Źródła elektroniczne
Tryb dostępu: Online
Czas trwania testu: 5.04-30.06.2022
Wydawnictwo De Gruyter i partnerzy (Academic Studies Press, Amsterdam University Press, Columbia University Press, Cornell University Press, Edinburgh University Press, Harvard University Press, Princeton University Press, Stanford University Press, transcript Verlag, University of California Press, University of Toronto Press, Yale University Press) otworzyło wybrany zbiór tytułów dotyczących Ukrainy i Rosji. Jest to bezpłatny dostęp do ponad 115 e-booków i 13 artykułów w czasopismach z zakresu historii europejskiej, stosunków międzynarodowych, prawa, historii nowożytnej, nauk politycznych, literatury słowiańskiej i socjologii. Pełny wykaz dostępnych tytułów. Aby odnaleźć właściwy tytuł, należy go odszukać na platformie wydawnictwa De Gruyter
Wydawnictwo Brill uodstępniło 50 publikacji (artykułów i książek) dotyczących zagadnień związanych z Ukrainą, Rosją, migracją, stosunkami międzynarodowymi etc.
Tryb dostępu: Online UŚ (Zdalny dostęp: HAN)
Czas trwania testu: 29.03-28.05.2022
Baza CAB Abstracts with Full Text, przygotowana we współpracy z ekspertami z CABI, zapewnia dostęp do światowej literatury z zakresu nauk przyrodniczych. Obejmuje tematy z zakresu stosowanych nauk przyrodniczych - od rolnictwa, środowiska i nauk weterynaryjnych, po ekonomię stosowaną, rekreację/turystykę i żywienie. Zawartość bazy obejmuje 1,238 aktywne czasopisma pełnotekstowe, z pośród których 978 to aktywne, pełnotekstowe czasopisma bez embarga. CAB Abstracts with Full Text obejmuje kluczowe tematy z zakresu nauk przyrodniczych, w tym rolnictwo, środowisko naturalne, nauka o żywności, zdrowie człowieka, mykologia, odżywianie, nauki o roślinach, nauki weterynaryjne.

Elsevier, wydawca wielu czasopism, książek oraz bazy Scopus, zaprasza na organizowane przez siebie szkolenia.
W 2022 roku Elsevier organizuje serię szkoleń online z baz ScienceDirect i Scopus. Szkolenia są bezpłatne i dostępne dla każdego, wymagają tylko wcześniejszego zarejestrowania. Webinaria będą prowadzone w języku polskim. Pełny harmonogram webinariów dostępny jest na stronie Elsevier training hub dla Polski.
1.03.2022 - Scopus: kryteria oraz proces oceny czasopism
15.03.2022 - Scopus, SciVal i rankingi: co warto wiedzieć?
22-24.03.2022 - Scival Camp Polska 2022
12.04.2022 - Dane - siła napędowa analiz i strategii
26.04.2022 - ScienceDirect: bogactwo wiedzy
10.05.2022 - Nowe funkcjonalności w bazie Scopus i narzędziu SciVal
24.05.2022 - Wprowadzenie do Open Access i umów transformacyjnych
7.06.2022 - Scopus: jak zwiększyć szansę czasopisma na indeksację w bazie?
Dostęp: studenci i pracownicy UŚ
Uniwersytet Śląski zaprenumerował od 1.09.2021 r. dostęp do elektronicznej biblioteki oferującej dostęp do ponad 60 tys. ebooków i audiobooków. Z serwisu korzystać mogą wszyscy studenci i pracownicy Uniwersytetu Śląskiego posiadający aktywne konto biblioteczne.
Aby korzystać z zasobów Legimi należy:
- Wysłać zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając swoje imię, nazwisko oraz jednostkę UŚ, w której pracuje lub kierunek studiów w przypadku studentów i poczekać na przesłanie kodu.
- Zarejestrować się na stronie: http://www.legimi.pl/biblioteka_BUS/ wykorzystując otrzymany kod.
