Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Multiwyszukiwarka
Multiwyszukiwarka pozwala na jednoczesne przeszukiwanie baz prenumerowanych przez Uniwersytet Śląski, wybranych baz w wolnym dostępie oraz katalogu Integro.
35mm.online
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: 35mm.online
35 mm.online to platforma udostępniająca zrekonstruowane cyfrowo wersje ponad czterech tysięcy utworów polskiej kinematografii. Obejmuje dostęp do filmów dokumentalnych, fabularnych, kronik filmowych, animacji, zapisów adaptacji teatralnych. Oferuje także fonotekę (utwory muzyczne wykorzystywane w filmach) oraz wgląd do „ożywionych obrazów” (filmowych wariacji na temat znanych dzieł malarstwa polskiego). W zbiorach można znaleźć m.in. filmy wyreżyserowane przez Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Skolimowskiego, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego, Feliksa Falka, Stanisława Bareję. Z materiałów można korzystać bez konieczności zakładania konta na portalu, jednak jego posiadanie pozwala na zyskanie dodatkowych uprawnień związanych z tworzeniem własnej biblioteki tytułów.
ABI/INFORM Dateline
Tryb dostępu: online UEKatowice, Biblioteka Specjalistyczna UEKatowice
Zdalny dostęp: Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: ABI/INFORM Dateline
Baza oferuje bieżący dostęp do pełnych tekstów artykułów z ponad 170 lokalnych i regionalnych publikacji biznesowych ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W bazie można znaleźć informacje na temat badań związanych z zatrudnieniem, pakietami socjalnymi i kompensacyjnymi, lokalnych biznesów i przemysłu, strategii korporacji, fuzji firm, przejmowania firm, rozwoju biznesów, trendów marketingowych, nowych produktów oraz wpływu lokalnych przepisów legislacyjnych na biznes.
ABI/INFORM Global
Tryb dostępu: online UEKatowice, Biblioteka Specjalistyczna UEKatowice
Zdalny dostęp: Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: ABI/INFORM Global
Baza zawiera abstrakty i artykuły z czasopism, magazynów i gazet. Zakres tematyczny: ekonomia, zarządzanie, marketing i reklama, finanse, zasoby ludzkie, informatyka, informacje o ponad 60 tys. firm. W ramach bazy dołączono serwis gospodarczy EIU ViewsWire, zawierający najnowsze informacje o najważniejszych wydarzeniach w życiu gospodarczym poszczególnych krajów, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na całość gospodarki światowej. Oprócz tego użytkownicy serwisu otrzymują stały dostęp do najnowszych wskaźników gospodarczych i finansowych oraz do przygotowywanych „na gorąco” analiz i prognoz, umożliwiających m.in. określanie stopnia ryzyka w dokonywaniu operacji finansowych. Najprostszą metodą poruszania się po serwisie jest wybranie interesującego nas kraju i przejrzenie materiałów pogrupowanych w sześciu kategoriach: polityka, gospodarka, biznes, finanse i przepisy gospodarcze. Są to następujące raporty: Business, Economy, Finance, Politics, Regulations, RiskWire. Serwis ten przegląda się z poziomu Publikacje wpisując jego nazwę (EIU ViewsWire) w oknie wyszukiwawczym.
ABI/INFORM Trade & Industry
Tryb dostępu: online UEKatowice, Biblioteka Specjalistyczna UEKatowice
Zdalny dostęp: Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: ABI/INFORM Trade & Industry
Baza daje bieżący dostęp do pełnych tekstów ponad 750 wiodących czasopism dotyczących handlu i różnych gałęzi przemysłu oraz wielu wiodących tytułów biznesowych.
Academic OneFile
Dostęp w bibliotece: American Corner
Wejście do bazy: Academic OneFile wejście
Baza danych przeznaczona dla nauczycieli akademickich. Zawiera ponad 40 milionów artykułów z czasopism, gazet i książek od 1980 r. do dzisiaj z takich dziedzin jak: technika, medycyna, sztuka, teologia i literatura. Zapewnia dostęp do ponad 6000 pełnych tekstów m.in. z „New York Times” od 1985 r., „Times of London”, „Financial Times”. Przeszukując bazę mamy możliwość ograniczenia wyszukiwania do pełnych tekstów i artykułów naukowych, a także tworzenia „alertów”, zachowywania wyników wyszukiwania i dzieleni się nimi.
Academic Research Source eBooks (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Academic Research Source eBooks
Pełnotekstowa interdyscyplinarna baza danych. W ramach prenumeraty pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego mają dostęp do ok. 200 tys. książek. Tematyka bazy obejmuje między innymi: nauki medyczne, nauki przyrodnicze, psychologię, nauki humanistyczne, nauki stosowane, nauki społeczne, edukację, matematykę, pomoce w nauce języków, słowniki i leksykony, nauki polityczne, ochronę środowiska, prawo, krytykę literacką, biznes i ekonomię, chemię, informatykę, inżynierię i wiele innych. Korzystanie z baz EBSCO – film instruktażowy
Academic Research Source eJournals (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Academic Research Source eJournals
Pełnotekstowa interdyscyplinarna baza danych. Indeksuje ok. 5 tys. czasopism, w tym 370 czasopism polskich.
Korzystanie z bazy Academic Research Source eJournals – film instruktażowy
Academic Search Ultimate (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Academic Search Ultimate
Interdyscyplinarna, pełnotekstowa baza danych indeksująca ponad 8500 czasopism pełnotekstowych. Dodatkowo baza zawiera opisy bibliograficzne z abstraktami artykułów z ponad 12500 czasopism oraz prawie 13200 innych publikacji. Zakres tematyczny bazy obejmuje nauki społeczne, humanistyczne i ścisłe (biologia, chemia, fizyka, matematyka, inżynieria, nauka o materiałach, astronomia, geologia, geografia, psychologia, prawo, religioznawstwo, etnografia, historia, nauki polityczne, filologia i wiele innych). Baza ma szeroki zakres chronologiczny – najstarsze rekordy pochodzą z 1887 roku.
Jak korzystać z baz na platformie EbscoHost – film instruktażowy
Academica: Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych
Tryb dostępu: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Oddział Biblioteki UŚ w Cieszynie, Biblioteka Specjalistyczna UEKatowice
Academica to interdyscyplinarna pełnotekstowa baza ok. 4 milionów książek i artykułów ze zbiorów Biblioteki Narodowej. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów.
W bazie dostępne są (oznaczone zieloną kropką) publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane. Z tych publikacji korzystać można bez ograniczeń korzystając z Academiki lub Polony. Natomiast pozostałe publikacje – chronione prawem autorskim – są możliwe do wyświetlenia wyłącznie na miejscu na wyznaczonych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica.
Terminal Academiki w CINiB-ie znajduje się na poziomie 0. Osoby zainteresowane dostępem prosimy o zgłoszenie się Informatorium.
ADS – SAO/NASA Astrophysics Data System
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: ADS – SAO/NASA Astrophysics Data System
ADS obejmuje 3 bibliograficzne bazy danych zawierające ponad 10,5 miliona rekordów: Astronomy and Astrophysics, Physics oraz arXiv e-prints.
Oferuje darmowy dostęp do abstraktów oraz pełne teksty niektórych starszych artykułów w formatach .gif i .pdf. Szybkie i skuteczne wyszukiwanie informacji możliwe jest dzięki zaawansowanym systemom zapytań, opracowanym pod kątem zagadnień z dziedzin astronomii i fizyki: ADS Labs Integrated Search, Astronomy and Astrophysics Search, Physics and Geophysics Search, Science Education Search oraz arXiv Preprints Search (interfejs przeszukujący dokumenty opublikowane w arXiv e-print archive). ADS oferuje również bezpłatną możliwość zakładania „alertów” (myADS Update Service) opartych na predefiniowanych przez użytkownika warunkach wyszukiwania.
Baza zarządzana jest przez Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
Agricola (EBSCOhost)
Tryb dostępu : online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Baza danych z zakresu rolnictwa i nauk przyrodniczych opracowywana przez US National Agricultural Library (NAL). Zawiera ponad 4,8 mln opisów bibliograficznych artykułów z czasopism, monografii, prac doktorskich, patentów, raportów technicznych i in. wprowadzanych od 1970 roku na bieżąco. Zakres tematyczny bazy to wszystkie aspekty nauk rolniczych i dyscyplin pokrewnych.
AGRIS
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: AGRIS
International System for Agricultural Science and Technology (AGRIS) to bibliograficzno-abstraktowa baza tworzona od 1970 r. przez Food and Agriculture Organization of the United Nations. Obejmuje zagadnienia dotyczące rolnictwa, przemysłu spożywczego, inżynierii rolniczej, leśnictwa i rybołówstwa, hydrologii, zasobów naturalnych i ochrony środowiska. Informacje o polskich publikacjach opracowywane są przez Centralną Bibliotekę Rolniczą oraz kilkanaście ośrodków naukowych i akademickich. Zawiera ponad 13,5 miliona rekordów, jest aktualizowana kwartalnie.
AGRO
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: AGRO
Bibliograficzno-abstraktowa baza danych AGRO indeksująca artykuły z ponad 1100 polskich czasopism. Zakres tematyczny bazy to: nauki przyrodnicze i rolnicze oraz pokrewne, m. in.: weterynaria, gospodarka żywnościowa, gastronomia, ochrona środowiska, toksykologia, bromatologia, towaroznawstwo, agroturystyka, kultura fizyczna.
ALEX
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: ALEX
Baza gromadzi cyfrowe kopie austriackich dokumentów prawnych dotyczących ziem polskich pod panowaniem Habsburgów.
Allgemeines Künstlerlexikon Internationale Künstlerdatenbank
Tryb dostępu: Czytelnia CINiBA
Allgemeines Künstlerlexikon Internationale Künstlerdatenbank (AKL – World Biographical Dictionary of Artists) zawiera:
- pełnotekstowe artykuły z Allgemeinen Künstlerlexikon, Bde. 1-41,
- pełny indeks do Thieme-Becker/Vollmer, Bde. 1-41 (znajduje się w księgozbiorze CINiB-y),
- krótkie informacje biograficzne i bibliograficzne dotyczące artystów.
AllMusic
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: AllMusic (AMG)
Jedna z największych na świecie baz danych o tematyce muzycznej – używana m.in. przez sklepy muzyczne i część odtwarzaczy do identyfikowania utworów oraz tworzenia bibliotek muzyki. Początkowo ukazująca się w formie książkowego przewodnika AMG to miliony utworów i setki tysięcy okładek płyt udostępnionych online – część tych zbiorów publikowana jest na otwartych licencjach.
American Chemical Society
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: American Chemical Society
Uniwersytet Ślaski przystąpił do konsorcjum czasopism elektronicznych wydawanych przez American Chemical Society. Uczestnicy konsorcjum mają dostęp do wszystkich czasopism ACS w tym:
- do 34 tytułów w pakiecie Web Editions obejmującym roczniki od 1996 roku włącznie
- do pakietu ACS Legacy Archives zawierającym pozostałe roczniki archiwalne do 1995 roku.
American Institute of Physics
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: American Institute of Physics
Konsorcjum czasopism elektronicznych wydawanych przez American Institute of Physics i American Physical Society. Czasopisma dostępne są z komputerów zlokalizowanych w sieci Uniwersytetu Śląskiego.
Dostęp do 9 tytułów (wraz z pełnym zakresem roczników archiwalnych) American Institute of Physics:
- Applied Physics Letters
- Chaos
- Journal of Applied Physics
- Journal of Chemical Physics
- Journal of Mathematical Physics
- Physics of Fluids
- Physics of Plasmas
- Review of Scientific Instruments Physics Today
Platforma Scitation zawiera także bazę SPIN, w której zgromadzono 2.25 mln streszczeń artykułów z wiodących czasopism fizycznych.
American Physical Society
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: American Physical Society
Dostęp do 7 tytułów American Physical Society:
- Physical Review A,B,C,D,E
- Physical Review Letters
- Reviews of Modern Physics
- Archiwum PROLA
AMUNATCOLL
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: AMUNATCOLL
Baza AMUNATCOLL (Adam Mickiewicz University Nature Collections) to baza prezentująca 54 kolekcje roślin, grzybów i zwierząt oraz 12 kolekcji specjalistycznych i ikonograficznych, (ponad 2 miliony unikalnych rekordów). Zasoby zgrupowane zostały w trzech głównych kolekcjach: botanicznej (glony i rośliny), mikologicznej (grzyby i porosty) oraz zoologicznej (zwierzęta). Tworzą one największą w Polsce cyfrową bazę danych prezentujących różnorodność biotyczną wielu miejsc świata.
L’Annee Philologique
Tryb dostępu : online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: L’Annee Philologique
Baza danych publikowana przez Societe Internationale de Bibliographie Classique, zawierająca opisy bibliograficzne i streszczenia z 1500 czasopism i materiałów konferencyjnych. Zakres tematyczny bazy obejmuje światowe publikacje dotyczące starożytności (grecka i łacińska literatura i językoznawstwo, wczesne teksty chrześcijańskie, historia starożytnej i Grecji i Rzymu, filozofia, sztuka, archeologia, religia, mitologia, muzyka, nauka). Chronologicznie baza obejmuje źródła dotyczące okresu dziejów od II wieku p.n.e. do V-VII wieku n.e. Obecnie baza zawiera woluminy 1-81 (1924-2010). Bazę można przeszukiwać według autora, słów z tytułu i abstraktu, według indeksu przedmiotowego, wydawcy i tytułu czasopisma.
APA PsycNet
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: APA PsycNet
APA PsycNet portal naukowy tworzony przez American Psychological Association. Indeksuje czasopisma, książki oraz inne publikacje z psychologii i zagadnień pokrewnych. Wolny dostęp obejmuje wyszukiwanie w bazie APA PsycArticles, a specjalna opcja w formularzu wyszukiwania zaawansowanego pozwala przefiltrować wyniki do publikacji w otwartym dostępie.
Archiwum Kobiet
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Archiwum Kobiet
Baza indeksująca informacje na temat nieznanych polskich autorek dzienników, poezji, prozy, dramatu, pamiętników, korespondencji od XVI do XXI wieku, zamieszkujących tereny dawnej Rzeczypospolitej i współczesnej Polski. Twórczyniami bazy są pracownice IBL PAN.
ARIANTA – naukowe i branżowe polskie czasopisma elektroniczne
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: ARIANTA – naukowe i branżowe polskie czasopisma elektroniczne
Baza zawiera informacje oraz linki do ponad 4400 tytułów polskich czasopism elektronicznych. Są to zarówno czasopisma z nieograniczonym dostępem do pełnych tekstów, jak również czasopisma, które udostępniają na swych stronach WWW spisy treści lub/i abstrakty. Bazę tworzą: Aneta Drabek i Arkadiusz Pulikowski.
ArsLege
Tryb dostępu : Biblioteka Prawnicza
Wejście do bazy: ArsLege
ArsLege to portal informacyjny dla studentów prawa. Oferuje bazę pytań testowych z prawa, które można rozwiązywać w trybie nauki lub trybie egzaminacyjnym.
Arts and Humanities Citation Index (Web of Science)
Tryb dostępu : online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Arts and Humanities Citation Index
Arts and Humanities Citation Index jest bazą bibliograficzną z zakresu nauk humanistycznych i sztuk pięknych, obejmującą ponad 25 dyscyplin m.in. sztukę, architekturę, historię, archeologię, literaturoznawstwo, językoznawstwo, folklor, filozofię, religię, teatr, film, radio/TV, muzykologię. Materiał gromadzony w bazie pochodzi z ponad 1800 najważniejszych światowych czasopism z zakresu nauk humanistycznych i są to artykuły, felietony wstępne, recenzje, noty, listy i in. Poza tym w bazie gromadzone są artykuły dotyczące dyscyplin humanistycznych ukazujące się w ponad 7000 czasopism interdyscyplinarnych. W sumie rocznie przybywa w bazie 100 000 nowych opisów bibliograficznych.
Arts and Humanities Citation Index może być wykorzystywany do wyszukiwania bibliografii prac naukowych osób lub zespołów badawczych, zawartości czasopism fachowych oraz przede wszystkim do wyszukiwania cytowań prac naukowych w artykułach zawartych w bazie.
ATLA Religion Database with ATLA Serials PLUS (EBSCOhost)
Tryb dostępu : online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: ATLA Religion Database with ATLA Serials PLUS
Atla Religion Database to bibliograficzna baza danych tworzona przez the American Theological Library Association z zakresu teologii i religioznawstwa. Obejmuje takie zagadnienia jak: Biblia, archeologia i antyki; kultura ludzka i społeczeństwo; religie świata i religioznawstwo; historia kościoła, misje i ekumenizm; duszpasterstwo; teologia, filozofia i etyka i inne. Indeksuje ponad 2400 czasopism (w tym prawie 1100 na bieżąco), a także monografie i eseje. Prenumerowana przez UŚ wersja bazy zawiera publikacje pełnotekstowe. Są to artykuły pochodzące z ponad 500 czasopism.
A-Z – katalog czasopism elektronicznych
Tryb dostępu : online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: A-Z – katalog czasopism elektronicznych
Baza z informacjami o czasopismach elektronicznych i wybranych książkach elektronicznych (Elsevier, Springer) dostępnych w sieci Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zasób czasopism i książek tworzą następujące bazy i serwisy pełnotekstowe: EBSCOhost, ScienceDirect (Elsevier), SpringerLink, Wiley Online Library, Central and Eastern European Online Library*, Cambridge University Press, Oxford University Press, HeinOnline*, Westlaw*, Royal Society of Chemistry*, American Physical Society*, Institute of Physics*, ABI/Inform**, OECDLibrary**, JSTOR*, PsycARTICLES***, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Arianta – Naukowe i branżowe polskie czasopisma elektroniczne, inne serwisy czasopism w wolnym dostępie oraz ok. kilkadziesiąt tytułów czasopism z prenumeraty drukowanej w dostępie online. Czasowo do listy będą dołączane czasopisma elektroniczne z serwisów testowanych.
Uwagi:
* Połączenie z bazą i pełnym dostępem czasopisma nastąpi w sieci Uniwersytetu Śląskiego
** Połączenie z bazą i pełnym dostępem czasopisma nastąpi w sieci Uniwersytetu Ekonomicznego
*** Połączenie z bazą i pełnym dostępem czasopisma nastąpi tylko na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UŚ
Bank Danych Lokalnych
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bank Danych Lokalnych
Jest największym w Polsce uporządkowanym zbiorem informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, demograficznej, społecznej oraz stanie środowiska, opisującym województwa, powiaty oraz gminy jako podmioty systemu organizacji społecznej i administracyjnej państwa, a także regiony i podregiony stanowiące elementy nomenklatury jednostek terytorialnych do celów statystycznych. Główny Urząd Statystyczny udostępnia również Portal Geostatystyczny – narzędzie do udostępniania i analizowania danych statystycznych (zobacz tutorial).
BazEkon
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: BazEkon
BazEkon jest bieżącą, adnotowaną bibliografią zagadnień ekonomicznych i pokrewnych opartą na zawartości wiodących polskich periodyków naukowych, gospodarczych oraz naukowych serii wydawniczych uczelni ekonomicznych, wydziałów ekonomicznych i zarządzania uniwersytetów, a także instytucji naukowych, również pozarządowych.
Od 2004 roku rekordy bibliograficzne artykułów z czasopism punktowanych zawierają wykaz literatury cytowanej przez autora. W przypadku serii wydawniczych dotyczy to wszystkich artykułów wprowadzonych od 2004 roku. Zasięg chronologiczny bazy od 1992 roku.
BazEkon-Cytowania
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: BazEkon-Cytowania
Polska baza cytowań z ekonomii i nauk pokrewnych. Zawiera 300 tys. dokumentów oraz prawie 4300 tys. przypisów bibliograficznych.
BazHum
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy BazHum
BazHum to bibliograficzna baza danych zawartości polskich czasopism z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Projekt jest realizowany przez Muzeum Historii Polski. Jego celem jest utworzenie reprezentatywnej i wyczerpującej kolekcji tekstów naukowych i dydaktycznych, a także promocja dorobku polskiej myśli humanistycznej i społecznej.
W obecnej postaci BazHum gromadzi rozprawy, artykuły i artykuły recenzyjne opublikowane w wybranych polskich czasopismach z nauk humanistycznych i społecznych. Zawartość czasopism jest opracowana retrospektywnie – od początku ich ukazywania się do numerów bieżących. Lista czasopism umieszczonych w bazie będzie ulegała stopniowemu poszerzeniu. Zawartość bazy jest poszerzana o dane dotyczące recenzji, komunikatów i innych drobniejszych tekstów opublikowanych w wybranych czasopismach.
Część czasopism indeksowanych w BazHum jest dostępna pełnotekstowo w bazie Czasopisma humanistyczne.
BazTech
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: BazTech
Baza danych o zawartości polskich czasopism technicznych jest tworzona przez 23 biblioteki akademickie i instytuty naukowe. Baza obejmuje polską literaturę z zakresu inżynierii, techniki oraz nauk ścisłych i ochrony środowiska (w wyborze). Zawiera opisy bibliograficzne wraz ze streszczeniami z ponad 760 tytułów od 1998 roku. Rejestruje artykuły z: wybranych czasopism i zeszytów naukowych wydawanych przez 22 biblioteki akademickie i ośrodków inte, materiałów konferencyjnych z w/w wydawnictw.
W bazie danych można wyszukiwać informacje o: czasopismach – według fragmentu tytułu lub wydawcy, artykułach z czasopism – według słów z tytułu, słów kluczowych, nazwisk autorów, tytułu czasopisma, roku, typu i języka publikacji.
BazTech rozwija się w kierunku bazy cytowań i bazy pełnotekstowej. Do opisów artykułów opublikowanych od 2006 r. dodawane są bibliografie załącznikowe. Na podstawie odrębnych umów z wydawcami czasopism rekordy uzupełniane są o pełne teksty artykułów.
BazTOL
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: BazTOL
Baza danych gromadząca informacje z dziedziny nauk technicznych (architektura, automatyka i robotyka, geodezja, mechanika, zarządzanie, etc.) do 1 stycznia 2022 roku. Można w niej znaleźć dane statystyczne, artykuły naukowe, blogi naukowe, mapy, atlasy oraz materiały pokonferencyjne. Portal stanowił uzupełnienie bazy BazTech.
Bazy bibliograficzne Biblioteki Sejmowej
Baza Biogramów
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Baza biogramów
Baza Biogramów zawiera opisy bibliograficzne biogramów, a także bibliografii podmiotowych lub przedmiotowych Polaków żyjących od XVI wieku do czasów współczesnych. Uwzględniani są: ludzie nauki, kultury, sztuki, muzyki, literatury, polityki, mediów, sportu, działacze społeczni, przedstawicie różnych wyznań religijnych, wynalazcy, przedsiębiorcy, ważne postacie historyczne, ale także osoby mniej znane. Baza uwzględnia publikacje wydane po 1944 r.
Beck-Online
Tryb dostępu : online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Niemiecki system informacji prawnej. Źródła prawa, komentarze, orzecznictwo, czasopisma.
Bibliografia Bara
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliografia Bara
Bibliografia Bara Kartoteka Bibliografii Literackiej Zawartości Czasopism Polskich XIX i XX wieku (do roku 1939) stanowi jedno z najważniejszych źródeł informacji bibliograficznej w zakresie historii literatury polskiej (a także recepcji literatur obcych w Polsce). Rozpoczęta w latach wojny z inicjatywy i pod kierunkiem doc. dra Adama Bara, prowadzona, uzupełniana i korygowana przez wiele lat, od roku 1954 znajduje się w Instytucie Badań Literackich PAN i tu jest udostępniana zainteresowanym. Ekscerpcja objęła łącznie ponad 2200 tytułów czasopism z kilkudziesięciu bibliotek, w tym wiele bardzo trudno dziś dostępnych lub zachowanych szczątkowo. Kartoteka jest sukcesywnie wprowadzana do bazy.
Udostępniona obecnie robocza wersja bazy danych obejmuje 150000 rekordów, odpowiada ona stanowi prac digitalizacyjnych z dnia 15 kwietnia 2014 r..
Bibliografia Etnografii Polskiej
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliografia Etnografii Polskiej
Baza obejmuje aktualnie publikacje wydane w latach 1986-2011 i będzie w miarę możliwości sukcesywnie uzupełniana w kolejnych latach. Zawiera stosunkowo kompletny dorobek naukowy i popularno-naukowy etnologów polskich (dzieła zwarte i artykuły) publikowany w kraju oraz częściowy zestaw artykułów publikowanych za granicą. Oprócz prac etnologów polskich, zarówno pracowników akademickich, muzealnych, jak tez pracowników upowszechniania kultury, indeksowano także:
- prace o tzw. perspektywie antropologicznej mogące zainteresować etnologa, a pisane przez kulturologów, socjologów, historyków i reprezentantów innych nauk humanistycznych,
- artykuły autorów obcych, które ukazywały się w publikacjach polskich i byty przeważnie pokłosiem organizowanych w Polsce etnologicznych konferencji naukowych,
- prace etnologów/antropologów obcych, które były recenzowane w polskich czasopismach etnologicznych
Bibliografia Filozofii Polskiej (1896-1918)
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliografia Filozofii Polskiej (1896-1918)
Baza danych zawiera bibliografie osobowe Polaków publikujących w latach 1896-1918, a także autorów obcych i pisarzy dawnych, obecnych w polskiej literaturze filozoficznej tego okresu.
Bibliografia Geografii Polskiej (1985-2008)
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliografia Geografii Polskiej (1985-2008)
Baza tworzona w Centralnej Bibliotece Geografii i Ochrony Środowiska Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie. Indeksuje artykuły naukowe i popularnonaukowe w pracach z zakresu nauk geograficznych w tym: geografii Polski i świata, paleogeografii, geomorfologii, hydrologii, klimatologii, geografii gleb, ochrony środowiska, geografii historycznej, politycznej, ludności, miast i osiedli, społecznej, przemysłu i surowców mineralnych, rolnictwa, transportu i komunikacji, usług, zagospodarowania przestrzennego, ekorozwoju, turystyki i krajoznawstwa, kartografii oraz GIS.
Bibliografia Geologiczna Polski
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliografia Geologiczna Polski
Baza obejmuje publikacje z zakresu nauk geologicznych oraz wybrane pozycje dotyczące nauk pokrewnych, takich jak: geografia, gleboznawstwo, górnictwo, hydrologia, ochrona środowiska, wydane w Polsce, jak też poza jej granicami a dotyczące Polski, względnie napisane przez polskich autorów a publikowane za granicą. Bibliografia rejestruje wydawnictwa ciągłe, zwarte, mapy, atlasy i materiały z konferencji. Są to prace naukowe, popularnonaukowe, informacyjne i recenzje publikacji polskich. Zasięg: 1989 r. Wydawca: Państwowy Instytut Geologiczny.
Bibliografia Historii Kościoła
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliografia Historii Kościoła
Elektroniczna wersja „Bibliografii historii Kościoła” za lata 1944–1984 (Warszawa : ATK, 1977–1997).
Bibliografia Historii Polskiej
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliografia Historii Polskiej
Elektroniczna wersja Bibliografii Historii Polskiej za lata 1980-2016.
Bibliografia Narodowa
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliografia Narodowa (wersja archiwalna bazy)
Strona zawiera linki do poszczególnych części bibliografii narodowej. Bazy mają charakter archiwalny, a poszczególne rekordy zostały przekopiowane do katalogu Biblioteki Narodowej.
Bibliografie czasopism polskich (1985-2010)
Bibliografia dokumentów elektronicznych (2001-2016)
Bibliografia dokumentów dźwiękowych (1995-2008)
Bibliografia dokumentów kartograficznych (1995-2013)
Bibliografia Publikacji Pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Tryb dostępu: Wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliografia Publikacji Pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Bibliografia publikacji pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jest tworzona przez pracowników Sekcji Bibliometrii, Dokumentacji i Informatyzacji. Rejestruje ona opisy bibliograficzne materiałów opublikowanych przez naszych pracowników od 1994 roku w czasie ich zatrudnienia na Uczelni. Do roku 1994 publikacje są ujęte w bibliografii drukowanej, która zamieszczona jest w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Bazę można przeszukiwać za pomocą następujących kryteriów: według słów z tytułu publikacji, słów kluczowych, nazwiska pracownika, według roku publikacji, oznaczenia odpowiedzialności i in.
Więcej informacji o Bibliografii Publikacji Pracowników Naukowo-Dydaktycznych UE
Bibliografie české a slovenské historiografie
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliografie české a slovenské historiografie
Wspólny katalog poświęcony historii Czech i Słowacji. Można w nim znaleźć zasoby bibliograficzne odnotowujące wydarzenia z przeszłości obu krajów, skany dokumentów archiwalnych, zawartość Akademickiej Encyklopedii Historii Czech oraz bazy danych „Historia Codzienności” („Databáze dějin všedního dne”).
Bibliotheks- und Bibliographieportal
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bibliotheks- und Bibliographieportal
Bibliograficzna baza danych do historii Europy Środkowowschodniej to baza Instytutu Herdera w Marburgu (Bibliographieportal zur Geschichte Ostmitteleuropas) tworzona we współpracy z placówkami naukowymi wybranych państw środkowoeuropejskich. Można wyszukiwać nazwiska znanych postaci historycznych pochodzących z tego regionu lub wybierać dane dotyczące poszczególnych miejscowości.
Biblioteka Nauki
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Biblioteka Nauki
Biblioteka Nauki – pełnotekstowa baza danych zawierająca teksty z prawie 1700 czasopism (głównie polskich) oraz ok. 1000 książek. Platforma umożliwia przeszukiwanie zasobów pełnotekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych:
- AGRO (czasopisma z zakresu nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych),
- BazTech (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych),
- CEJSH (czasopisma z zakresu nauk społecznych i humanistycznych),
- DML-PL (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych),
- PSJD (czasopisma z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych oraz obszaru nauk medycznych i o zdrowiu).
Biodiversity Heritage Library
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Biodiversity Heritage Library
Biblioteka cyfrowa BHL oferuje dostęp do ponad 120 tys. publikacji obejmujących 41 milionów stron. Jest współtworzona przez 28 instytucji z całego świata.
The Biodiversity Heritage Library (BHL) to konsorcjum bibliotek botanicznych i bibliotek historii naturalnej współpracujących w celu zdigitalizowania i upowszechnienia w otwartym dostępie kolekcji literatury dotyczącej bioróżnorodności.
BIOSIS Citation Index (Web of Science)
Tryb dostępu : online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: BIOSIS Citation Index
Baza bibliograficzna z zakresu biologii, nauk o życiu i pokrewnych. Wejście do bazy przez platformę Web of Science (zakładka: All Databases).
Bloomsbury Open Access Collection
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Bloomsbury Open Access Collection
436 monografii naukowych wydawanych przez brytyjskie wydawnictwo Bloomsbury Collections w ramach otwartego dostępu.
Brenda
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Brenda
Brenda jest bazą danych dotyczącą enzymów. Tworzona jest przez Instytut Biochemii Uniwersytetu w Kolonii i udostępniana nieodpłatnie środowisku naukowemu.
Business Source Ultimate (EBSCOhost)
Tryb dostępu : online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Business Source Ultimate
Baza danych z zakresu ekonomii, zarządzania, marketingu, finansów, biznesu. Indeksuje ponad 1300 czasopism dziedzinowych, większość z dostępem pełnotekstowym. Zasięg chronologiczny zróżnicowany – zdarzają się tytuły XIX-wieczne. Oprócz czasopism baza zawiera materiały między innymi z książek, informatorów, statystyk, konferencji, raportów. Korzystanie z baz na platformie EbscoHost – film instruktażowy
Cambridge University Press Journals
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Cambridge University Press Journals
Licencja obejmuje dostęp do pełnych tekstów czasopism wydawanych przez Cambridge University Press oraz możliwość publikowania przez pracowników Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach artykułów w otwartym dostępie. Szczegóły programu dostępne są na stronie.
Cambridge University Press Open Books
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Cambridge University Press
Zbiór 392 monografii naukowych udostępnianych w ramach wolnego dostępu przez Cambridge University Press. Książki związane są z tematyką prawniczą, socjologiczną, historyczną i politologiczną.
CEEOL – Central and Eastern European Online Library
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Central and Eastern European Online Library
CEEOL udostępnia zawartość prawie 2800 czasopism z zakresu nauk humanistycznych i społecznych dotyczących problematyki Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej wydawanych w Europie (chociaż na liście jest kilka tytułów z innych kontynentów). W zbiorze znajduje się obecnie około 700 czasopism polskich. Zasób czasopism jest stale wzbogacany. Tematyka indeksowanych periodyków: archeologia, antropologia, kultura i społeczeństwo, ekonomia, edukacja, sztuki piękne, historia, studia judaistyczne, prawo, literatura, językoznawstwo, filozofia, nauki polityczne, socjologia, studia slawistyczne, teatr, film, teologia, religioznawstwo.
CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: The Central European Journal of Social Sciences and Humanities
Baza abstraktowo-pełnotekstowa z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Indeksuje artykuły ukazujące się czeskich, węgierskich, polskich i słowackich czasopismach naukowych.
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Baza przechowuje orzeczenia sądów administracyjnych pozbawione cech identyfikacyjnych i udostępnia jest na stronie internetowej NSA. CBO udostępnia następujące informacje o sprawach i orzeczeniach: sygnatura, sąd, rodzaj posiedzenia, symbol sprawy, data wydania orzeczenia, treść wyniku, tezy, sentencja, uzasadnienie, zdanie odrębne, sędziowie (+funkcja), sygnatury spraw powiązanych, powoływane przepisy, hasła tematyczne, rodzaj skarżonego organu, informacje o publikacji w urzędowym zbiorze orzeczeń, informacji o glosach.
Centrum Dokumentacji Dziejów Medycyny i Farmacji Górnego Śląska
Tryb dostępu: Wolny dostęp
Wejście do bazy: Centrum Dokumentacji Dziejów Medycyny i Farmacji Górnego Śląska
Baza zawiera biogramy postaci związanych miejscem pracy lub urodzenia z lecznictwem na Górnym Śląsku. W bazie znajdują się biogramy lekarzy, lekarzy dentystów, położnych i pielęgniarek, farmaceutów i aptekarzy, innych osób związanych z ochroną zdrowia, oraz większości pracowników SUM, w tym prawie wszystkich samodzielnych pracowników nauki zatrudnionych aktualnie w Uczelni. Zaczątkiem bazy były kolejne tomy Słownika medycyny i farmacji Górnego Śląska (zob. Publikacje Biblioteki Głównej SUM). Baza jest na bieżąco uzupełniana.
ChemSpider
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: ChemSpider
ChemSpider jest bazą gromadzącą informację o związkach chemicznych. Zapewnia dostęp do milionów struktur chemicznych i stanowi jedno z najbogatszych źródeł informacji chemicznej. Opisy i struktury związków chemicznych uzupełnione są m.in. danymi bibliograficznymi (z linkami do pełnych tekstów) i informacją patentową. ChemSpider – pomoc online
CLARIN-PL
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: CLARIN-PL
Baza danych gromadząca sformalizowane opisy wybranych aspektów języka naturalnego. Po wejściu na stronę można przeszukiwać korpusy językowe (oraz samemu je tworzyć), skład narzędzi i modeli do badań lingwistycznych. Do zawartości należą także takie kolekcje, jak „Słowosieć” (wielki relacyjny słownik semantyczny języka polskiego), „SpokesPL” (wyszukiwarka danych konwersacyjnych) oraz „Walenty” (słownik walencyjny predykatów polskich).
CLB – Česká literární bibliografie (Czech Literary Bibliography)
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Česká literární bibliografie (Czech Literary Bibliography)
CLB – to cyfrowa infrastruktura badawcza tworzona w Instytucie Literatury Czeskiej Akademii Nauk Republiki Czeskiej (Ústav pro českou literaturu AV ČR). Zawiera bazy bibliograficzne i pełnotekstowe odnotowujące m.in. tłumaczenia dzieł literatury czeskiej na języki obce, cyfrowe archiwum czasopism poświęconych czeskiej kulturze i literaturze, zestawienie serii wydawniczych oraz nagród literackich, zawartość czasopism wydawanych w drugim obiegu literackim i emigracyjnych, współczesną refleksję krytyczno- i naukowoliteracką, zbiory czeskiego „literackiego internetu”, biograficzne archiwum czeskich pisarzy i pisarek, bibliografię retrospektywną z lat 1770-1945 oraz kolekcję staroczeską (obejmującą cyfrowe wersje mikrofilmów i fotokopii rękopisów w j. staro-cerkiewno-słowiańskim).
