CINIBA - DKMS pokonajmy nowotwory krwi

Slider

Plakat Fundacji DKMS zachęcający do rejestracji w bazie dawców komórek macierzystych

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Śląskiego wraz z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej organizują akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych, by pomóc Pacjentom chorym na nowotwory krwi. Robią to specjalnie dla Ciebie, abyś i Ty mógł się zarejestrować i uratować komuś życie!

Przyjdź 4 lub 5 grudnia w godzinach 10:00 – 16:00 do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINIBA) i zarejestruj się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych!

Podaruj Prezent z Krwi i Kości!

Kto może zostać dawcą?
- każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
- ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi)

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent, chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.
Jakie są metody pobrania?
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków)

PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl