CINIBA - Dofinansowanie MNiSW dla projektu BUŚ

Slider
1aMiło nam poinformować, że Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości ponad 50 tys. PLN w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Środki przyznawane są w trybie konkursowym. Projekt przygotowany przez BUŚ nosi tytuł: „Konserwacja, digitalizacja i upowszechnianie unikatowych zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego".

Celem projektu jest upowszechnienie i poszerzenie dostępu do wybranych zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ze względu na zabytkowy i unikatowy charakter części zasobu objętego projektem, a także jego stan zachowania, digitalizacja poprzedzona będzie pracami konserwatorskimi. Realizacja tego celu obejmować będzie dwa działania. Pierwsze z nich zakłada udostępnienie 166 druków muzycznych. Druki te zostaną nie tylko zeskanowane, ale także poddane transkrypcji w specjalistycznym programie, co umożliwi ich pobranie w formatach pozwalających na odsłuchanie i dalszą edycję. Drugie działanie polega na konserwacji i digitalizacji cennych zabytków europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Wszystkie objęte projektem zbiory wraz z metadanymi zostaną umieszczone w otwartym dostępie w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Informacja o ich dostępności znajdzie się również w największym katalogu Worldcat oraz europejskiej bibliotece cyfrowej Europeana. Projekt umożliwi powszechny dostęp do zabytkowych dzieł, które zazwyczaj są dostępne wybranemu gronu badaczy. Digitalizacja pozwoli na zapoznanie się z tymi cennymi zbiorami, prowadzenie badań, czy wykorzystanie ich fragmentów (np. w wydawnictwach popularnych, czy podręcznikach). Digitalizacja nut oraz ich transkrypcja, oprócz wspomnianego powyżej celu, ma także walory popularyzatorskie, a opublikowane w ten sposób nuty mogą służyć zarówno muzykującym amatorom, jak i profesjonalistom.

Numer umowy SONB/SP/466001/2020

ilustracja 3 Pisne duchovni