CINIBA - Zasady funkcjonowania biblioteki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
previous arrow
next arrow
Slider
 jpg

Drodzy Czytelnicy,

informujemy, że czynne są już wszystkie wypożyczalnie biblioteki.  Otworzyliśmy również do Państwa dyspozycji czytelnię ogólną oraz kabiny do pracy indywidualnej w CINiB-ie (pon-pt 8.00-18.00) oraz Czytelnię Filologiczną na Placu Sejmu Śląskiego (pon-pt 9-15). Serdecznie zapraszamy do biblioteki! Prosimy o korzystanie z wejścia głównego od strony ul. Chełkowskiego.

Szczegółowe zasady korzystania z czytelni oraz kabin:

1. Czytelnia ogólna i kabiny pracy indywidualnej w CINiB-ie są otwarte od 1 czerwca (poniedziałek-piątek, 8.00-18.00; wejście od strony ul. Chełkowskiego). Nieczynne pozostają strefa otwartego dostępu i czytelnia prasy. Elektroniczne zamówienia na materiały biblioteczne obejmują także książki znajdujące się w tych strefach, a przeznaczone do wypożyczania. Nie ma dostępu do skanerów i urządzeń kopiujących.
2. Warunkiem skorzystania z czytelni oraz kabin jest pozostawienie dyżurującemu bibliotekarzowi dokumentu zarejestrowanego w systemie bibliotecznym (legitymacji studenckiej, pracowniczej lub karty bibliotecznej). Osoby nie posiadające konta zobowiązane są do dokonania zdalnej rejestracji.
3. Z kabin mogą korzystać wyłącznie pracownicy naukowi, doktoranci i studenci UŚ i UE posiadający dokument uprawniający do wypożyczania zbiorów (legitymacja studencka, pracownicza, karta biblioteczna).
4. Z kabiny może korzystać jeden użytkownik dziennie. Kabiny są dezynfekowane na zakończenie każdego dnia pracy.
5. Kabiny podlegają rezerwacji telefonicznej (32 786 51 51) lub osobistej.
6. Po zakończeniu pracy w danym dniu, kabinę należy zamknąć, a klucz zwrócić dyżurującemu bibliotekarzowi.
7. Zamówienia na zbiory do korzystania w czytelni i kabinach składa się poprzez katalog Integro (zbiory magazynowe) lub bezpośrednio u dyżurującego bibliotekarza za pośrednictwem czytelnie wypełnionego rewersu (zbiory z wolnego dostępu). Nie ma możliwości bezpośredniego dostępu do regałów w strefach wolnego dostępu. Potrzebne publikacje są dostarczane czytelnikom przez bibliotekarza.
8. Z książek w czytelni i kabinach można korzystać siedem dni. Na życzenie użytkownika okres ten może zostać wydłużony do dwóch tygodni, jeśli nie ma innych oczekujących.
9. Materiały biblioteczne można zostawić w pomieszczeniu na czas rezerwacji kabiny po zakończeniu pracy w danym dniu. CINiBA nie bierze odpowiedzialności za cenne przedmioty pozostawione w kabinie.
10. Zachęcamy do korzystania z własnego sprzętu komputerowego. Stanowiska oddane do dyspozycji przez bibliotekę (dwa komputery w czytelni z dostępem jedynie do katalogu bibliotecznego i pakietu Office oraz komputery w kabinach z pełnym dostępem do Internetu) podlegają dezynfekcji.

Zapraszamy Państwa do korzystania z dostępnych usług i prosimy o zachowanie niezbędnych zasad bezpieczeństwa.
Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje nt. funkcjonowania biblioteki od 1 czerwca br. oraz nasze zasady bezpieczeństwa.


Szczegółowe zasady funkcjonowania biblioteki od 1 czerwca:

1. Od 1 czerwca czynne są: wypożyczalnia, czytelnia ogólna i kabiny pracy indywidualnej (poniedziałek-piątek, 8.00-18.00; wejście od strony ul. Chełkowskiego).
2. Nieczynne pozostają strefa otwartego dostępu, miejsca do pracy grupowej oraz czytelnia prasy. Nie ma dostępu do skanerów i urządzeń kopiujących.
3. Czynne są wypożyczalnie w oddziałach specjalistycznych biblioteki.
4. Czynna jest Czytelnia Filologiczna (poniedziałek-piątek, 9.00-15.00; 14 miejsc).
5. W żadnej z otwartych wypożyczalni nie ma możliwości skorzystania ze stanowisk komputerowych. Wyszukanie publikacji, wysłanie zamówienia, wypełnienie formularza rejestracyjnego możliwe jest wyłącznie przy użyciu własnego sprzętu.
6. Stanowiska oddane do dyspozycji przez CINiB-ę (dwa komputery w czytelni z dostępem jedynie do katalogu bibliotecznego i pakietu Office oraz komputery w kabinach z pełnym dostępem do Internetu) podlegają dezynfekcji.
7. Utrzymana zostaje usługa wypożyczania książek poprzez książkomaty w CINiB-ie. Można z nich korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, jednak po godzinie 18.00 wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem książkomatów trzeba zgłaszać wyłącznie mailowo. Będą one rozpatrywane następnego dnia roboczego. Aby skorzystać z książkomatu, czytelnik w katalogu internetowym Integro powinien wyszukać potrzebne pozycje ze zbiorów CINiB-y (oznaczone jako „Dokumenty do wypożyczania”), a następnie zamówić je komputerowo używając opcji „zamów” tak, jak wszystkie książki do wypożyczalni. Dodatkowo czytelnik zainteresowany odbiorem zamówienia z książkomatu powinien wysyłać odpowiednią prośbę na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
8. Przywrócona została usługa wypożyczeń nocnych i weekendowych.
9. Uprzejmie prosimy o zwrot książek w całodobowej wrzutni. Wypożyczalnia przyjmuje zwroty tylko w wyjątkowych sytuacjach.
10. Wypożyczalnia przyjmuje jedynie płatności kartą. Można je także zrealizować poprzez system PayU, BLIK (opcja jest dostępna po zalogowaniu się, w zakładce "Konto użytkownika", w sekcji "Opłaty – nierozliczone") lub przelewem na konto.
11. Dla bezpieczeństwa czytelników wszystkie zwracane książki poddawane są trzydniowej kwarantannie. Dopiero po upływie tego czasu będą mogły być ponownie skierowane do udostępnienia.
12. Dla bezpieczeństwa pracowników i użytkowników ilość osób przebywających w bibliotece będzie regulowana przez pracownika ochrony. Obowiązują powszechnie znane zasady bezpieczeństwa – dezynfekcja rąk, obowiązkowe maseczki na twarz. Osoby oczekujące na wejście do wypożyczalni muszą zachować bezpieczny odstęp.
13. Z windy mogą korzystać, w asyście ochrony, wyłącznie osoby mające problemy z poruszaniem się.
14. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników – pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE, którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą skorzystać ze źródeł elektronicznych z domu (w przypadku UŚ) lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów (w przypadku UŚ i UE), nadal utrzymana jest możliwość zdalnego założenia konta przez formularz rejestracyjny.
15. Niezmiennie dla wsparcia zdalnego nauczania realizowanego przez UŚ tworzona jest Dydaktyczna biblioteka cyfrowa.
16. Możliwe jest korzystanie z baz prenumerowanych oraz zasobów dydaktycznej biblioteki cyfrowej UŚ z komputerów domowych, ale wymaga to posiadania aktywnego konta w bibliotece. Autoryzacja odbywa się poprzez system HAN. Z baz mogą korzystać pracownicy, emerytowani pracownicy UŚ oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych UŚ.
17. Terminy zwrotu książek zostały automatycznie przedłużone do 5 października.
18. Zamówienia międzybiblioteczne są wydawane przez wypożyczalnię międzybiblioteczną wg zasad przesłanych czytelnikom mailowo. Nowe zamówienia można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Będą one realizowane w miarę dostępności bibliotek współpracujących.
19. Wszelkie wydarzenia organizowanie w CINiB-ie zostają odwołane (do 30.09.2020).


Nasze zasady bezpieczeństwa:

1. Maseczki są obowiązkowe zarówno dla czytelników, jak i bibliotekarzy obsługujących użytkownika oraz magazynierów bibliotecznych.
2. W pomieszczeniu wypożyczalni może przebywać maksymalnie po jednej osobie na punkt obsługi.
3. Pozostałe osoby oczekują poza holem wypożyczalni przy zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości.
4. Dostęp do pomieszczeń jest regulowany przez ochronę budynku.
5. Stanowiska obsługi zaopatrzone są w przesłony ochronne.
6. Dla użytkowników i bibliotekarzy zapewniony jest stały dostęp do płynu dezynfekcyjnego.
7. W widocznym dla czytelników miejscu umieszczono instrukcje dotyczące higieny rąk, dezynfekcji dłoni, zakładania i zdejmowania maseczek ochronnych.
8. Po przyjęciu książek od użytkownika blat, na którym leżały książki, jest każdorazowo dezynfekowany.
9. Zwroty książek przyjęte od użytkowników poddane zostają trzydniowej kwarantannie i po upływie tego czasu mogą być ponownie udostępnione użytkownikom.
10. Wypożyczalnia przyjmuje jedynie płatności kartą oraz systemem BLIK. Można je także zrealizować poprzez system PayU lub przelewem na konto. Nieobsługiwane są transakcje gotówką.
11. Wejście każdego czytelnika jest rejestrowane w systemie biblioteczno-informacyjnym.
12. Na terenie czytelni mogą przebywać poza dyżurującym bibliotekarzem maksymalnie 22 osoby.
13. W kabinie może przebywać wyłącznie jedna osoba (nie musi mieć założonej maseczki). Z kabiny może korzystać jeden użytkownik dziennie. Kabiny są dezynfekowane na zakończenie każdego dnia pracy.
14. Przeprowadzana jest systematyczna dezynfekcja wrzutni, klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
15. Nie ma możliwości skorzystania z szatni, ani z szafek depozytowych. Czasowo zniesiony jest obowiązek pozostawiania w szatni okryć wierzchnich i toreb.
16. W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba z takimi objawami nie zostanie wpuszczona na teren biblioteki.
17. Pracownicy oraz użytkownicy biblioteki powinni bezwzględnie stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

Prosimy o obserwowanie komunikatów na stronie www.ciniba.edu.pl oraz w mediach społecznościowych.
czytelnia

Udostępnij