CINIBA - Wiadomości

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
previous arrow
next arrow
Slider

Wiadomości

Fundacja Dom Modernisty oraz CINiBA zapraszają na wystawę pt. Ulica Bankowa. Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

Ulica Bankowa to jedna w wielu śródmiejskich arterii Katowic współcześnie kojarząca się przede wszystkim z Uniwersytetem Śląskim. Jej ciekawa historia jest jednak o wiele dłuższa i wiąże się nie tylko z tą stosunkowo młodą uczelnią, ale także z dziejami niemieckiej i polskiej bankowości, śląskiego ewangelicyzmu oraz przedwojennego i powojennego sportu i kultury. Na wirtualnej wystawie zostanie zaprezentowana historia istniejących budynków, takich jak dawny Bank Rzeszy, Ewangelicki Dom Związkowy czy Rektorat, ale także dzieje obiektów, których już nie ma, między innymi Miejskiego Ogrodu Naukowego, pierwszego polskiego sztucznego lodowiska „Torkat”, kortów tenisowych, boisk sportowych, a nawet „Motozbytu” - salonu sprzedaży i naprawy samochodów. Budynki te są lub były znaczącymi dziełami architektury zaprojektowanymi przez wybitnych architektów swoich czasów, między innymi Juliusa Habichta, Louisa Dame, Lucjana Sikorskiego, Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę, ale także wiązały się z sukcesami polskich i niemieckich sportowców w hokeju, łyżwiarstwie, piłce nożnej, lekkiej atletyce czy tenisie.

Zapraszamy na nasz wirtualny spacer po ulicy Bankowej! Wystawę będzie można zobaczyć w dniu 28 października od godz. 12:00 w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Wystawę przygotowali dr Aneta Borowik z Instytutu Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Aderek oraz Wojciech Siegmund.

0topdopublikacji

integro komunikatSzanowni Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, że 31 października (sobota) CINiBA będzie NIECZYNNA,

a 2 listopada (poniedziałek) będzie otwarta w godzinach 8:00-16:00. 

Zachęcamy do zdalnego korzystania z naszych źródeł elektronicznych dostępnych na stronie www.ciniba.edu.pl.

_________________________________________________________________________

Dear Readers,

please notice that 31st of October (Saturday) CINiBA will be CLOSED

and 2nd of November will be open from 8:00 till 16:00.

Access to electronic collections of the library: www.ciniba.edu.pl

Szanowni Czytelnicy,

niezmiernie miło nam zaprosić Państwa do obejrzenia wystawy "Tyrmand. Wolność - kobiety - jazz", dostępnej online w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką z okazji Roku Tyrmandowskiego (autorzy: J. Siechowski, K. Wyszyńska, A. Szumiec, A.E. Adamczyk; oprac. graficzne: A.E. Adamczyk).

Projekt przestawia postać Leopolda Tyrmanda, pisarza, dziennikarza, miłośnika jazzu i mody, zwracając uwagę na wiele aspektów biografii i aktywności twórczej autora "Złego". Wśród podjętych tematów znajdują się między innymi młodość pisarza, jego pasje i zainteresowania, okoliczności powstawania ikonicznych już utworów, pobyt w Stanach Zjednoczonych. Wystawa jest wzbogacona o kody QR, rozszerzające prezentowane treści o artykuły, a także odnoszące do utworów muzycznych bliskich Tyrmandowi. Słowu towarzyszy obraz: projekt przedstawia między innymi zdjęcia pisarza z różnych okresów życia czy okładki poszczególnych wydań dzieł.

Wystawa online "Tyrmand. Wolność - kobiety - jazz" stanowi zapowiedź planowanej w CINiB-ie wystawy gablotowej. Serdecznie zapraszamy na stronę Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, a w przyszłości - do gmachu książnicy!

a001 2


a002
a003


a003 sbc
a004
a005

krotkoterm4Szanowni Czytelnicy,

w związku z ograniczeniami w możliwości korzystania z księgozbioru CINiB-y na miejscu, wprowadzamy nową usługę wypożyczeń krótkoterminowych, która zapewni Państwu dostęp do książek przeznaczonych wcześniej wyłącznie do udostępniania w gmachu biblioteki. Zachęcamy do sięgania po to rozwiązanie.

Szczegółowe zasady korzystania z usługi znajdują się poniżej:

1. Publikacje przeznaczone do wypożyczeń krótkoterminowych zamawiane są poprzez    katalog Integro.

2. Książki mogą wypożyczyć „na noc” lub „na weekend” jedynie osoby posiadające uprawnienia do wypożyczania zbiorów. Usługa nie obejmuje użytkowników o statusie "gość" oraz "kaucja".


3. Biblioteka zastrzega sobie prawo odmowy wypożyczenia danej publikacji. Nie wypożycza się m. in. czasopism, rozpraw doktorskich, zbiorów specjalnych, dzieł rzadkich i cennych, dzieł wydanych przed 1950 rokiem oraz materiałów w złym stanie zachowania.

4. „Na noc” wypożyczyć można nie więcej niż   3 woluminy, zwrot musi nastąpić do godz. 10 dnia następnego, „Na weekend” wypożyczyć można nie więcej niż  5 woluminów; wypożyczenie jest możliwe w piątek, a zwrot musi być dokonany do godziny 10.00 w poniedziałek.

5. W przypadku nieterminowego zwrotu:

 1. czytelnik zostanie obciążony karą pieniężną w wysokości 10 zł za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia zwrotu jednego woluminu,
 2. konto czytelnika zostaje zablokowane na okres 14 dni,
 3. czytelnik zostanie pozbawiony możliwości wypożyczeń nocnych i weekendowych, a w przypadku rażących naruszeń zasad może być pozbawiony uprawnień do korzystania z CINiB-y.

6. Po otrzymaniu informacji o realizacji zamówienia należy w ciągu 7 dni zgłosić się w czytelni, informując, przy wejściu do budynku, pracownika ochrony o zamiarze odbioru zamówień.

7. Przed wypożyczeniem należy pracownikowi w czytelni okazać dokument uprawniający do wypożyczenia.

8. Zwrotu książek dokonujemy w całodobowej wrzutni znajdującej się na zewnątrz budynku.

Ewentualne pytania proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numer telefonu: 32 786 51 30.

kabinySzanowni Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, że do Państwa dyspozycji dostępne są kabiny pracy indywidualnej. Mogą z nich korzystać pracownicy naukowi, doktoranci i studenci UŚ i UE w godzinach pracy CINiB-y.

Szczegółowe zasady udostępniania kabin znajdują się poniżej:

1. Z kabin pracy indywidualnej mogą korzystać wyłącznie pracownicy naukowi, doktoranci i studenci UŚ i UE posiadający dokument uprawniający do wypożyczania zbiorów (legitymacja studencka, pracownicza, karta biblioteczna). Osoby, które nie posiadają konta zobowiązane są do dokonania zdalnej rejestracji i dopełnienia niezbędnych formalności w wypożyczalni.

2. Kabiny można rezerwować wyłącznie poprzez formularz.

3. Po otrzymaniu zgłoszenia pracownik biblioteki weryfikuje status użytkownika i w miarę dostępności kabin informuje czytelnika o dokonanej rezerwacji.

4. Po wejściu do budynku należy powiadomić pracownika ochrony o otrzymanym potwierdzeniu rezerwacji kabiny.

5. Warunkiem skorzystania z kabin jest pozostawienie dyżurującemu bibliotekarzowi dokumentu zarejestrowanego w systemie bibliotecznym (legitymacji studenckiej, pracowniczej lub karty bibliotecznej).

6. Z kabiny może korzystać jeden użytkownik dziennie. Wewnątrz kabin nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. Kabiny są dezynfekowane po zakończeniu każdego dnia pracy.

7. Po zakończeniu pracy w danym dniu, kabinę należy zamknąć, a klucz zwrócić dyżurującemu bibliotekarzowi. CINiBA nie bierze odpowiedzialności za przedmioty użytkownika pozostawione w kabinie.

8. Czasowo zawieszony zostaje obowiązek pozostawiania okryć wierzchnich i toreb w szafkach depozytowych.


Przypominamy o naszych zasadach bezpieczeństwa:

1. Przed wejściem do biblioteki obowiązuje pomiar temperatury ciała, dezynfekcja rąk, a na terenie całego budynku obowiązek zakrywania ust i nosa. Obligatoryjne jest także zachowanie dystansu społecznego.

2. W pomieszczeniu wypożyczalni może przebywać maksymalnie po jednej osobie na punkt obsługi.

3. Pozostałe osoby oczekują poza holem wypożyczalni przy zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości.

4. Z kabiny może korzystać jeden użytkownik dziennie. Wewnątrz kabin nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. Kabiny są dezynfekowane po zakończeniu każdego dnia pracy.