Portal European Literary Bibliography pozwala na jednoczesne przeszukanie Polskiej Bibliografii Literackiej (1989-2023) oraz Czeskiej Bibliografii Literackiej.
Conference Proceedings Citation Index – Science (Web o Science)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Conference Proceedings Citation Index – Science
Baza zawiera informacje o konferencjach naukowych i cytowaniach materiałów konferencyjnych w obrębie nauk ścisłych (m.in. biologia, biochemia, biotechnologia, chemia, ochrona środowiska, fizyka, informatyka, medycyna, rolnictwo) od roku 1990.
Wejście do bazy przez platformę Web of Science (zakładka: All Databases).
Conference Proceedings Citation Index – Social Science and Humanities (Web of Science)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Conference Proceedings Citation Index – Social Science and Humanities
Baza zawiera informacje o konferencjach naukowych i cytowaniach materiałów konferencyjnych w obrębie nauk społecznych i humanistycznych (m.in. ekonomia, zarządzanie, historia, literatura, filozofia, socjologia, psychologia, sztuka) od 1990 r.
Wejście do bazy przez platformę Web of Science (zakładka: All Databases).
Current Contents Connect (Web of Science)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Current Contents Connect
Current Contents Connect zawiera dane bibliograficzne oraz spisy treści z informacjami pochodzącymi z wiodących światowych czasopism i książek naukowych od roku 1998 z następujących dziedzin: rolnictwo, biologia, nauki społeczne, medycyna, chemia, fizyka, nauki o ziemi, inżynieria, nauki humanistyczne, elektronika i telekomunikacja
Wejście do bazy przez platformę Web of Science (zakładka: All Databases).
Czasopisma humanistyczne (BazHum)
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Czasopisma humanistyczne (BazHum)
Czasopisma humanistyczne to pełnotekstowa baza ponad 400 polskich czasopism naukowych z nauk humanistycznych i społecznych.
Czasopisma skautowe i harcerskie
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Czasopisma skautowe i harcerskie
11 zdigitalizowanych czasopism i jednodniówek o tematyce harcerskiej z lat 1911-1946, m.in. Skaut, Pismo Młodzieży Polskiej, Lwów, Czuwaj, Wiadomości Skautowe.
Data Citation Index (Web of Science)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Data Citation Index
Baza zawiera kompleksowe dane badawcze pochodzące z międzynarodowych repozytoriów od roku 2010. Obejmuje edycje: Science oraz Social Sciences & Humanities.
Wejście do bazy przez platformę Web of Science (zakładka: All Databases).
DBLP Computer Science Bibliography
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: DBLP Computer Science Bibliography
DBLP Computer Science Bibliography to międzynarodowa baza danych z zakresu informatyki i nauk pokrewnych. Indeksuje ok. 1600 czasopism, ponad 20 tys. materiałów konferencyjnych, 15 tys. książek oraz blisko 7 tys. prac doktorskich. Baza zawiera blisko 2,3 mln rekordów, z czego ponad połowa to rekordy z ostatnich 10 lat.
Rekordy w bazie składają się z podstawowych danych bibliograficznych, ale mają również linki do pełnotekstowych serwisów oraz DOI, dzięki którym w łatwy sposób można odszukać daną publikację w sieci. Każdy opis można pobrać w formacie BibTeX lub XML. Każdy typ rekordu ma odpowiednie oznaczenie kolorystyczne.
De Gruyter
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: De Gruyter
Dostęp do kilkudziesięciu książek elektronicznych wydawnictwa De Gryuter. Wykupione książki oznaczone są „licensed access”.
Derwent Innovations Index (Web of Science)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Derwent Innovations Index
Baza udostępnia informacje patentowe oraz cytowania od 2010 r. Dostępne są dane z następujących dziedzin: chemia, elektronika, inżynieria.
Wejście do bazy przez platformę Web of Science (zakładka: All Databases).
Dictionary of Old English – Web Corpus
Tryb dostępu: online UŚ
Wejście do bazy: HAN UŚ
Wejście do bazy: Dictionary of Old English – Web Corpus
Dostęp: maj 2023 – maj 2024
The Dictionary of Old English Electronic Corpus to obszerny korpus zachowanego języka staroangielskiego, z wyjątkiem niektórych wariantów rękopisów poszczególnych tekstów.
Rozmiar: ok. 3 miliony bieżących słów staroangielskiego, ok. 1 milion bieżących słów po łacinie. Liczba tekstów/próbek: 3060 tekstów. Okres: ok. 600–1150
DigiZeitschriften
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: DigiZeitschriften
Portal niemieckich zdigitalizowanych czasopism naukowych, w tym ponad 800 tytułów archiwalnych z XIX i XX wieku w wolnym dostępie (Open Access). Są to głównie tytuły z zakresu matematyki (30 tytułów), bibliotekoznawstwa, prawa, historii, filologii.
DOAB – Directory of Open Access Books
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: DOAB – Directory of Open Access Books
Baza indeksuje recenzowane otwarte monografie naukowe z wszystkich dziedzin wiedzy.
DOAJ – Directory of Open Access Journals
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: DOAJ – Directory of Open Access Journals
Portal utworzony przez Lund University Libraries. Zawiera informację o prawie 20 tys. pełnotekstowych, naukowych czasopism elektronicznych w wolnym dostępie. Zakres tematyczny obejmuje większość dyscyplin akademickich – biologia, chemia, fizyka, matematyka, technika, nauki o Ziemi, językoznawstwo, literaturoznawstwo, sztuka, historia, socjologia, nauki polityczne, psychologia, filozofia, religia, edukacja, zarządzanie i in. Baza jest stale wzbogacana o nowe tytuły.
Dziedzinowe bazy wiedzy GUS
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Dziedzinowe bazy wiedzy GUS
Zestaw baz danych przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Bazy zostały podzielone na różne grupy i obejmują następujące zagadnienia: gospodarka, społeczeństwo i środowisko.
Dziennik Gazeta Prawna
Tryb dostępu: Czytelnia CINiBA
Wejście do bazy: Dziennik Gazeta Prawna
Dostęp do wersji elektronicznej „Dziennika Gazety Prawnej”.
Dziennik Zachodni
Tryb dostępu: Czytelnia CINiBA
Wejście do bazy: Dziennik Zachodni
Dostęp do wersji elektronicznej „Dziennika Zachodniego”.
eBook Collection (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: eBook Collection
Wybrane tytuły książek elektronicznych z różnych dziedzin. Wszystkie pozycje można wyszukać w katalogu elektronicznym.
ebookpoint BIBLIO
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: ebookpoint BIBLIO
W ramach prenumeraty studenci i pracownicy UŚ mają dostęp do wybranych publikacji z zakresu informatyki oraz kursów video.
Platforma działa na zasadach podobnych do tradycyjnej wypożyczalni. Aby skorzystać z danej książki należy założyć konto na stronie: https://biblio.ebookpoint.pl/, następnie zalogować się, znaleźć dostępną książkę i kliknąć w przycisk „Pożycz”. Książka zostaje dodana do konta osoby i jest wypożyczana na 15 dni. Każdą z książek/kursów może wypożyczyć jednocześnie 5 użytkowników. Książkę zwraca się naciskając przycisk „Oddaj”. Po okresie wypożyczenia zostanie automatycznie udostępniona innym użytkownikom.
Przejście do czytania odbywa się także bezpośrednio ze strony katalogu INTEGRO, a także poprzez zakładki ŻRÓDŁA ELEKTRONICZNE -> KSIĄŻKI ELEKTRONICZNE. Przeszukiwane są całe zasoby, a pełne teksty wyświetlają się przy pozycjach, do których dostęp został opłacony przez bibliotekę. Korzystanie z pełnych tekstów poza siecią uczelnianą możliwe jest za pośrednictwem HAN.
EbscoHost
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: EbscoHost
Umożliwia korzystanie z wielu elektronicznych czasopism pełnotekstowych indeksowanych w następujących bazach danych: Academic Search Ultimate, Academic Research Source eJournals (tylko UŚ), ATLA Religion Datbase (tylko UŚ), , Agricola, Business Source Complete, eBook Academic Collection (tylko UŚ), ERIC, GreenFile, Health Source: Nursing/Academic Edition, Health Source – Consumer Edition, Library, Information Science & Technology Abstracts, Legal Source (tylko UŚ), MasterFILE Premier, MathSciNet (tylko UŚ), Medline, MLA Directory of Periodicals, MLA International Bibliography, Newspaper Source, Philosophers’ Index (tylko UŚ), PsycINFO (tylko UŚ), Regional Business News, Teacher Reference Center.
Jak korzystać z baz na platformie EbscoHost – film instruktażowy
EconBiz
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: EconBiz
Ekonomiczna baza danych stworzona przez German Research Foundation (DFG). Prace kontynuuje German National Library of Economics (ZBW) ze wsparciem EconBiz Advisory Board i partnerami.
EconBiz oferuje:
- wyszukiwanie informacji w niemieckich i międzynarodowych bazach z dziedzin dotyczących ekonomii i zarządzania,
- dostęp do pełnych tekstów w Sieci,
- kalendarz wydarzeń w ekonomii i zarządzaniu,
- darmowy serwis EconDesk wspierający wyszukiwanie (umożliwia uzyskanie pomocy poszukiwaniach za pośrednictwem poczty elektronicznej i czatu lub telefonicznie).
Economicus – portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Baza Wiedzy Economicus – portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym
Baza dorobku naukowego oraz popularnonaukowego pracowników i doktorantów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
eCUDO
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: eCUDO
Elektroniczne Centrum Udostępniania Danych Oceanograficznych (eCUDO) to baza danych Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, gromadząca zdigitalizowane mapy, raporty i pomiary związane z badaniami podwodnymi. Informacje zawarte w bazie dotyczą życia oceanu w kontekście klimatologii, geologii, meteorologii, mikrobiologii. Konkretne dane można znaleźć za pomocą wyszukiwarki słów kluczowych związanych z poszczególnymi działami przyrodoznawstwa.
Edukacja
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Edukacja
Bibliograficzna baza danych zawierająca opisy artykułów z polskich czasopism z zakresu edukacji.
EIKON Refinitiv
Tryb dostępu: Biblioteka Specjalistyczna UEKatowice
Wejście do bazy: EIKON Refinitiv
EIKON Refinitiv to platforma do analizy rynków finansowych i towarowych. EIKON zawiera różnego typu wskaźniki finansowe z ponad 175 krajów, dotyczące papierów wartościowych, akcji, obligacji, funduszy powierniczych i inwestycyjnych oraz instrumentów pochodnych. W bazie znajdują się też dane i prognozy makroekonomiczne. Z zasobów tych korzystać można na jednym stanowisku w Czytelni Multimedialnej Biblioteki Specjalistycznej (ul. Bogucicka 5). Z powodu dużego zainteresowania dostępem do bazy, prosimy o wcześniejsze umówienie sesji pod nr tel. (32) 257 73 46.
Elektroniczna Baza Bibliografii Estreichera
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Elektroniczna Baza Bibliografii Estreichera
System obejmuje wszystkie części Bibliografii Polskiej Estreicherów w postaci już dostępnych kopii oryginalnych stronic poszczególnych tomów do korzystania za pomocą elektronicznego indeksu haseł, będącego na ukończeniu oraz zawiera bazy danych przetwarzające materiał całej, to jest staropolskiej, dziewiętnastowiecznej i chronologicznej części Bibliografii (rozwijane stopniowo).
Elektronische Zeitschriftenbibliothek
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Elektronische Zeitschriftenbibliothek
Baza danych zawierająca informacje o czasopismach elektronicznych. Informacje można wyszukiwać po tytule, po dziedzinie lub przeglądać alfabetycznie. Przy każdym opisie znajduje się odpowiednia ikona, przypominająca sygnalizację świetlną, która informuje o trybie dostępu (zielona – wolny dostęp, pomarańczowa – otwarty dostęp do części tekstów, czerwona – dostęp po wykupieniu subskrypcji).
Emerald Insight
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Emerald Insight
Dostęp z komputerów sieci UEKatowice oraz zdalnie (Proxy UEKatowice):
Platforma Emerald Insight oferuje dostęp do elektronicznych wersji czasopism naukowych z zakresu: księgowości, finansów i zagadnień prawnych, ekonomii i polityki socjalnej, zarządzania edukacją, zarządzania opieką zdrowotną, zarządzania informacją i wiedzą, innowacji i przedsiębiorstw, umożliwiając korzystanie z pełnych tekstów 309 czasopism. W ramach subskrypcji Biblioteka UE otrzymuje prawa archiwizacyjne do dwóch kolekcji Operations, Logistics & Quality oraz Business Management and Strategy. Pełna kolekcja Premier nie posiada praw archiwizacyjnych, czyli w kolejnym roku kalendarzowym, w przypadku braku decyzji o kontynuacji subskrypcji, dostęp do tych tytułów nie będzie możliwy.
Dostęp z komputerów UŚ oraz zdalnie (HAN UŚ):
Baza umożliwia dostęp do pełnych tekstów wybranych czasopism z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Dostęp nie obejmuje najnowszych roczników (od 2019 r.).
Emerging Sources Citation Index (Web of Science)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Emerging Sources Citation Index
Emerging Sources Citation Index jest interdyscyplinarną bazą bibliograficzną z zakresu, w której indeksuje się ok 8 tys. czasopism naukowych od 2005 roku. Jest częścią bazy Web of Science Core Collection. Baza może być wykorzystywana do wyszukiwania bibliografii prac naukowych osób lub zespołów badawczych, zawartości czasopism fachowych oraz przede wszystkim do wyszukiwania cytowań prac naukowych w artykułach zarejestrowanych w ESCI.
EMIS Intelligence Region
Tryb dostępu: online UEKatowice
Zdalny dostęp: Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: EMIS Intelligence Region
Serwis zawiera informacje dotyczące rynków wschodzących i obejmuje swoim zasięgiem około 60 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, Azji, Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Skupia kilkaset publikacji zawierających cenne wiadomości ekonomiczne, finansowe i polityczne. Użytkownicy mają dostęp do pełnych tekstów artykułów prasowych (Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, Gazety Prawnej, Wprost, Newsweeka i in.) i agencyjnych, sprawozdań finansowych spółek, notowań giełdowych, statystyk oraz danych makroekonomicznych, uzyskanych bezpośrednio ze znaczących źródeł informacji krajowych i międzynarodowych. Dodatkowymi atutami EMIS są obszerne archiwa od roku 1995, baza daje ponadto duże możliwości poszukiwań i wielopłaszczyznową informację.
- Aktualności – teksty napływających w trybie ciągłych doniesień agencji informacyjnych, artykułów prasowych,
- Firmy – informacje o firmach, sprawozdania finansowe spółek publicznych i niepublicznych (Notoria, Monitor Polski B), notowania giełdowe, statystyki, dane dotyczące konkurencji, odbiorców i dostawców, jak również potencjalnych celów inwestycyjnych, analizy podmiotów krajowych, europejskich i amerykańskich,
- Sektory – raporty i analizy branżowe,
- Makroekonomia – analizy danych makroekonomicznych, uzyskiwane z wiodących źródeł informacji krajowych i międzynarodowych, pozwalają na wnikliwą i staranną ocenę bieżącej oraz przyszłej sytuacji gospodarczej,
- Rynki finansowe – informacje dotyczące rynku kapitałowego i pieniężnego,
- Prawo – pełne teksty Dziennika Ustaw, Monitora Polskiego, Gazety Prawnej od 1998 roku,
- Analizy – pełne teksty analiz firm, sektorów oraz źródła analityczne dotyczące tych obszarów,
- Źródła – wszystkie dostępne w serwisie czasopisma, gazety i inne publikacje.
Wyjście z serwisu poprzez opcję Wylogowanie z systemu.
Encyclopedia of Life
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Encyclopedia of Life
Encyklopedia współtworzona jest przez kilkanaście instytucji i ponad 300 organizacji partnerskich z całego świata. Jej celem jest zebranie i udostępnianie dla każdego cyfrowej informacji o wszystkich opisanych przez naukę gatunkach: zwierzętach, roślinach, grzybach, pierwotniakach i bakteriach.
ERIC (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ i UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: ERIC
Bibliograficzna baza danych z zakresu edukacji i dyscyplin pokrewnych. Zawiera opisy bibliograficzne z abstraktami artykułów z ponad 1000 czasopism (1,3 miliona rekordów). Dostęp pełnotekstowy do części publikacji.
Espacenet
Tryb dostępu: Wolny dostęp
Wejście do bazy: Espacenet
Baza zgłoszeń i patentów polskich, a także dokumentów Europejskiego Urzędu Patentowego, WIPO (OMPI), Japonii i innych krajów świata (polski interfejs).
Eur-Lex
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Eur-Lex
Urzędowa baza danych Wspólnot Europejskich. Zawiera dane bibliograficzne i pełne teksty dokumentów od 1952 roku (z wyjątkiem dokumentów, których ważność wygasła przed 1 lipca 1979). Obejmuje całość ustawodawstwa Wspólnot Europejskich, traktaty, umowy międzynarodowe, dokumenty Parlamentu Europejskiego i Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich. Obecnie baza zawiera ponad 2,8 mln dokumentów, rocznie przybywa ok. 12 000. Źródłem danych bazy są głównie: Official Journal of the European Communities (seria L i C), raporty Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, dokumenty końcowe komisji.
The European Digital Mathematics Library
Tryb dostępu: Wolny dostęp
Wejście do bazy: The European Digital Mathematics Library
Baza zawiera blisko 270 tys. artykułów i rozdziałów z książek z zakresu matematyki, 2,9 mln rekordów bibliograficznych z Zentralblatt. 98% artykułów opublikowanych jest na zasadach otwartego dostępu. W bazie wyszukiwać można także wg wzorów.
EuDML zawiera kolekcje z 14 europejskich bibliotek cyfrowych:
- Instituto Superior Tecnico, Portugal
- Universitié Joseph-Fourier, France
- University of Birmingham, UK
- FIZ: Fachinformationszentrum / Zentralblatt MATH
- Masarykova univerzita, Czechy
- Polska Matematyczna Biblioteka Cyfrowa
- Consejo superior de investigaciones Scientíficas, Spain
- Édition Diffusion Presse Sciences, Francja
- Universidade de Santiago de Compostela, Hiszpania
- BAS, Bułgaria
- Matematickýústav AV CR Czechy
- Ionian University, Grecja
- Made Media Ltd, UK
- Centre national de la recherche scientifique, Francja
European Mathematical Information Service
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: The European Mathematical Information Service
Europejski Matematyczny Serwis Informacyjny rozwijany przez Europejskie Towarzystwo Matematyczne (EMIS) zawiera pełne teksty pism matematycznych R. Hamiltona oraz G. Riemanna oraz około 50 czasopism matematycznych wydawanych od roku 1997 do chwili obecnej. Ponadto oferuje materiały konferencyjne oraz wybrane monografie i konspekty wykładów, a także informacje o aktualnych wydarzeniach w europejskim środowisku matematycznym. Baza aktualizowana jest raz w miesiącu.
European Views of the Americas (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: European Views of the Americas
Bibliograficzna baza danych europejskich źródeł drukowanych dotyczących Ameryki wydanych w latach 1493-1750. Baza zawiera ponad 32,000 rekordów.
Film polski
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Film polski: wejście do bazy
Doskonałe źródło danych o polskich filmach, serialach, aktorach, reżyserach, nagrodach i wszystkich innych twórcach filmu.
Flipster
Tryb dostępu: American Corner
Wejście do bazy: Flipster
Przegląd 17 magazynów z informacjami dotyczącymi kultury i stosunków międzynarodowych Stanów Zjednoczonych.
Fototeka Śląska
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Fototeka Śląska
Zbiór fotografii przedstawiających przeszłość Śląska – życie codzienne ich mieszkańców, przemiany w budownictwie. Bazę prowadzi Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
GAPLA
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: GAPLA
Baza zawiera cyfrową kolekcję plakatów i afiszy filmowych ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, od najwcześniejszych z końca XIX wieku, po współczesne do najnowszych produkcji. Zbiór zawiera plakaty do filmów polskich, zagranicznych oraz imprez filmowych.
Gazeta Wyborcza
Tryb dostępu: Czytelnia CINiBA, Czytelnia Biblioteki Prawniczej UŚ, Czytelnia Biblioteki Nauk Społecznych UŚ
Wejście do bazy: Gazeta Wyborcza
Dostęp do wersji elektronicznej „Gazety Wyborczej” dla jednego równoczesnego użytkownika.
GreenFILE (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: GreenFILE
Baza GreenFILE koncentruje się na zagadnieniach pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka na środowisko, między innymi dotyczących globalnego ocieplenia, gospodarki odpadami, alternatywnych źródeł energii i wielu innych problemów. Baza indeksuje czasopisma naukowe, a także dokumenty rządowe i raporty. Obecnie zawiera ponad 538000 rekordów bibliograficznych z abstraktami i 5800 rekordów pełnotekstowych.
Grove Music Online
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Grove Music Online
Baza wydawnictwa Oxford Music, która gromadzi około 52 tysiące artykułów naukowych poświęconych historii i teorii muzyki. Zbiory można przeszukiwać, wybierając (między innymi) konkretną epokę historyczną, region powstawania utworu muzycznego lub instrumenty muzyczne opisywane przez badaczy.
Health Source: Consumer Edition (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Health Source: Consumer Edition: wejście do bazy
Baza danych dotycząca zagadnień zdrowia, opracowana z myślą o pacjentach. Zawiera pełne teksty ponad 130 czasopism, spisy treści i streszczenia z ponad 200 oraz słownik terminologii medycznej oraz kolekcję Lexi-PAL Drug Guide (informacja o lekach, szczepionkach i produktach naturalnych).
Health Source: Nursing/Academic Edition (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Health Source: Nursing/Academic Edition
Baza zawiera pełne teksty artykułów z ok. 550 czasopism, spisy treści i streszczenia z ok. 800 czasopism z zakresu dyscyplin medycznych (głównie pielęgniarstwa) oraz kolekcję Lexi-PAL (informacja o lekach, szczepionkach i produktach naturalnych).
HeinOnline
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: HeinOnline
The Law Journal Library jest kolekcją ponad 1500 czasopism angielskojęzycznych z zakresu prawa i dyscyplin pokrewnych. Czasopisma indeksowane są od pierwszego woluminu danego tytułu do najnowszego numeru udostępnianego w wersji pełnotekstowej przez wydawcę. Bazę można przeszukiwać wg tytułu artykułu, autora, tematyki, kraju wydania, a także można sprawdzać cytowania artykułów.
Po wejściu na portal należy kliknąć „Login”,a następnie „Law Library Journal”. Przy pierwszym zalogowaniu może pojawić się prośba o zaakceptowanie warunków licencji (Terms of HeinOnline Licence Agreement).
IBUK LIBRA
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: IBUK LIBRA
IBUK Libra to dostęp do 5000 ponad książek elektronicznych z nauk matematyczno-przyrodniczych, społecznych, humanistycznych oraz ekonomicznych.
Z zakupionych publikacji można korzystać bezpośrednio z poziomu przeglądarki WWW z komputerów sieci uczelnianej, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego. Przejście do czytania odbywa się także bezpośrednio ze strony katalogu INTEGRO. Każdy tytuł może przeglądać 5 użytkowników jednocześnie.
Przeszukiwane są całe zasoby, a pełne teksty wyświetlają się przy pozycjach, do których dostęp został opłacony. Korzystanie z pełnych tekstów poza siecią uczelnianą możliwe jest za pośrednictwem HAN lub Proxy UE na powszechnie obowiązujących zasadach.
Korzystanie z bazy – film instruktażowy
IMSLP Petrucci Music Library
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: IMSLP Petrucci Music Library
IMSLP Petrucci Music Library – baza danych zawierająca nuty oraz nagrania kompozytorów z całego świata. Większość materiałów udostępniona jest w trybie Open Access.
Index Translationum
Tryb dostęp: wolny dostęp
Wejście do bazy: Index Translationum
Baza zawiera informacje o tłumaczeniach za lata 1979-2010. Bazę można przeszukiwać według: autora, tytułu, języka oryginału, języka tłumaczenia, kraju, tłumacza, miejsca, roku, wydawcy, UKD.
