CINIBA - XLIII Forum Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych SBP

Slider

Na białym tle napis SBP poniżej pełna nazwa Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich28 maja 2019 roku o godz. 10:00 w sali konferencyjnej CINiB-y odbędzie się seminarium pt. „Czasopisma bibliologiczne i informatologiczne w dobie przemian” organizowane z okazji jubileuszu dziesięciolecia istnienia czasopisma „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.

Celem spotkania, przygotowanego przez Sekcję Bibliotek Szkół Wyższych oraz Sekcję Bibliotek Naukowych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jest próba odpowiedzi na pytania dotyczące roli czasopism w nauce w momencie zapoczątkowania reformy szkolnictwa wyższego. O wypowiedzi na ten temat poprosiliśmy przedstawicieli redakcji periodyków naukowych i fachowych związanych formalnie z terenem Śląska, którzy będą mieli okazję zaprezentować własne dokonania i osiągnięcia dotyczące wprowadzanych od lat wysokich standardów edytorskich, naukowych i etycznych.

Chcąc oddać głos fachowcom – redaktorom, wydawcom, pracownikom naukowym, bibliotekarzom – zaplanowaliśmy w drugiej części spotkania panel dyskusyjny, podczas którego chcielibyśmy usłyszeć Państwa głosy dotyczące m.in.:

• znaczenia czasopism fachowych/naukowych dla środowiska naukowego;
  • kierunków rozwoju czasopism w nowej rzeczywistości prawno-organizacyjnej i przynależności do dziedziny/dyscypliny;
  • rankingów czasopism;
  • problemów redagowania, wydawania i finansowania czasopism;
  • środowisk periodyków (autorów, recenzentów, odbiorców);
  • zastosowania nowoczesnych technologii w procesie redagowania i publikowania czasopism.

Wyrażamy nadzieję, że zarówno część referatowa, jak i dyskusja pozwolą uczestnikom zdiagnozować stan polskich czasopism bibliologicznych i informatologicznych oraz nakreślić plany ich rozwoju na przyszłość.

Zainteresowanych udziałem w bezpłatnym XLIII Forum prosimy o zgłoszenia uczestnictwa do dnia 21 maja 2019 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy!

W razie pytań zapraszamy do kontaktu:

Maria Kycler
Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach