują swoje zadania także w trybie online.

Zdalne założenie konta i korzystanie ze źródeł w domu

Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników – pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE, którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą skorzystać ze źródeł elektronicznych z domu (w przypadku UŚ) lub lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów (w przypadku UŚ i UE), umożliwiamy zdalne założenie konta przez formularz rejestracyjny: https://integro.ciniba.edu.pl/integro/registration. Dodatkowo należy przesłać prośbę o zdalne aktywowanie konta – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Po weryfikacji uprawnień nowo zarejestrowanego czytelnika, na adres mailowy wskazany w formularzu, zostanie wysłana deklaracja, którą należy podpisać, a skan lub zdjęcie odesłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Otrzymane potwierdzenie podpisania deklaracji oznacza aktywację konta czytelnika, a tym samym dostęp do źródeł elektronicznych i usługi zamawiania kopii.
 
Dydaktyczna biblioteka cyfrowa UŚ

Książnica uruchomiła dydaktyczną bibliotekę cyfrową UŚ udostępniającą materiały niezbędne do zajęć prowadzonych w trybie zdalnym. Umieszczane są tutaj pełne teksty publikacji na podstawie zamówień zgłaszanych przez prowadzących zajęcia pracowników uniwersytetu.

W celu zamówienia materiałów, należy wypełnić formularz (dla każdej publikacji osobno). Zamówienia mogą składać pracownicy naukowo-dydaktyczni UŚ. Pracownik otrzymuje powiadomienie e-mail z informacją: czy i gdzie materiał jest dostępny. Zeskanowane materiały będą dostępne dla każdego studenta i pracownika UŚ, który ma konto w bibliotece. Pracownik wysyła studentom tylko link do biblioteki cyfrowej http://han.bg.us.edu.pl/han/bc.

Korzystanie z baz prenumerowanych oraz zasobów dydaktycznej biblioteki cyfrowej UŚ wymaga aktywnego konta w bibliotece. Autoryzacja odbywa się poprzez system HAN. Należy podać login (pesel lub numer konta) oraz hasło używane w katalogu Integro. Z baz mogą korzystać pracownicy, emerytowani pracownicy UŚ oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych UŚ.

Dostęp do źródeł elektronicznych

Biblioteka UŚ prenumeruje ponad 60 baz (w tym wiele pełnotekstowych), udostępniających kilkadziesiąt tysięcy czasopism oraz ok. 250 tys. książek. Z większości baz danych można skorzystać w ramach tzw. zdalnego dostępu, czyli z dowolnego urządzenia podpiętego do Internetu (także poza siecią komputerową UŚ). Warunkiem skorzystania ze źródeł w trybie zdalnym jest posiadanie aktywnego konta bibliotecznego w systemie informacyjno-bibliotecznym UŚ (Integro). Autoryzacja następuje poprzez system HAN. Należy podać login (pesel lub numer konta) oraz hasło używane w katalogu Integro. Z baz mogą korzystać pracownicy, emerytowani pracownicy UŚ oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych UŚ.Na stronie www: https://www.ciniba.edu.pl/zrodla-alfabetycznie znajduje się wykaz prenumerowanych źródeł elektronicznych. Bazy dostępne zdalnie mają specjalny link opisany jako HAN UŚ. Kliknięcie w ten link przenosi do strony z logowaniem a następnie, po podaniu poprawnych danych autoryzacyjnych, do właściwej bazy. W przypadku źródeł ze wskazanym konkretnym miejscem dostępu (np. Biblioteka Prawnicza UŚ) korzystanie będzie możliwe jedynie po uprzednim przesłaniu kwerendy mailem na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W razie problemów z dostępem do baz, ich obsługą lub wyborem odpowiedniego źródła, prosimy o kontakt 32 786 51 33 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zdalne zamawianie cyfrowej kopii materiałów

Cena elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów ze zbiorów Biblioteki ulega obniżeniu do 0,10 PLN (10 groszy za jeden skan). Z usługi skorzystać mogą czytelnicy posiadający aktywne konto w CINiB-ie. Możliwe jest zamawianie wyłącznie pozycji oznaczonych w katalogu Integro przyciskiem „Zamów kopię”.

 
Pytania prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod numer telefonu: 32 786 51 30.
 Possibility to create remote account and use e-resources from home

In order to meet the needs of readers - employees, students of all degrees and students of postgraduate studies at the University of Silesia and University of Economics, who do not have a library account in CINIBA and want to use e-resources from home (in case US) or use service of electronic ordering and downloading digital copies (in case US and UE), we provide a possibility to create remote account via registration form: https://integro.ciniba.edu.pl/integro/registration Additionally, please send a request for remote access account activation to: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Verified newly registered readers will receive declaration on the e-mail address provided in the registration form. Declaration should be signed and scan or photo sent back to address: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. After that newly registered readers will receive a confirmation of reader's account activation, access to electronic sources (US) and service of sending digital copies to users by reader accounts (US and UE).

