CINIBA - Wiadomości

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
previous arrow
next arrow
Slider

Wiadomości

przerwa swiateczna 500x300
Szanowni Czytelnicy
,

uprzejmie informujemy, że w dniach 23 grudnia 2021 r. - 9 stycznia 2022 r. CINiBA będzie funkcjonować następująco:

23 grudnia (czwartek): 8.00-16.00
24-26 grudnia (piątek-niedziela): nieczynne*
27–30 grudnia (poniedziałek-czwartek): 8.00-16.00
31 grudnia–2 stycznia (piątek-niedziela): nieczynne*
3-5 stycznia (poniedziałek-środa): 8.00-16.00
6-9 stycznia (czwartek-niedziela): nieczynne*

*Zachęcamy do korzystania ze źródeł elektronicznych: www.ciniba.edu.pl

Dear Readers,

we kindly inform that from 23rd December 2021 to 9th January 2022 CINiBA will operate as follows:

23rd December (Thursday): 8.00-16.00
24th-26th December (Friday-Sunday): closed*
27th–30th December (Monday-Thursday): 8.00-16.00
31st December –2nd January (Friday-Sunday): closed*
3rd-5th January (Monday-Wednesday): 8.00-16.00
6th-9th January (Thursday-Sunday): closed*

*Acces to e-sources: www.ciniba.edu.pl

kraina książek czerwone logo na białym tle
KrainaKsiazek LOGO rgb72dpi 1Szanowni Państwo,

aby umożliwić całej społeczności akademickiej w okresie pandemii dostęp do najnowszej oferty zagranicznych publikacji naukowych, wspólnie z Krainą Książek przygotowaliśmy dla Państwa wystawę w „wirtualnej formie”.

W załącznikach znajdą Państwo tytuły nowości wydawniczych. Podobnie jak w poprzednich latach, mogą je Państwo rekomendować do zakupu, który zostanie zrealizowany przez Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Rekomendacje prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do 10.12.2021 roku.

pdfBiologia-2021.pdf
pdfChemia-2021.pdf
pdfFilozofia-2021.pdf
pdfFizyka-2021.pdf
pdfHistoria-2021.pdf
pdfKulturoznawstwo-2021.pdf
pdfLiteraturoznawstwo-2021.pdf

pdfMateriałoznawstwo-biomateriały-polimery-2021.pdf

pdfNauki-o-sztuce-2021.pd
f
pdfNauki-o-Ziemi-2021.pdf
pdfOchrona-środowiska-2021.pdf

pdfPedagogika-2021.pdf

pdfPrawo-2021.pdf
pdfPsychologia-2021.pdf

 

grafika przedstawiająca katalog Integro i informację o zmiane sposobu logowania się na konto biblioteczne
Szanowni Państwo,

informujemy, że od 31 stycznia 2022 roku będzie można zalogować się na swoje konto biblioteczne oraz do systemu HAN UŚ przez numer ID czytelnika lub adres e-mail czytelnika (opcja alternatywna za pomocą numeru PESEL zostanie wyłączona).

Numer ID czytelnika jest widoczny w prawym górnym rogu strony katalogu INTEGRO po zalogowaniu się lub w wiadomościach mailowych, które aktualnie są wysyłane z biblioteki po dokonaniu operacji na koncie.

Prosimy pamiętać, aby przed 31 stycznia 2022 roku sprawdzić i zapisać swój numer ID czytelnika lub posługiwać się przypisanym do konta adresem e-mail.


Dear Readers,

please notice that from 31st January 2022 you will be able to log into your library account and the HAN UŚ system using the reader's ID number or the reader's e-mail address (it will not be possible to log in using the PESEL number).

The ID number is visible in the upper right corner of the INTEGRO catalog page after logging in or in e-mails that are currently sent from the library.

Please remember to check and write down your Reader ID number before 31st January 2022 or use the email address assigned to your account.


grafika przedstawiająca zamyślonego mężczyznę korzystającego z laptopa
lskie cyfrowe
Szanowni Czytelnicy,

zachęcamy do udziału w 30-dniowej grze miejskiej "Cyfrowe Śl@skie" - jedno z zadań od 19 listopada czeka na Was w CINiB-ie (hol, przy wejściu od strony Rawy). Organizatorami gry są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Cudotwórnia Events.

Gra ma charakter edukacyjny podnoszący wiedzę, świadomość i kompetencje mieszkańców Województwa Śląskiego. Poszczególne zadania i działania dotyczą zagadnień związanych ze społeczeństwem informacyjnym: e-usługami (m.in.: w zakresie zdrowia, administracji publicznej i przedsiębiorczości), kompetencjami cyfrowymi, cyberbezpieczeństwem oraz ciekawostkami IT związanymi z województwem śląskim.


Do zabawy można dołączyć w każdym momencie. Szczegóły znajdują się na stronie Cyfrowe Śląskie!
coffeebook
Szukaj dobrej kawy w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej!

Zapraszamy do kawiarni CoffeeBook na pyszną kawę, rozgrzewającą herbatę i smakołyki.

Kawiarnia jest czynnna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00, w soboty w godz. 9.00-17.00.


Zapraszamy!


Look for good coffee at the Scientific Information Center and Academic Library!

We invite you to the CoffeeBook cafe for coffee, tea and cakes.

The cafe is open from Monday to Friday from 8.00-19.00, on Saturdays from 9.00-17.00.

pierwsze kroki w CINiB-ie zdjęcie profilowe z tłem biblioteki i logotypami UŚ, UE i CINiB-y

Drodzy Czytelnicy,

wiemy, że korzystanie z zasobów CINiB-y może wydawać się skomplikowane i budzić obawy szczególnie nowych Czytelników.

Chcemy pokazać Państwu, że biblioteka jest przyjazna i otwarta, a jej usługi umożliwiają komfortową pracę i naukę.

Jesteśmy dla Państwa i zależy nam, aby Czytelnicy odkryli cały potencjał naszej książnicy.
Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które ułatwią stawianie pierwszych kroków w CINiB-ie:

 

1. Zajrzyj do zakładki „Pierwsze kroki”.

2. Po przyjściu do biblioteki podejdź do Informatoriów (parter, I i II piętro).

3. Skorzystaj z krótkich szkoleń - poniedziałki, środy i piątki o godz. 11.00 i 16.00 (chętnych prosimy o zgłoszenie się do Informatorium na parterze na kilka minut przed rozpoczęciem szkolenia).

4. Skontaktuj się z nami, aby ustalić indywidualny termin: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Prosimy pamiętać, że możliwość zdalnego założenia konta przez formularz rejestracyjny utrzymana zostaje tylko dla pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE, którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą uzyskać dostęp wyłącznie do źródeł elektronicznych z domu (w przypadku UŚ) lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów (w przypadku UŚ i UE).


UWAGA! Osoby, które nie posiadają konta w CINiB-ie a chcą korzystać z tradycyjnej usługi wypożyczania książek, powinny wypełnić formularz rejestracyjny online, a następnie zgłosić się do wypożyczalni w celu dopełnienia formalności.

Jeśli chcesz przedłużyć ważność swojego konta bibliotecznego, skontaktuj się bezpośrednio z wypożyczalnią (osobiście, telefonicznie: 32 786 51 21 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

nowy czytelnik

Lemland 20?1 niebieski plakat wystawy z grafiką abstrakcyjną przedstawiającą układ słoneczny
wystawa 186Szanowni Czytelnicy,

zachęcamy do zapoznania się z wystawą poświęconą Stanisławowi Lemowi.

Na wystawie prezentowane są prace powstałe w ramach Międzynarodowego Konkursu Plakatu Lemland 2021, organizowanego przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, Uniwersytet Ostrawski, China Europe Design Culture Association (CEIDA) oraz Dydo Poster Gallery w Krakowie.

Tematyka plakatów oscyluje wokół postaci Stanisława Lema, jego literatury i jej adaptacji oraz kontekstów przyszłości. Pytania o charakter i tempo zmian naszej rzeczywistości w wyniku działania technologii, a także pytania o kulturotwórczą rolę technologii również stanowią tematykę plakatów. Na wystawie prezentowane są plakaty, które zostały wybrane przez międzynarodowe jury.

Ekspozycję można oglądać w holu głównym CINiB-y.
okładka komiksu wersja katowicka z postacią mistrza Twardowskiego z telefonem komórkowym na tle CINiB-y
paneuropa vs covid okladka katowice“Paneuropa vs COVID-19” to nowy, fascynujący komiks o jednym z największych wyzwań, z jakim Europa i świat musiały się zmierzyć w ostatnim czasie. Komiks opowiada o zmaganiach bohaterów Paneuropy z siłami zła, o solidarności Europejczyków w obliczu zagrożenia i ofiarnej postawie personelu medycznego.

To kolejne wydawnictwo powstałe z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce poruszające ważny społeczny problem.

Twórcami komiksu są scenarzysta Tobiasz Piątkowski oraz ilustratorzy Wojciech Stefaniec i Rafał Szłapa.

Miastami partnerskimi projektu „Paneuropa vs COVID-19 są Łódź, Katowice, Wrocław, Darłowo. Każde z nich otrzymało własną okładkę.