Infona
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Infona – dostęp do archiwum czasopism
Portal komunikacji naukowej stworzony przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. W serwisie dostępne są czasopisma i książki wydawnictw: Elsevier, Springer, Wiley zakupione w ramach licencji krajowej oraz otwarte zasoby polskie.
INFORLEX
Tryb dostępu: Czytelnia CINiBA, Biblioteka Prawnicza UŚ
Wejście do bazy: INFORLEX
Portal udostępnia:
– akty prawne ogłoszone w Dzienniku Ustaw oraz Monitorze Polskim z kompletem tekstów pierwotnych – od 1918 roku aktów prawnych (zeskanowanych) identycznych co do formy, jak tekst opublikowany w wersji papierowej w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim;
– szeroki wybór orzeczeń i interpretacji z zakresu księgowości, rachunkowości, finansów i spraw kadrowych,
– opracowania kompleksowe:
- Encyklopedia Księgowego
- Leksykon Kadrowca (Encyklopedia Kadr i Płac)
- Słownik Rachunkowości Budżetowej (Encyklopedia Księgowego Jednostek Sektora Finansów Publicznych)
- Informator Urzędu Zamówień Publicznych
- Monitory B – sprawozdania finansowe firm i spółdzielni
- VAT 2019. Komentarz do ustawy – pełne wydanie
– czasopisma:
- Aktualności
- Biblioteka Kadrowca
- Biblioteka Księgowego
- Biuletyn Głównego Księgowego
- Biuletyn MSSF. MSSF i polskie zasady rachunkowości dla praktyków
- Biuletyn Podatków Dochodowych
- Biuletyn VAT
- Controlling i Rachunkowość Zarządcza
- Finanse i Controlling
- Formularze i Wzory
- Gazeta Samorządu i Administracji
- Informator Urzędu Zamówień Publicznych
- Interpretacje podatkowe
- Interpretacje urzędów
- Monitor Księgowego
- Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
- Orzeczenia Izb Obrachunkowych
- Orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego
- Orzeczenia Samorządowych Kolegiów Odwoławczych
- Orzeczenia Sądów Apelacyjnych
- Orzeczenia Sądów Okręgowych
- Orzeczenia Sądu ds. Służby Publicznej
- Orzeczenia Sądu Najwyższego
- Orzeczenia Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
- Orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji WE
- Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego
- Orzeczenia Trybunału Praw Człowieka
- Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości WE
- Orzeczenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych
- Orzeczenia z dyscypliny finansów publicznych
- Orzeczenia z zamówień publicznych
- Personel i Zarządzanie
- Poradnik Gazety Prawnej
- Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej
- Poradnik Oświatowy
- Poradnik Rachunkowości Budżetowej
- Poradnik Samorządowca
- Prawo i Podatki Unii Europejskiej
- Prawo Przedsiębiorcy
- Prawo Spółek
- Rachunkowość Budżetowa
- Rozliczenia zagraniczne
- Rozstrzygnięcia Nadzorcze Wojewodów
- Sekretariat
- Serwis BHP
- Serwis Finansowo Księgowy (F-K)
- Serwis Prawno-Pracowniczy
- Specyfikacje Istotnych Warunków Zamówienia
- Sposób na płace
- Standardy rachunkowości
- Tax24. Przegląd interpretacji i orzeczeń podatkowych z komentarzem Deloitte
- Tax24. Przegląd orzecznictwa sądów administracyjnych
- Wiążące Informacje Akcyzowe
INIS
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: INIS
INIS (International Nuclear Information System) jest bazą danych dotyczącą pokojowego wykorzystania energii atomowej. Opracowywana jest przez International Atomic Energy Agency (IAEA). Główna tematyka to: energia nuklearna, inżynieria nuklearna, materiały promieniotwórcze, bezpieczeństwo atomowe, fizyka i chemia nuklearna, zastosowania energii nuklearnej, aspekty ochrony środowiska i inne. Baza zawiera ponad 3 mln rekordów, w tym 200 tys. dokumentów pełnotekstowych. Na tej samej stronie dodano dostęp do bazy Nuclear Science Abstracts.
Institute of Physics
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Institute of Physics
Serwis oferuje dostęp do 64 czasopism elektronicznych z zakresu fizyki, matematyki i nauk o Ziemi.
IntechOpen
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: IntechOpen
IntechOpen to baza książek publikowanych w modelu Open Access. Obecnie na platformie udostępnianych ponad 6,5 tys. książek z nauk ścisłych, nauk o życiu, nauk o zdrowiu czy nauk humanistycznych.
The Internet Archive
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: The Internet Archive
Internetowe archiwum; gromadzi teksty, pliki dźwiękowe, wideo i oprogramowanie oraz zarchiwizowane strony internetowe, dostarczając zarazem wsparcia technicznego dla osób niewidomych lub z innymi niepełnosprawnościami.
Wayback Machine to część Internet Archive stworzona w celu przechowywania kopii stron internetowych. Zawiera ponad 4 petabajty danych, co miesiąc dodawanych jest kolejnych 35-40 terabajtów.
Internet Movie Database
Tryb dostępu: Wolny dostęp
Wejście do bazy: Internet Movie Database
The Internet Movie Database – utworzona w 1990 r. największa internetowa baza danych na temat światowej kinematografii i ludzi z nią związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd.
W bazie znajduje się ok. 3 milionów tytułów – w tym seriale telewizyjne – oraz informacje o ponad 6 milionach osób związanych z przemysłem filmowym na świecie.
Baza posiada również płatną część subskrypcyjną IMDbPro przeznaczoną dla profesjonalistów zajmujących się kinem. Umożliwia ona m.in. umieszczanie za roczną opłatą swojego profilu wraz z filmografią i zdjęciami oraz kontakt z agencjami reprezentującymi aktorów i reżyserów.
Po założeniu konta w bazie (także za pośrednictwem serwisów Amazon, Facebook lub Google) użytkownicy mogą m.in.: tworzyć listy tytułów (Watchlist), opracowywać i publikować własne rankingi, dodawać komentarze na tablicy wiadomości, pisać recenzje, a także edytować część wpisów.
Internetowy System Aktów Prawnych
Tryb dostępu: Wolny dostęp
Wejście do bazy: Internetowy System Aktów Prawnych
Baza zawiera opisy wszystkich aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim, zarówno obowiązujących, jak i nieobowiązujących, wydanych od roku 1918 do chwili obecnej. Z niektórymi dokumentami skojarzony jest tekst aktu. Jest to tzw. tekst ujednolicony, sporządzony w Kancelarii Sejmu w oparciu o tekst podstawowy aktu z nałożonymi nań zmianami lub tekst jednolity i następujące po nim zmiany. Baza jest aktualizowana na bieżąco.
Journal Citation Reports (Web o Science)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Journal Citation Reports
Baza służy do oceny czasopism naukowych, tworzona w oparciu o cytowania publikowanej literatury w obrębie nauk ścisłych, społecznych i technicznych. Analizowane cytowania pochodzą z ponad 21 tys. światowych czasopism naukowych.
JournalTOCs
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: JournalTOCs
JournalTOCs to baza pozwalająca na przeszukiwanie spisów treści czasopism naukowych. Zawiera metadane artykułów TOC z ponad 29 292 czasopism zebrane bezpośrednio od ponad 3359 wydawców.
JSTOR
Tryb dostępu: online UŚ, American Corner
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście: JSTOR
Uniwersytet Śląski wykupił prenumeratę do 6 kolekcji bazy JSTOR:
• Arts & Sciences I – filozofia, nauki polityczne
• Arts & Sciences II – archeologia, historia, nauki polityczne, studia klasyczne
• Arts & Sciences III – historia sztuki, językoznawstwo i literaturoznawstwo, muzyka
• Arts & Sciences V – historia sztuki, studia klasyczne, językoznawstwo i literaturoznawstwo, muzyka, filozofia
• Arts & Sciences VII – archeologia, historia sztuki, studia klasyczne, historia, językoznawstwo i literaturoznawstwo, nauki polityczne
• Arts & Sciences XII – nauki polityczne, psychologia, socjlogia, prawo, nauki o eduklacji, kryminologia, studia o Azji
• Religion and Theology
JSTOR (mathematics & statistics collection)
Tryb dostępu: online UEKatowice
Zdalny dostęp: Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: JSTOR (mathematics & statistics collection)
JSTOR jest częścią ITHAKA, organizacji non-profit, która dostarcza treści naukowe za pośrednictwem platformy badawczej i dydaktycznej. Znajdują się na niej publikacje naukowych z różnych obszarów wiedzy (75 dziedzin). Pracownicy i studenci UEKatowice mogą korzystać z pełnych tekstów artykułów z czasopism z kolekcji matematyczno-statystycznej. Dostęp obejmuje zróżnicowany zakres czasowy – od numerów archiwalnych (nawet z XIX w. i wcześniejszych) aż po czasy współczesne, najczęściej z wykluczeniem ostatnich kilku lat. Ponadto baza zapewnia dostęp do wybranych rozdziałów książek oraz raportów.
Katalog Polskich Norm
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Katalog Polskich Norm
Serwis Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
Legal Source
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Legal Source
Legal Source to pełnotekstowa baza danych z zakresu prawa. Zawiera ponad 1.100 czasopism pełnotekstowych, opracowane przez specjalistów szczegółowe dane bibliograficzne artykułów z tysięcy innych czasopism prawniczych, roczników, statutów, publikacji uniwersyteckich i dokumentów rządowych i ponad 300 przeglądów prawnych. Skorzystać można z różnych typów tekstów, m.in. artykułów naukowych, materiałów z konferencji i sympozjów, dokumentów jurysdykcyjnych, decyzji sądowych, aktów prawnych, książek, recenzji książek.
Legalis
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ (Limit jednoczesnych wejść do bazy: 75)
Wejście do bazy: Legalis
Baza zawiera pogrupowane tematycznie akty prawne prawa polskiego (publikowane w Dzienniku Ustaw, Monitorze Polskim oraz Dziennikach Urzędowych ministerstw), orzecznictwo i urzędowe wyjaśnienia, akty prawne publikowane w Dziennikach Urzędowych UE serii L i C oraz specjalnym wydaniu polskojęzycznym, a także inne informacje takie jak dane o stawkach odsetek, kosztach i limitach oraz bazy adresowe sądów, urzędów, izb skarbowych i kancelarii komorniczych. W modułach komentarzowych dostępne są komentarze Wydawnictwa C.H. Beck. Ważną część każdego modułu stanowi dział „Piśmiennictwo”, gdzie wyszukać można pełne teksty artykułów i omówień, oraz powiązane tematycznie monografie. Do każdego modułu dołączono także wzory pism i dokumentów.
Materiały szkoleniowe i filmy
Czasopisma elektroniczne dostępne w bazie Legalis:
- ADR. Arbitraż i Mediacja
- Biuletyn Arbitrażowy
- Doradztwo Podatkowe
- Edukacja Prawnicza
- Informacja w Administracji Publicznej
- Internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny
- Ius Novum
- Iustitia
- Monitor Podatkowy
- Monitor Prawa Handlowego
- Monitor Prawa Pracy
- Monitor Prawniczy
- Nieruchomości
- Nowa Currenda
- Prawo Asekuracyjne
- Prawo Mediów Elektronicznych
- Prawo Nowych Technologii
- Prawo Zamówień Publicznych
- Problemy Współczesnego Prawa Międzynarodowego, Europejskiego i Porównawczego
- Prokuratura i Prawo
- Przegląd Prawa Egzekucyjnego
- Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny
- Studia Prawa Prywatnego
- Yearbook of Antitrust and Regulatory Studies
- Zamówienia Publiczne Doradca
Uwaga! Osoby korzystające z zakładki „Ulubione” i zakładające tam foldery prosimy o niekasowanie folderów innych niż własne i podawanie w nazwie folderu daty, do jakiej powinien on być dostępny.
Legimi
Tryb dostępu: online UŚ
Dostęp: studenci i pracownicy UŚ
Uniwersytet Śląski zaprenumerował od 1.09.2021 r. dostęp do elektronicznej biblioteki oferującej dostęp do ponad 200 tys. ebooków i audiobooków. Z serwisu korzystać mogą wszyscy studenci i pracownicy Uniwersytetu Śląskiego posiadający aktywne konto biblioteczne.
Aby korzystać z zasobów Legimi należy:
- Wysłać zgłoszenie na adres: legimi@ciniba.edu.pl podając swoje imię, nazwisko oraz jednostkę UŚ, w której pracuje lub kierunek studiów w przypadku studentów i poczekać na przesłanie kodu.
- Zarejestrować się na stronie: http://www.legimi.pl/biblioteka_BUS/ wykorzystując otrzymany kod.
- Pobrać bezpłatną aplikację Legimi dostępną na system Android, iOS lub wybrane e-czytniki.
Dostęp do Legimi ważny jest przez 3 miesiące od daty aktywacji kodu.
Wypożyczone książki można czytać na urządzeniach z systemami operacyjnymi, dla których dostępna jest aplikacja Legimi: iOS (iPhone, iPad), Android (w tym niektóre czytniki ebooków), Windows Phone, Windows 8 i 10. Każdy czytelnik może czytać jednocześnie na 2 urządzeniach.
LEX
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UE
Wejście do bazy: LEX
System informacji prawniczej prezentujący obowiązujące w RP ustawodawstwo, a także orzecznictwo i piśmiennictwo. Posiada wiele możliwości poszukiwań aktów prawnych. Zawiera m. in. metryki aktów prawnych Dz.U. i M.P., akty prawa opublikowane w wybranych dziennikach urzędowych, zeskanowane teksty pierwotne aktów prawnych, ujednolicone teksty aktów prawa miejscowego, projekty ustaw, pisma urzędowe niepublikowane, bibliografię prawniczą, dane teleadresowe, wzory umów i pism procesowych. Baza aktualizowana jest na bieżąco.
Aby skorzystać z bazy, należy kliknąć w przycisk „logowanie do LEX”, wybrać opcję „dostęp przez IP”, a następnie odpowiednią bazę (Lex lub Informator Prawno-Gospodarczy).
Libraria
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Libraria
Baza pełnotekstowych periodyków w j. ukraińskim, polskim, jidysz, tatarskim, niemieckim i rosyjskim wydawanych w I poł. XX wieku w Ukrainie.
Library, Information Science & Technology Abstracts (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Library, Information Science & Technology Abstracts
Library, Information Science & Technology Abstracts (LISTA) jest bazą bibliograficzno-abstraktową indeksującą ponad 600 tytułów czasopism oraz książki, raporty naukowe i inne publikacje z takich dziedzin jak bibliotekoznawstwo, klasyfikacja, katalogowanie, zarządzanie informacją, wyszukiwanie informacji, bibliometria i inne. Zakres chronologiczny bazy sięga połowy lat sześćdziesiątych.
LUMINOS
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: LUMINOS
Zbiór otwartych monografii naukowych wydawanych przez California University Press, reprezentujący różne dyscypliny wiedzy.
Master File Premier (EBSCOhost)
Tryb dostępu : online UŚ i UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Master File Premier
Baza oferuje pełnotekstowy dostęp do artykułów z około 1700 periodyków światowych z różnych dyscyplin wiedzy, a także dostęp do informacji bibliograficznej artykułów z ponad 2400 czasopism (od 1975 r.). Znajdują się tu także teksty ponad 500 informatorów, 100 tysięcy opisów biograficznych, 76 tysięcy dokumentów źródłowych oraz kolekcja ilustracji (fotografie, mapy, flagi). Aktualizowana codziennie.
MathSciNet
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: MathSciNet
Elektroniczna baza danych obejmująca Mathematical Reviews (MR) oraz Current Mathematical Publications (CMP). Aktualnie baza zawiera ok. 3 mln rekordów i jest najbogatszym źródłem informacji bibliograficznych z zakresu matematyki i jej zastosowań. Obejmuje również zagadnienia z zakresu statystyki, inżynierii, fizyki matematycznej, biomatematyki, badań operacyjnych oraz komputerów. Do części artykułów dostęp pełnotekstowy (Springer, Elsevier, AMS).
Medline
Tryb dostępu: online UŚ, online UE
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UE
Wejście do bazy: Medline
Baza tworzona przez National Library of Medicine (USA) jest podstawowym źródłem informacji bibliograficznej z zakresu literatury biomedycznej. Zawiera dane bibliograficzne (w większości z abstraktami) z Index Medicus, Index to Dental Literature, International Nursing, a także z wielu innych źródeł. Indeksowanych jest ponad 5400 czasopism. Obecnie baza zawiera ponad 11 mln rekordów. Linki wbranych zasobów pełnotekstowych.
MIT Press Directs
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: MIT Press Directs
386 monografii naukowych wydawanych przez MIT Press Direct z dziedziny architektury, historii sztuki, biologii, medycyny, humanistyki cyfrowej, socjologii.
MLA Directory of Periodicals (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: MLA Directory of Periodicals
Baza danych opracowywana przez Modern Language Association of America. Katalog czasopism indeksowanych w MLA International Bibliography.
MLA International Bibliography (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: MLA International Bibliography
Baza danych opracowywana przez Modern Language Association of America, dotyczy zagadnień językoznawstwa współczesnego, literatury i etnografii. Zawiera dane pochodzące z ponad 4400 światowych czasopism i wydawnictw seryjnych, monografii, materiałów konferencyjnych, bibliografii i inne. Szeroki zakres tematyczny bazy obejmuje najważniejsze zagadnienia literackie i lingwistyczne jak: literatura narodowa, językoznawstwo, lingwistyka porównawcza, psycholingwistyka, socjolingwistyka, leksykologia, stylistyka, translacja, naturalne i sztuczne języki świata, teoria literatury, krytyka literacka, formy i gatunki literackie, folklor i inne.
Nature
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Nature
Od 1 września 2010 czasopismo Nature dostępne jest w ramach ogólnokrajowych licencji akademickich. Wcześniejsze roczniki (w wyborze) dostępne są w zbiorach CINIB-y.
Newspaper Source (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Newspaper Source
Dane bibliograficzne oraz pełne teksty wybranych artykułów z ok. 389 regionalnych dzienników amerykańskich i 35 międzynarodowych. Baza jest aktualizowana codziennie.
Notoria
Tryb dostępu: Biblioteka Specjalistyczna UEKatowice
Zdalny dostęp: Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Notoria
Baza zawierająca zaktualizowany, ujednolicony format sprawozdań finansowych dla wszystkich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – raportującymi zgodnie z polskimi jaki i międzynarodowymi standardami rachunkowości.
Baza oferuje dostęp m.in. do:
- ujednoliconych sprawozdań finansowych MSR/MSSF
- raportów finansowych
- informacji o emisjach oraz pozostałych operacjach na akcjach
- bieżących i historycznych informacji o strukturze akcjonariatu
- przedstawicieli zarządów i rad nadzorczych wraz z życiorysami
- komunikatów ESPI i EBI
- notowań giełdowych
- kalendarium wydarzeń
OAPEN – Online Library of Open Access Books
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: OAPEN – Online Library of Open Access Books
Zbiór otwartych monografii wydawanych przez różne uniwersytety europejskie. Katalog można przeszukiwać ze względu na ich temat, wydawcę, język lub typ kolekcji.
OECDiLibrary
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: OECDiLibrary
Baza oferuje dostęp do wszystkich elektronicznych publikacji OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Użytkownicy znajdą tu wszystkie książki, raporty, roczniki, dokumenty robocze, periodyki i bazy danych tworzone w ramach OECD. Tematyka publikacji jest bardzo szeroka i obejmuje takie dziedziny jak: rolnictwo, edukację, podatki, energię atomową, ekologię, technologie in-formacyjne, rozwój obszarów wiejskich i miejskich, źródła i metody statystyczne, zagadnienia społeczne, migracje, zdrowie itp.
Open Forest Data
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Open Forest Data
Repozytorium Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauki i Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej zbierające przyrodnicze dane naukowe. Zbiory zostały podzielone na kolekcję roślin, porostów, owadów, grzybów, ssaków i ptaków. W bazie można wyszukiwać także składy chemiczne roślin i grzybów oraz przyrodoznawcze prace dyplomowe.
Open Humanities Press
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Open Humanities Press
Ponad 300 otwartych, różnojęzycznych monografii reprezentujących różne dziedziny nauki – m.in. matematykę, prawo, europeistykę, ekonomię.
Open Monographs – monografie Wydawnictwa UŚ
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Open Monographs – monografie Wydawnictwa UŚ
Platforma prezentująca monografie wydawane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Bazę filtrować można poprzez dyscypliny oraz serie wydawnicze. Najnowsze monografie zostaną udostępnione na otwartej licencji po upłynięciu 12-miesięcznego embargo.
OpenBook Publishers
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: OpenBook Publishers
Ponad 300 otwartych, różnojęzycznych monografii reprezentujących różne dziedziny nauki – m.in. matematykę, prawo, europeistykę, ekonomię.
OpenEdition Books
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: OpenEdition Books
Platforma udostepniająca ponad połowę swoich zbiorów w wolnym dostępie. Zebrane monografie dotyczą badań humanistycznych i społecznych, obejmują prace wydawane przez (m.in.) C. H. Beck, Les Belles, Lettres, Editions de la Sorbonne, IBL PAN.
openSPACE
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: openSPACE
OpenSPACE to repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu. Są tu udostępniane m.in. dane pomiarowe z polskich satelitów (Lem i Heweliusz), biblioteka jonogramów, zbiór danych grawimetrycznych, informacje dotyczące polskiej aparatury kosmicznej, a także baza wiedzy i baza ekspertów.
Opposing Viewpoints In Context
Tryb dostępu: American Corner
Wejście do bazy: Opposing Viewpoints In Context wejście
Baza zawiera artykuły na kontrowersyjne tematy z ponad 1700 gazet.
OPUS – Portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: OPUS – Portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym
Baza dorobku naukowego, popularnonaukowego i artystycznego pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Oxford English Dictionary
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście: Oxford English Dictionary
Oxford English Dictionary (OED) to znane i cenione źródło języka angielskiego. Podaje znaczenie, historię i przykłady użycia ponad 500 tys. słów.
Oxford Journals – Economics and Finance
Tryb dostępu: online UEKatowice
Zdalny dostęp: Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Oxford Journals – Economics and Finance
Kolekcja obejmuje ponad 30 tytułów:
- American Law and Economics Review
- Cambridge Journal of Economics
- Cambridge Journal of Regions, Economy and Society
- Capital Markets Law Journal
- CESifo Economic Studies
- Contributions to Political Economy
- Economic Policy
- European Finance Review
- European Review of Agricultural Economics
- European Review of Economic History
- ICSID Review – Foreign Investment Law Journal
- IMA Journal of Management Mathematics
- IMA Journal of Mathematics Applied in Business and Industry
- Industrial and Corporate Change
- Journal of African Economies
- Journal of Competition Law & Economics
- Journal of Consumer Research
- Journal of Economic Geography
- Journal of European Competition Law & Practice
- Journal of Financial Econometrics
- Journal of Financial Regulation
- Journal of International Economic Law
- Journal of the European Economic Association
- Oxford Economic Papers
- Oxford Review of Economic Policy
- Review of Finance
- Socio-Economic Review
- The Econometrics Journal
- The Economic Journal
- The Journal of Law, Economics, and Organization
- The Quarterly Journal of Economics
- The Review of Asset Pricing Studies
- The Review of Coroprate Finance Studies
- The Review of Economic Studies
- The Review of Financial Studies
- The World Bank Economic Review
- The World Bank Research Observer
- Trusts & Trustees
Oxford Journals – Law
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Oxford Journals Law
Baza udostępnia czasopisma Oxford University Press. Kolekcja obejmuje 50 tytułów z zakresu prawa. Wydawca oferuje pełne archiwa.
Oxford University Press Open Books
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Oxford University Press Open Books
Kolekcja otwartych monografii wydawnictwa Oxford University Press. Wśród 250 dostępnych książek wydanych w latach 1991-2022 znajdują się pozycje z różnych dyscyplin, przede wszystkim z nauk społecznych i humanistycznych, w tym m.in. nauk o polityce, religioznawstwa, pedagogiki, literaturoznawstwa, prawa, ekonomii.