Digital Didactic Library of the University of Silesia

The library has activated a digital didactic library of the University of Silesia which contains materials available for remote learning. In digital library you can find full texts of publications according to requests submitted by the university staff conducting classes.
To order materials, please complete the form (for each publication separately). Orders can be submitted by academic teachers of the University of Silesia. Requestor receives an e-mail with information about whether material is available and where. The digital copies of materials will be available to each student and teacher of the University of Silesia who has an library account. Teacher only sends students a link to the digital library http://han.bg.us.edu.pl/han/bc.

For using subscribed databases and resources in digital didactic library of the University of Silesia users need active library account in a library system (Integro). Authorization happens through the HAN system. Please enter the same login (PESEL or account number) and password as in the library system (Integro online catalog). The databases can be used by employees, retired employees of the University of Silesia and also students of all degrees and students of postgraduate studies at the University of Silesia.

Access to scientific databases

Library of University of Silesia subscribes over 60 scientific databases (including many full text data). Databases contain several dozen thousands titles of scientific journals and over 250 000 books. Most databases can be used via remote access, from any device connected to the Internet (also outside the computer network of the University of Silesia). For using sources in remote mode readers need active library account in a library system (Integro). Authorization happens through the HAN system. Please enter the same login (PESEL or account number) and password as in the library system (Integro online catalog). The databases can be used by employees, retired employees of the University of Silesia and also students of all degrees and students of postgraduate studies at the University of Silesia. List of subscribed electronic sources is available on website: https://www.ciniba.edu.pl/zrodla-alfabetycznie. Databases accesible remotely have a special link described as HAN US. This link takes you to the login page and after correct authorization, to the appropriate database. In case of sources with a specific access location indicated (e.g. Law Library at the Law Faculty of University of Silesia), usage will be possible after sending request to e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. In case of problems with access to databases, please call 32 786 51 33 or send e-mail to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Digital copy service

We still offer a service of sending digital copies to users by reader accounts. The price of electronic ordering and downloading of material digital copies from library collections is reduced to PLN 0,1. The service is available to readers with active library account. It is possibile to order items marked in online library catalog only with ‘Order a copy' button.

Please direct all questions to: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. or 32 786 51 30.

We invite you to use our electronic collections www.ciniba.edu.pl
 

Polish 20200304 094229523 resized 20200304 094447178Od 2 do 31 marca 2020 roku w holu głównym CINiB-y odbywać się będzie wystawa "Od pokojowej rewolucji do zjednoczenia Niemiec".

Otwarcie wystawy miało związek z wizytą na Uniwersytecie Śląskim Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Pana Hansa Jörga Neumanna, który wygłosił prelekcję zatytułowaną „German Diplomacy and Poland”. Wykładu Pana Konsula wysłuchali studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego.

Ekspozycja, przygotowana przez Federalną Fundację ds. Rozliczenia z Dyktaturą SED i pełnomocnika rządu federalnego ds. nowych landów, jest złożona z 20 tablic, przedstawiających najważniejsze wydarzenia w drodze do zjednoczenia Niemiec. Na planszach znajdują się także kody QR umożliwiające dostęp do  wywiadów ze świadkami wydarzeń. Informacje na tablicach są przedstawione w dwóch językach: niemieckim i polskim.

Serdecznie zapraszamy do CINiB-y!


wiedzminstrona 1
Od 3 do 31 marca 2020 roku w holu głównym CINiB-y, w wysokich szklanych gablotach, można oglądać wystawę "Wiedźmini i husyci. Twórczość Andrzeja Sapkowskiego".

Andrzej Sapkowski to jeden z najpopularniejszych pisarzy fantasy, doskonale znany nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Debiutował w czasopiśmie "Fantastyka". Jego proza tłumaczona jest na wiele języków, a on sam został uhonorowany licznymi prestiżowymi nagrodami (m.in. World Fantasy Award). Sapkowski zasłynął cyklem powieści o wiedźminie Geralcie, wojowniku-mutancie, szkolonym płatnym zabójcy potworów. Życie Geralta, powiązanego przeznaczeniem z młodą księżniczką Ciri, zakochanego w czarodziejce Yennefer, stało się inspiracją dla artystów różnych dziedzin sztuki: wiedźmin jest głównym bohaterem cyklu powieści i opowiadań Sapkowskiego, a także komiksów, gier fabularnych i komputerowych oraz ekranizacji filmowych i serialowych powstałych na motywach prozy pisarza.

Książki Sapkowskiego spoza cyklu wiedźmińskiego również cieszą się wielką popularnością: wśród nich można wymienić trylogię husycką, a także takie utwory jak "Żmija" i "Świat króla Artura. Maladie".

Serdecznie zapraszamy do CINiB-y!