100. rocznica śmierci Franza Kafki

franz kafka portret czarno-biały
Franz Kafka
dora diamant zdjęcie portretowe czarno-białe
Dora Diamant

Miło nam poinformować, że w najbliższym numerze “Gazety Uniwersyteckiej UŚ” ukaże się artykuł poświęcony 100. rocznicy śmierci Franza Kafki (1883-1924), wybitnego pisarza związanego z Pragą, twórcy między innymi “Procesu”, “Przemiany” i “Zamku”. Autorem szkicu jest Jan Siechowski, pracownik BUŚ.

Poniżej przedstawiamy krótką zapowiedź tekstu – pełna wersja już wkrótce będzie dostępna w wersji papierowej i online. Zachęcamy do lektury!

“100 lat temu 3 czerwca 1924 roku zmarł Franz Kafka. Jego ostatnią towarzyszką życia i wielką miłością była Dora Diamant. Poznali się latem 1923 roku w Müritz (obecnie Graal-Müritz) koło Rostocku, dokąd pisarz pojechał z siostrą i jej dziećmi zażywać nadmorskiego powietrza. Dora pracowała tam na kolonii berlińskiego Żydowskiego Ogniska Ludowego, organizacji, którą Kafka już wcześniej wspierał. Do Niemiec trafiła kilka lat wcześniej z Będzina”.


książki na półceW CINiB-ie można znaleźć dzieła Franza Kafki, a także wiele opracowań na temat jego życia i twórczości. Zapraszamy do bieżącego przeglądania katalogu Integro. Oto kilka propozycji dostępnych w naszej bibliotece: