CINIBA - Konferencja pt. Wzory osobowe i wzorce współczesnych wykonawców zawodów bibliotekarskich i informacyjnych

Slider

ściana z cimnych, różnie ułożonych klocków a na tym tle napis "Wzory osobowe i wzorce współczesnych wykonawców zawodów bibliotekarskich i informacyjnych" 4 grudnia 2019 roku w Katowicach

4 grudnia 2019 r. w sali konferencyjnej CINiB-y odbędzie się konferencja pt. Wzory osobowe i wzorce współczesnych wykonawców zawodów bibliotekarskich i informacyjnych.

Organizatorami są: Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Katedra Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Sekcja Bibliotek Naukowych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Sekcja Bibliotek Szkół Wyższych SBP przy Zarządzie Okręgu w Katowicach.

Czasopismo „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy” oraz portal sbp.pl objęły konferencję patronatem medialnym.

Celem planowanej konferencji jest refleksja nad wzorami osobowymi i wzorcami współczesnych wykonawców zawodów bibliotekarza, brokera informacji, architekta informacji i przedstawicieli pokrewnych specjalności. Szczególnie ważnym celem konferencji będzie wykazanie, jak na przestrzeni lat zmieniały się wzory osobowe postaci bibliotekarza oraz wzorce postulatywne i literackie wykonawcy zawodów bibliotekarskich i informacyjnych.

Zapraszamy badaczy do wygłaszania referatów dotyczących zagadnień zaproponowanych przez prof. nadzw. dr hab. Stanisławę Kurek-Kokocińską, inicjatorkę konferencji:

Istnienie wzorów osobowych bibliotekarza i pracownika informacji:

• ustalenie, czy środowisko zawodowe ma udział w wyznaczeniu (kreowaniu) i krzewieniu wzorów osobowych autentycznych bibliotekarzy;
  • czy wykonawcy zawodu brali za wzór postaci godne naśladowania spośród przedstawicieli swojego środowiska;
  • czy dawniejsze i nieodległe w czasie bibliotekarskie wzory osobowe mają wpływ na życie i postawy zawodowe współcześnie;
  • jaki jest zasięg oddziaływania realnych bibliotekarskich wzorów osobowych;
  • jakie wartości postaci uznane za wzory osobowe wniosły w tożsamość grupy zawodowej.

Aprobata lub kwestionowanie istnienia wzorów osobowych bibliotekarza:

• szukanie odpowiedzi na pytanie, czy w kształtowaniu samoświadomości zawodowej występowało i nadal występuje ciążenie ku byciu autorytetem dla siebie;
  • rozpoznanie uwarunkowań tego typu postaw w zawodzie z tradycją historyczną.

Postulatywne wzorce bibliotekarza i innych pracowników sektora informacji:

• geneza różnego rodzaju dokumentów opisujących wzorzec;
  • charakterystyka i analiza porównawcza ustaleń powstałych w różnym czasie.

Wzorce literackie:

• ustalenie i charakterystyka postaci prezentujących wzorzec bibliotekarza w literaturze polskiej i światowej różnych epok;
  • analiza wzorca literackiego w odniesieniu do świata realnego.

Zgłoszenia uczestnictwa biernego prosimy przesyłać do 15 października br. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa są dostępne na stronie WWW konferencji:

Informujemy, że planowane jest wydanie drukiem materiałów pokonferencyjnych.

Rada naukowa:

dr hab. Agnieszka Gołda