CINIBA - Konkurs na esej: CINiBA - biblioteka otwarta na świat!

Slider

maszyna do pisaniaKONKURS ROZSTRZYGNĘTY: ZWYCIĘZCY ZOSTALI POINFORMOWANI O WYNIKACH DROGĄ MAILOWĄ.

CINiBA - biblioteka otwarta na świat!

Biblioteka – mikro i makrokosmos jednocześnie, świat na wyciągniecie ręki, eklektyczne, różnorodne, mieniące się różnymi barwami uniwersum. Jakie są współczesne książnice? Jaką rolę wypełniają i jak wpisują się w tkankę miasta?

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – wspólna książnica dwóch katowickich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia. Z perspektywy Centrum miniona dekada stanowiła czas wpisywania się w przestrzeń miasta, zaznaczania i konstytuowania swojej obecności w sercu kampusu akademickiego, w katowickiej Strefie Kultury, tworzącym się wzdłuż bulwarów Rawy Mieście Nauki, czy na mapie Śląska. Był to czas nieustannych starań na rzecz wspierania nauki i kultury, wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, ich indywidualnych ścieżek rozwoju. Jako „biblioteka otwarta”, a zatem gościnna, komfortowa, bezpieczna, CINiBA zabiegała o to, by tworzyć dla użytkowników miejsce przyjazne, tak w przestrzeni fizycznej, jak i duchowej.

CINiBA – biblioteka dla świata. CINiBA – świat w bibliotece. Myśl ta wyraża się metaforycznie w CINiB-owym ekslibrisie identyfikującym książnicę i stanowi jej misję.

Uczestnicy konkursu odpowiedzieli na pytania: jak rozumiesz wyrażenie „biblioteka otwarta na świat”? Jak rolę Centrum postrzegają użytkownicy biblioteki? Jak książnica prezentuje się w przestrzeni miasta, regionu, kraju, świata? Jaka powinna być biblioteka przyszłości i jaki kierunek winna wyznaczyć sobie CINiBA?

Bardzo dziękujemy za nadesłane prace i gratulujemy Laureatom!