- Pobrać bezpłatną aplikację Legimi dostępną na system Android, iOS lub wybrane e-czytniki.
Dostęp do Legimi ważny jest przez 3 miesiące od daty aktywacji kodu. Kody ważne będą najpóźniej do dnia do 1 września 2022 r. lub do momentu wykorzystania przysługującego bibliotece limitu stron.
Wypożyczone książki można czytać na urządzeniach z systemami operacyjnymi, dla których dostępna jest aplikacja Legimi: iOS (iPhone, iPad), Android (w tym niektóre czytniki ebooków), Windows Phone, Windows 8 i 10. Każdy czytelnik może czytać jednocześnie na 2 urządzeniach.
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Digital Loeb Classical Library: wejście do bazy
Digital Loeb Classical Library to pełnotekstowa baza danych najważniejszych dzieł starożytnej literatury greckiej i łacińskiej. Każde z nich przedstawione jest w dwóch wersjach: po lewej stronie oryginał, a po prawej - tłumaczenie na język angielski.
Baza została zakupiona ze środków POB4 w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości Badawczej”.
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UE
Uwaga: Wejście do bazy SciVal przez system HAN wymaga zalogowania przez HAN, a następnie zalogowania przez swoje indywidualne konto.
SciVal jest narzędziem umożliwiającym analizę działalności naukowej przeszło uczelni oraz instytucji badawczych z całego świata na podstawie danych zawartych w bazie Scopus. Narzędzie to pozwala na wizualizację efektów działalności naukowej uczelni, analizowanie trendów badawczych, porównanie jednostek naukowych w kraju i na świecie, a także pomaga w ocenie potencjalnych partnerów w projektach badawczych.
Każdy użytkownik, który chce skorzystać z narzędzia, musi posiadać osobiste konto założone wcześniej w serwisach ScienceDirect lub Scopus. Konto takie można także założyć bezpośrednio w SciVal wybierając w menu opcję “Register Now”.
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UE
Emerging Sources Citation Index: wejście przez platformę Web of Science (2005 - )
Emerging Sources Citation Index jest interdyscyplinarną bazą bibliograficzną z zakresu, w której indeksuje się ponad 7,7 tys. czasopism naukowych. Jest częścią bazy Web of Science Core Collection. Baza może być wykorzystywana do wyszukiwania bibliografii prac naukowych osób lub zespołów badawczych, zawartości czasopism fachowych oraz przede wszystkim do wyszukiwania cytowań prac naukowych w artykułach zarejestrowanych w ESCI.
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Uniwersytet Śląski rozszerzył prenumeratę do bazy JSTOR o książki. Do tej pory UŚ subskrybował 7 kolekcji tematycznych (w sumie ponad 1000 czasopism). Obecnie korzystać można również z ponad 58 tys. książek wydanych do 2018 roku przez blisko 100 wydawnictw. Biblioteka zakupi na własność część z oferowanych ebooków. Będą one dostępne także po zakończeniu prenumeraty.
Jak korzystać z bazy JSTOR - film (Uwaga! W filmie pokazano wyszukiwanie i korzystanie z czasopism. Korzystanie z udostępnionych w bazie książek jest analogiczne jak w przypadku czasopism).
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Czasopisma z nauk o polityce (Palgrave Macmillan) wejście do bazy
Licencja obejmuje dostęp do 5 czasopism z zakresu nauk o polityce:
- European Political Science,
- International Politics,
- International Politics Reviews,
- Journal of Transatlantic Studies,
- Security Journal
W 2020 roku wydawnictwo Palgrave Macmillan stało się częścią Springer Nature, więc prenumerowane czasopisma dostępne są na platformie SpringerLink.
Aby uzyskać rabat za publikację artykułu należy:
- po dodaniu artykułu do bazy wybrać opcję Display Submitted Manuscripts
- z prezentowanej listy instytucji wybrać: University of Silesia.
Pytania proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.