5. Dostęp do pomieszczeń jest regulowany przez ochronę budynku.

6. Na terenie biblioteki nie ma możliwości skorzystania ze stanowisk komputerowych.

7. Osoba z wyraźnymi oznakami choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, nie zostanie wpuszczona na teren biblioteki.

8. Pracownicy oraz użytkownicy biblioteki są zobowiązani do bezwzględnego stosowania się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.
kabiny2

Kurs e-learningowy

 Zapraszamy nowych Czytelników do udziału w kursie e-learningowym Przysposobienie biblioteczne.


naglowek kursu1
Szkolenie składa się z trzech części:

 • sieć bibliotek Uniwersytetu Śląskiego,
 • katalog elektroniczny (rejestracja, wyszukiwanie, informacje o koncie),
 • źródła elektroniczne (korzystanie ze stanowisk komputerowych, Internet, rodzaje źródeł internetowych).

Kurs ułatwi poruszanie się po Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej, oddziałach biblioteki Uniwersytetu Śląskiego oraz korzystanie z ich zasobów. Ważnym uzupełnieniem są materiały multimedialne, w tym filmy instruktażowe.

Studenci Uniwersytetu Śląskiego logują się przez centralny punkt logowania (analogicznie jak do kursu BHP).

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego i pozostali Czytelnicy, którzy również chcieliby zrealizować kurs e-learningowy, powinni założyć konto na platformie.

Kurs został przygotowany w ramach projektu UPGOW współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

ciniba funkcjonowanie pomaraczoweSzanowni Czytelnicy,

z uwagi na sytuację epidemiczną oraz wprowadzenie na terenie uczelni pomarańczowego poziomu zabezpieczeń od 19 października do odwołania CINiBA funkcjonuje następująco:

1. Centrum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00, a w soboty 8:00-16:00.
2. Czynna jest wypożyczalnia.
3. Dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów UŚ i UE dostępne są kabiny do pracy indywidualnej. Szczegółowe zasady korzystania z kabin znajdą Państwo tutaj.
4. Strefy wolnego dostępu, czytelnie, miejsca do pracy grupowej zostały zamknięte.
5. Nie ma możliwości korzystania ze zbiorów w gmachu biblioteki.
6. Wprowadzona została nowa możliwość krótkoterminowego wypożyczenia książek przeznaczonych wcześniej do korzystania wyłącznie na miejscu. Szczegółowe informacje na temat tej usługi znajdą Państwo tutaj.
7. Zamówienia na książki ze strefy wolnego dostępu można składać przez całą dobę za pośrednictwem katalogu elektronicznego.
8. Wrzutnia książek funkcjonuje całodobowo.

Przypominamy o naszych zasadach bezpieczeństwa:

1. Przed wejściem do biblioteki obowiązuje pomiar temperatury ciała, dezynfekcja rąk, a na terenie całego budynku obowiązek zakrywania ust i nosa. Obligatoryjne jest także zachowanie dystansu społecznego.
2. W pomieszczeniu wypożyczalni może przebywać maksymalnie po jednej osobie na punkt obsługi.
3. Pozostałe osoby oczekują poza holem wypożyczalni przy zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości.
4. Z kabiny może korzystać jeden użytkownik dziennie. Wewnątrz kabin nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. Kabiny są dezynfekowane po zakończeniu każdego dnia pracy.
5. Dostęp do pomieszczeń jest regulowany przez ochronę budynku.
6. Na terenie biblioteki nie ma możliwości skorzystania ze stanowisk komputerowych.
7. Osoba z wyraźnymi oznakami choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, nie zostanie wpuszczona na teren biblioteki.
8. Pracownicy oraz użytkownicy biblioteki są zobowiązani do bezwzględnego stosowania się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

Zachęcamy do zdalnego korzystania z naszych źródeł elektronicznych dostępnych na stronie www.ciniba.edu.pl.

Prosimy o obserwowanie komunikatów na stronie www.ciniba.edu.pl oraz w mediach społecznościowych.

Powyższe decyzje mogą ulec zmianie. O wszystkich rozporządzeniach będziemy niezwłocznie informować.

Pytania proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numer telefonu: 32 786 51 30.

1aMiło nam poinformować, że Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości ponad 50 tys. PLN w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Środki przyznawane są w trybie konkursowym. Projekt przygotowany przez BUŚ nosi tytuł: „Konserwacja, digitalizacja i upowszechnianie unikatowych zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego".

Celem projektu jest upowszechnienie i poszerzenie dostępu do wybranych zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ze względu na zabytkowy i unikatowy charakter części zasobu objętego projektem, a także jego stan zachowania, digitalizacja poprzedzona będzie pracami konserwatorskimi. Realizacja tego celu obejmować będzie dwa działania. Pierwsze z nich zakłada udostępnienie 166 druków muzycznych. Druki te zostaną nie tylko zeskanowane, ale także poddane transkrypcji w specjalistycznym programie, co umożliwi ich pobranie w formatach pozwalających na odsłuchanie i dalszą edycję. Drugie działanie polega na konserwacji i digitalizacji cennych zabytków europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Wszystkie objęte projektem zbiory wraz z metadanymi zostaną umieszczone w otwartym dostępie w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Informacja o ich dostępności znajdzie się również w największym katalogu Worldcat oraz europejskiej bibliotece cyfrowej Europeana. Projekt umożliwi powszechny dostęp do zabytkowych dzieł, które zazwyczaj są dostępne wybranemu gronu badaczy. Digitalizacja pozwoli na zapoznanie się z tymi cennymi zbiorami, prowadzenie badań, czy wykorzystanie ich fragmentów (np. w wydawnictwach popularnych, czy podręcznikach). Digitalizacja nut oraz ich transkrypcja, oprócz wspomnianego powyżej celu, ma także walory popularyzatorskie, a opublikowane w ten sposób nuty mogą służyć zarówno muzykującym amatorom, jak i profesjonalistom.

Numer umowy SONB/SP/466001/2020

ilustracja 3 Pisne duchovni


zdjęcie CINiB-y na tle kwiatów
 
komunikat startowa
Szanowni Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, że CINiBA jest aktualnie otwarta w godzinach:

poniedziałek-piątek 8:00-18:00

sobota 8:00-16:00

UWAGA: sobata 31 października - NIECZYNNE; poniedziałek 2 listopada 8:00-16:00

Szczególowe informacje na temat funkcjonowania Centrum w związku z sytuacją epidemiczną oraz wprowadzeniem na terenie uczelni pomarańczowego poziomu zabezpieczeń znajdą Państwo tutaj.


Komunikaty o działaniu bibliotek specjalistycznych UŚ i UE są publikowane na ich indywidualnych stronach internetowych.

O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Prosimy o śledzenie komunikatów.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dear Users, 

CINiBA is open during the following hours:

Monday-Friday 8:00-18:00

Saturday 8:00-16:00


SATURDAY - 31st of OCTOBER - CLOSED

Due to the growing threat of the SARS-CoV-2 epidemic, the Director of CINiBA decided to:

 • Circulation desk will be open. Open access and reading rooms will be closed.
 • The individual study carrels are open just for academic and teaching staff, PhD students and students of US and UE.
 • There is no possible to use publications in the library.
 • Users (academic and teaching staff, PhD students and students of US and UE) can borrow publication from reading room for night or weekend.
 • You can order books (even from open access and reading room) via electronic catalog for 24 hours.
 • You can use the drop box for 24 hours.


Information about faculty libraries of US and UE you can find on its individual websites.

Please follow the information on www.ciniba.edu.pl and social media. The above decisions may change. We will inform you immediately about all regulations.

All questions you can ask: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. or 32 786 51 30.

 cz6


monitor z poukładanymi książkami i napisem "wystawa online"
Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że chcąc umożliwić całej społeczności akademickiej dostęp do najnowszej oferty zagranicznych publikacji naukowych wspólnie z ABE-IPS przygotowaliśmy dla Państwa wirtualną wystawę książek.
W załącznikach znajdą Państwo tytuły nowości wydawniczych.

Podobnie jak w poprzednich latach, mogą je Państwo rekomendować do zakupu przez Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 
Rekomendacje proszę wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 22 czerwca włącznie.


xlsxBIOLOGIA-I-OCHRONA-SRODOWISKA.xlsx1.43 MBwystawa online

xlsxPSYCHOLOGIA-I-PEDAGOGIKAxlsx.xlsx1.26 MB

xlsxPRAWO.xlsx500.07 KB

xlsxNAUKI-O-ZIEMI.xlsx811.85 KB

xlsxHUMANISTYKAWNS.xlsx2.38 MB

xlsxFIZYKA-CHEMIA.xlsx1.46 MB