CINIBA - RE-BUŚ

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
previous arrow
next arrow

RE-BUŚ

miniszwlogo

Realizacja zadania: 1 lipca 2019 r. – 31 października 2020

Rodzaj zadania: Rozszerzenie Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego RE-BUŚ

Umowa nr 770/P-DUN/2019

Celem zadania jest dalsze upowszechnienie dorobku pracowników i studentów poprzez umieszczenie ich w instytucjonalnym repozytorium oraz promowanie wśród autorów idei otwartego dostępu. Wiele z tych materiałów nie jest dostępna w wersji elektronicznej w żadnej bazie danych. Ich digitalizacja i rozpowszechnienie w otwartym repozytorium pozwoli na szersze wykorzystanie już istniejącej literatury.

Efektem działań projektu będzie zapewnienie bezpłatnego nieograniczonego dostępu do publikacji naukowych, dysertacji oraz materiałów naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego. W ramach projektu w repozytorium zostanie umieszczonych 3600 publikacji. Równolegle kontynuowane będą działania polegające na szerokiej akcji informacyjnej wśród pracowników naukowych ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę otwartego dostępu w upowszechnianiu wyników badań naukowych oraz zagadnień prawa autorskiego.

miniszwlogo

Realizacja zadania: 1 czerwca 2017 r. – 31 października 2018

Rodzaj zadania: udostępnianie zasobów bibliotecznych w formie elektronicznej

Umowa nr 645/P-DUN/2017

Celem zadania jest upowszechnienie dorobku pracowników i studentów poprzez umieszczenie ich w instytucjonalnym repozytorium.

Efektem działań projektu będzie zapewnienie bezpłatnego nieograniczonego dostępu do publikacji naukowych, dysertacji oraz materiałów naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego. Po uruchomieniu repozytorium zostanie w nim umieszczone 1300 publikacji, w tym 540 rozpraw doktorskich oraz 760 prac naukowych. Równolegle podjęte zostaną działania polegające na szerokiej akcji informacyjnej wśród pracowników naukowych ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę otwartego dostępu w upowszechnianiu wyników badań naukowych oraz zagadnień prawa autorskiego.

Logo RE-BUŚ

 

RE-BUŚ stanowi pełnotekstową bazę zawierającą publikacje będące wynikiem badań naukowych prowadzonych na Uniwersytecie, a także publikacje wspomagające działalność dydaktyczną.

Dostęp do pełnych tekstów dokumentów i innych materiałów jest otwarty i odbywać się będzie zgodnie z właściwymi przepisami prawa, a w szczególności z poszanowaniem praw własności intelektualnej.

 

 

1)   Kto może deponować pracę w RE-BUŚ?

W RE-BUŚ prace może deponować pracownik, doktorant lub student Uniwersytetu Śląskiego.

 

2)   Czy aby samodzielnie zdeponować pracę potrzebne są jakieś dodatkowe dokumenty?

W przypadku większości deponowanych prac dodatkowe dokumenty nie są konieczne, o ile Deponent dysponuje prawami autorskimi.

W przypadku studenckich prac naukowych do umieszczenia pracy w Repozytorium konieczna jest opinia opiekuna, pod kierunkiem którego praca powstała (zgodnie z Zarządzeniem) .

 

3)   Jak można deponować pracę?

Po założeniu konta i aktywowaniu go przez redaktora repozytorium autor loguje się i umieszcza pracę (zgodnie z instrukcją ). Deponowanie polega na wypełnieniu odpowiednich pól (dane bibliograficzne pracy, abstrakt, słowa kluczowe), wgraniu pliku PDF oraz zaakceptowaniu licencji. Każda zdeponowana praca jest sprawdzana i akceptowana przez redaktora repozytorium. Redaktor przygotowuje i dodaje do pliku stronę informacyjną zawierającą najważniejsze informacje bibliograficzne oraz informacje o licencji.

 

4)   Czy po zdeponowaniu pracy autor może go opublikować lub udostępnić w innym serwisie?

Tak, autor deponując swoją pracę w RE-BUŚ udziela licencji niewyłącznej i zachowuje prawa majątkowe do tej pracy. W związku z tym może dowolnie nią dysponować. Należy natomiast zwrócić uwagę, aby ewentualne późniejsze umowy nie ograniczyły korzystania w ramach licencji udzielonej dla RE-BUŚ

 

5)  Skąd wiadomo, że można umieścić daną pracę w RE-BUS-ie?

Autor może umieścić pracę w RE-BUS-ie, jeśli:

  •  została ona opublikowana na licencji Creative Commons,
  •  została ona opublikowana w otwartym dostępie,
  •  wydawca wyraża zgodę na publikację w repozytorium instytucjonalnym,
  •  autor ma prawa majątkowe do utworu.

 

6)   Jak można sprawdzić czy można umieścić pracę w repozytorium?