Komiks można bezpłatne pobrać ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

zdjęcie sali konferencyjnej CINiB-y
Erich Maria Remarque zum 50. Todestag PlakatMiło nam poinformować, że w dniach 11 października - 13 października 2021 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbędzie się konferencja Erich Maria Remarque czytany współcześnie. W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza. Organizatorami wydarzenia są Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Erich Maria Remarque-Friedenszentrum Universität Osnabrück.

Międzynarodowa konferencja naukowa wraz z wystawą towarzyszącą będą poświęcone życiu i twórczości Ericha Marii Remarque’a (1898–1970). Czytelnikom różnych pokoleń na całym świecie Remarque pozostaje znany przede wszystkim jako autor bestsellerowej powieści pt. Na Zachodzie bez zmian. Dzięki milionowi sprzedanych egzemplarzy dzieła w ciągu zaledwie szesnastu miesięcy pochodzący z Osnabrück pisarz znalazł się w gronie najpopularniejszych niemieckich autorów wszechczasów. Dziś, pomimo wielu przemian społecznych i politycznych, tematy podejmowane przez Remarque’a zdają się być bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej: migracja, ucieczka, tożsamość, opresja, empatia, pacyfizm, cywilizacja, humanitaryzm…

W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza te i inne aspekty rzucają nowe światło na jego twórczość, w szczególności w odniesieniu do współczesnej recepcji Remarque’a w różnych kontekstach kulturowych i politycznych. Tematy przewodnie konferencji to między innymi: twórczość Remarque’a z punktu widzenia współczesnych teorii kulturoznawczych, współczesna recepcja utworów Remarque’a w różnych mediach, humanitaryzm w działach Remarque’a z perspektywy XXI wieku, literackie przyjaźnie Remarque’a, czy też problemy przekładu jego dzieł.

Celem projektu jest podjęcie refleksji na temat znaczenia dzieł pisarza i jego recepcji w Europie, a także zainicjowanie dyskusji o ważnych dla Remarque’a pojęciach: pokoju i obcości w świecie.

Projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji: pdfErich-Maria-Remarque-zum-50.-Todestag.Programm.pdf242.12 KB

Konferencji towarzyszy wystawa "Erich Maria Remarque. Militanter Paziefist. Wojujący Pacyfista". Ekspozycję można oglądać w CINiB-ie (hol główny).

Remarque wystawa w holu CINiB-y plansze

torkatW holu głównym CINiB-y prezentowana jest wystawa "Torkat. 90 lat historii".

Wystawa ma na celu pokazanie bogatej historii pierwszego w Polsce sztucznego toru łyżwiarskiego – katowickiego Torkatu. Powstał w 1930 r. z inicjatywy miłośników łyżwiarstwa, między innymi radcy budowlanego Lucjana Sikorskiego, który stanął na czele spółdzielni finansującej inwestycję. On również zaprojektował modernistyczny gmach wzniesiony przy ulicy Bankowej, projektantem urządzenia sztucznego lodowiska był znany czeski konstruktor inżynier Kolda, a urządzenia zamrażające pochodziły z Brneńskiej Fabryki Maszyn z Brna (Czechosłowacja).

Torkat składał się z trzech części: chłodzonej tafli o wymiarach 63x38 m, odkrytych trybun na 6500 widzów oraz budynku klubowo-technicznego. Uroczystość otwarcia trwała dwa dni – od 7 do 8 grudnia 1930 r., a uświetniły ją występy światowej sławy łyżwiarzy oraz znakomitych drużyn hokejowych. Budowa Torkatu przyczyniła się do intensywnego rozwoju hokeja i łyżwiarstwa figurowego nie tylko na Śląsku, ale również w całej Polsce. Obiekt był świadkiem wielkich emocji sportowych dostarczanych przez pojedynki znakomitych drużyn hokejowych oraz mistrzów łyżwiarskich. Po II wojnie światowej został wyremontowany i uruchomiony w 1949 r. Po pożarze zdecydowano o jego odbudowie, ale w zmienionej, bardziej monumentalnej formie. Projektantami nowego budynku byli znani architekci - Henryk Buszko i Aleksander Franta. Prostokątną taflę otaczały z czterech stron wysokie trybuny mogące pomieścić 15 000 osób. Na Torkacie obywały się międzynarodowe i ogólnopolskie zawody sportowe w hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, szermierce, tenisie i zapasach. W sezonie letnim wykorzystywano go jako boisko, salę koncertową, a nawet kino letnie dla 6000 widzów. Był świadkiem występów międzynarodowych gwiazd, m.in. Elli Fitzgerald oraz koszykarzy z Harlem Globetrotters. 29 sierpnia 1973 r. Torkat spłonął i nie został odbudowany. W jego miejscu stoi obecnie ikoniczny i nowoczesny gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

Serdecznie zapraszamy!