Informacji o licencji można szukać:


a) bezpośrednio w opublikowanej pracy,

b) na stronie WWW czasopisma lub wydawcy (np. w zakładce „Informacje dla autorów”),

c) w serwisie Sherpa/RoMEO.

Poszczególni wydawcy są oznaczeni odpowiednim kolorem, określającym:

  • pełną zgodę na publikację preprintów lub postprintów lub ostatecznych plików od wydawcy (kolor zielony),
  • zgodę na publikację postprintów lub ostatecznych plików od wydawcy (kolor niebieski),
  • zgodę na publikację preprintów (kolor żółty),
  • brak zgody na archiwizację (kolor biały).


d) w bazie danych Directory of Open Access Journals,

e) w umowie z wydawcą,

f) kontaktując się bezpośrednio z wydawcą.

 

 

7)  Czy własny tekst można umieścić na jednej z licencji Creative Commons?

Tak, o ile majątkowe prawa autorskie nie zostały przekazane wydawcy, Autor może opublikować w Repozytorium tekst wskazując wybraną przez siebie licencję Creative Commons.

 

8) Co to jest preprint i postprint?

Preprint to wstępna wersja pracy (zwana też maszynopisem lub rękopisem), która nie przeszła przez procedury recenzenckie i publikacyjne u wydawców. Preprinty można umieszczać w Repozytorium. Postprint to ostateczna wersja pracy zrecenzowanej i poddanej korekcie. Postprinty można umieszczać w repozytorium  o ile pozwala na to polityka wydawcy. W serwisie Sherpa/RoMEO można sprawdzić te informacje dotyczące wielu międzynarodowych i polskich wydawców.

 

9)  Czy jest możliwość zmiany treści umowy do publikowanego utworu?

Tak, zawsze jest możliwość negocjacji umowy z wydawcą. Można też zaproponować własną wersję umowy.

 

10) Kto jest odpowiedzialny za przekroczenia praw autorskich pracy zamieszczonej RE-BUŚ?

Deponujący Autor odpowiada za treść umieszczonych dokumentów i ewentualne naruszenie praw autorskich osób trzecich.

 

11)  Czy można zamieścić w repozytorium dokument, który ma wielu autorów?

Prawa autorskie dzielą się pomiędzy wszystkich autorów. W przypadku utworów współautorskich Autor deponujący powinien otrzymać zgodę wszystkich współautorów. Zgoda ta może być przekazana mailowo.

 

12)  Czy w Repozytorium mogę umieścić teksty opublikowane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego?

Tak, wszystkie artykuły opublikowane w czasopismach wydawanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w otwartym dostępie na licencji Creative Commons określonej na stronie czasopisma można umieszczać w RE-BUS-ie bezpośrednio po publikacji.

Monografie i publikacje zbiorowe wydawane przez Uniwersytet Śląski w ramach serii „Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego” można umieszczać w Repozytorium RE-BUŚ na licencji Creative Commons CC-BY-SA (Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0) po upływie 12 miesięcy od ich publikacji (zgodnie z przyjętą polityką otwartego dostępu).

 

13) Dlaczego zdeponowana praca nie jest od razu widoczna w Repozytorium?

Informacja o zdeponowanej pracy trafia do redaktora Repozytorium, który – w razie konieczności – dokonuje korekty metadanych, a także przygotowuje specjalną stronę informacyjną, która zostaje dołączona do pliku z pracą.

 

Kontakt z redaktorem repozytorium: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Logo RE-BUŚ

 

Uprzejmie informujemy, że obecna strona Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego RE-BUŚ z dniem 17 sierpnia 2022 roku będzie pełniła jedynie funkcję archiwalną. Zdeponowane publikacje zostaną przeniesione do Portalu zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym OPUS, a nowo zgłoszone prace będą archiwizowane wyłącznie w bazie OPUS. W razie wszelkich pytań prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..




Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego RE-BUŚ
jest otwartą pełnotekstową bazą danych zawierającą publikacje pracowników, doktorantów i studentów UŚ.

Repozytorium RE-BUŚ zostało utworzone w celu promowania dorobku naukowego, a także wspomagania procesu dydaktycznego.

Prace umieszczone w RE-BUŚ zorganizowane są w kolekcje, w ramach których gromadzone są publikacje oraz materiały niepublikowane autorstwa pracowników i studentów z poszczególnych jednostek UŚ.

 

Repozytorium gromadzi:

RE-BUŚ działa na podstawie Zarządzenia nr 21/2018 z dnia 19 lutego 2018 r. Rektora UŚ w sprawie utworzenia Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (RE-BUŚ).

 

W repozytorium stosowane są 2 sposoby deponowania :

1) deponowanie bezpośrednie (autodeponowanie) – przez autora pracy

2) deponowanie pośrednie – przez redaktora Repozytorium

 

Utworzenie Repozytorium UŚ zostało współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Umowa nr 645/P-DUN/2017).

Rozszerzenie Repozytorium UŚ będzie możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Umowa nr 770/P-DUN/2019).