Passport GMID
Tryb dostępu: online UEKatowice, Biblioteka Specjalistyczna UEKatowice
Zdalny dostęp: Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Passport GMID
Passport GMID to serwis dostarczający informacji biznesowej i statystycznej o krajach, rynkach, firmach i konsumentach z prawie całego świata. W bazie można znaleźć dane makroekonomiczne i marketingowe, a także analizy i raporty dla wielu sektorów gospodarki.
PAUart
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: PAUart
Katalog zbiorów artystycznych i naukowych Polskiej Akademii Umiejętności. Bazę można przeszukiwać, wybierając katalog Zbiorów graficznych, fotografii w Zbiorach Specjalnych, Fototeki Lanckorońskich PAU, fotografii w Archiwum Nauki PAN i PAU, Kolekcji Artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Pedagog
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Pedagog
Baza danych opracowana w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Opolskiego, zawiera opisy bibliograficzne książek, artykułów, przepisów prawnych z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej oraz dyscyplin pokrewnych. Zbiór obejmuje literaturę polską od 1990 roku (aktualizacja bieżąca). Tematyka: opieka społeczna, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, pedagogika specjalna, pedagogika wczesnoszkolna, pedagogika zdrowia, praca socjalna, prawa człowieka i dziecka, prawo, profilaktyka i terapia uzależnień, problemy rodziny, rehabilitacja niepełnosprawnych, wychowanie przedszkolne.
Aparat informacyjny bazy pozwala na zestawianie literatury wg nazwisk autorów, tytułów książek i artykułów, tytułów czasopism.
Persée
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Persée
Francuskojęzyczne wydawnictwa powstałe od XIX w. do czasów współczesnych. Baza oferuje dostęp do publikacji z zakresu antropologii, archeologii, ekonomii, filozofii, geografii, historii, językoznawstwa, komunikacji społecznej, literaturoznawstwa, nauk politycznych, pedagogiki, prawa, psychologii, socjologii i sztuki.
Philosopher’s Index (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Philosopher’s Index
Philosopher’s Index, bibliograficzna baza danych opracowywana przez Philosophers Information Center obejmuje wszystkie główne zagadnienia w obrębie nauk filozoficznych. W bazie indeksowanych jest ponad 680 czasopism naukowych publikowanych w 50 krajach oraz książki z zakresu 15 dyscyplin filozoficznych: estetyki, aksjologii, filozofii edukacji, epistemologii, etyki, filozofii historii, filozofii języka, logiki, metafizyki, antropologii, metafilozofii, filozofii politycznej, filozofii nauki, filozofii społecznej oraz filozofii religii.
PhilPapers
Wolny dostęp
Bibliograficzna baza danych z zakresu filozofii. Indeksuje ponad 700 czasopism z całego świata. Zawiera ponad 600 tys. rekordów, wiele z nich do pobrania w pełnym tekście.
Polish Scientific Journals Database
Tryb dostępu: online UŚ
Wejście do bazy: Polish Scientific Journals Database
Baza indeksuje artykuły z polskich czasopism naukowych z fizyki, chemii, medycyny, farmaceutyki oraz obszaru nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej.
Polityka
Tryb dostępu: Czytelnia CINiBA
Wejście do bazy: Polityka
Dostęp do wersji elektronicznej „Polityki” dla jednego równoczesnego użytkownika.
Polonika
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Polonika
Baza Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” gromadzi zbiory dotyczące działalności Polaków (artystów, wojskowych, kapłanów, naukowców, etc.) powstałe do 1945 roku. W katalogu przeszukiwać można informacje związane z nagrobkami znanych Polaków za granicą, śladami ich działalności publicznej i artystycznej (udokumentowanej w prasie epoki lub za pomocą zdjęć, obrazów). „Polonika” dysponuje także interaktywną mapą, dzięki której można rozpoznać największe skupiska świadectw polskiego życia poza krajem. Baza przydatna w pracy historyków, filologów, socjologów oraz badaczy sztuki.
Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku
Katalog indeksujący nazwiska polskich filologów i pisarzy tworzących na przełomie XX i XXI wieku. Każde hasło składa się z krótkiego biogramu postaci oraz wypisu bibliograficznego jej prac naukowych.
Polska Bibliografia Bibliologiczna (1995-2015)
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Polska Bibliografia Bibliologiczna
Baza rejestruje piśmiennictwo z zakresu bibliologii obejmująca następujące dyscypliny i zagadnienia: ogólne i teoretyczne zagadnienia bibliotekoznawstwa i bibliologii, informację naukową i dokumentację, bibliografię, struktury i dzieje książki, czasopiśmiennictwo, wytwarzanie książki, rozprowadzanie książki, księgarstwo, estetykę książki, ekslibrisy, bibliotekarstwo, użytkowanie książki.
Polska Bibliografia Literacka
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Polska Bibliografia Literacka (1989-2012)
Wejście do bazy: Polska Bibliografia Literacka (1944-2020) – nowa wersja
Polska Bibliografia Literacka to informacje o pisarzach literatury polskiej i obcej, teorii literatury, tematach i motywach literackich, nauczaniu literatury, teatrze, filmie, życiu literackim i teatralnym, polskich aktorach i reżyserach, informacje o książkach, artykułach, recenzjach, wywiadach, spektaklach, audycjach telewizyjnych i radiowych.
Roczniki 1944/45 – 1988 ukazały się w wersji papierowej. Ich zeskanowana wersja dostępna jest w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych.
Roczniki 2013-2016 – wersja w postaci plików PDF dostępna w Repozytorium Cyfrowych Instytutów Naukowych.
Portal European Literary Bibliography pozwala na jednoczesne przeszukanie Polskiej Bibliografii Literackiej (1989-2023) oraz Czeskiej Bibliografii Literackiej.
Polska Bibliografia Prawnicza
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ (LEX), HAN UŚ (Legalis)
Obecnie Polska Bibliografia Prawnicza zawiera blisko 300 tys. rekordów i jest jedną z największych bibliografii dziedzinowych w Polsce. Baza obejmuje obok pozycji prawniczych z zakresu teorii i historii państwa i prawa, prawa międzynarodowego, publicznego, nauk penalnych, także pozycje z historii powszechnej, doktryn politycznych, stosunków międzynarodowych, pomocniczych nauk prawa karnego, w tym kryminologii, kryminalistyki, oraz medycyny, psychiatrii i psychologii sądowej. Baza jest udostępniana w bazach LEX oraz Legalis.
Polska Bibliografia Wiedzy o Komiksie
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Polska Bibliografia Wiedzy o Komiksie
Baza danych zawierająca informacje o publikacjach, dotyczących komiksu: artykułach, recenzjach, pracach naukowych, książkach, czasopismach itd., zarówno polskojęzycznych, jak i zagranicznych. Oprócz bibliografii na portalu prezentowane jest czasopismo „Zeszyty Komiksowe”, które ukazuje się od 2004 roku. Dodatkowo znaleźć można informacje o pracach magisterskich i doktorskich dotyczących tej tematyki.
Polska Matematyczna Biblioteka Cyfrowa
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Polska Matematyczna Biblioteka Cyfrowa
W ramach Biblioteki udostępniane są pełne teksty polskich czasopism i książek matematycznych lub związanych z matematyką. Dużą część kolekcji stanowią archiwalne numery czasopism matematycznych. Można wśród nich znaleźć historyczne już prace Stefana Banacha i innych słynnych matematyków związanych z przedwojenną Polską Szkołą Matematyczną. W skład biblioteki wchodzą również czasopisma, które już się nie ukazują; najstarszy dostępny tom został wydany w 1888 roku. Zamieszczamy również pełne teksty bieżących zeszytów.
Polski Atlas Etnograficzny
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Polski Atlas Etnograficzny
Baza ma na celu opracowanie naukowe i cyfryzację zasobów archiwalnych Polskiego Atlasu Etnograficznego, będących źródłem historii wsi polskiej gromadzonej przez etnologów i folklorystów w II połowie XX wieku, opracowanie elektronicznego katalogu unikatowych ogólnopolskich materiałów źródłowych, w szczególności map, fotografii terenowych, ankiet i kwestionariuszy wywiadu, dokumentujących kulturę wsi polskiej w II połowie XX wieku.
Polskie Piśmiennictwo Ekonomiczne
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Polskie Piśmiennictwo Ekonomiczne
Baza rejestruje literaturę z zakresu ekonomii i nauk pokrewnych od czasów najdawniejszych do 1939 roku. Zawiera również odnośniki do wersji elektronicznych dzieł ekonomicznych dostępnych w Bibliotece Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz innych polskich bibliotekach cyfrowych.
PressReader
Tryb dostępu: American Corner
Wejście do bazy: PressReader
Dostęp do ponad 400 gazet z całego świata.
Project Euclid
Tryb dostępu: online UŚ
Wejście do bazy: Project Euclid
Baza danych z zakresu matematyki i statystyki tworzona przez Cornell University Library. Baza zawiera ok. 2,5 miliona rekordów, w tym część w otwartym dostępie. Obecnie indeksuje ponad 100 czasopism.
ProQuest Ebook Central
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: ProQuest Ebook Central
Dostęp do 7 książek elektronicznych z zakresu fizyki na platformie ProQuest Ebook Central: Monte Carlo Methods (2nd Edition), Gauge Field Theories: An Introduction with Applications, Fundamentals of Neutrino Physics and Astrophysics, Modern Spectroscopy (4th Edition), Massive Neutrinos in Physics and Astrophysics, Nonlinear Optics, Unification and Supersymmetry: The Frontiers of Quark-Lepton Physics.
ProQuest Dissertations & Theses
Tryb dostępu: American Corner
Wejście do bazy: ProQuest Dissertations & Theses Global
Baza zawierająca ponad 1,5 mln dysertacji z 700 uczelni.
PsycArticles (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ (Wydział Nauk Społecznych, ul. Grażyńskiego 43)
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: PsycArticles
Baza tworzona jest przez American Psychological Association (APA). Zawiera ponad 150 tys. artykułów z 70 czasopism publikowanych przez APA i przez organizacje stowarzyszone z APA (m.in. Canadian Psychological Association i Hogrefe Publishing Group) Prawie wszystkie czasopisma APA indeksowane są w bazie od 1 numeru.
PubMed
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: PubMed
Baza obejmująca artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych. Została założona w 1996 roku przez National Center for Biotechnology Information (NCBI), będący częścią National Library of Medicine, wchodzącego w skład National Institutes of Health. PubMed zapewnia bezpłatny dostęp do artykułów znajdujących się w bazie MEDLINE oraz niektórych artykułów z czasopism nienależących do niej. PubMed zapewnia również dostęp do związanych z tematem artykułu stron internetowych, a także linkuje do innych projektów NCBI.
Reaxys
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Reaxys
Zakres tematyczny bazy obejmuje głównie chemię i dyscypliny pokrewne, w tym reakcje chemiczne, substancje chemiczne, własności substancji chemicznych i ich pomiar.
Dane pochodzą z następujących źródeł:
- czasopism chemicznych (od 1771 roku – na bieżąco) z zakresu chemii organicznej, nieorganicznej i metaloorganicznej
- światowych publikacji patentowych z zakresu chemii organicznej (od 1869 do 1980 roku)
- anglojęzycznych publikacji patentowych (od 1976 roku – na bieżąco) głównie z zakresu chemii organicznej, biocydów, agrochemii, barwników.
Regional Business News (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Regional Business News
Zbiór tekstów wiadomości biznesowych z 75 regionalnych czasopism amerykańskich. Baza zaopatrzona jest w opcję tłumaczenia tekstów angielskich na język hiszpański, francuski i niemiecki.
Research Papers in Economics
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Research Papers in Economics
Research Papers in Economics (RePEc) to projekt zmierzający do rozpowszechniania badań w ekonomii i naukach pokrewnych. Jego sercem jest zdecentralizowana bibliograficzna baza danych zawierająca informacje z dokumentów roboczych, artykułów, książek, rozdziałów i komponentów oprogramowania; dane pochodzą z ponad 160 archiwów i repozytoriów. Tworzona przez wolontariuszy (zarejestrowanych 35000 autorów) z ponad 80 krajów, zawiera 1,4 miliona rekordów.
Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego (RE-BUŚ)
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego (RE-BUŚ)
Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego to serwis archiwalny. Udostępnia 23310 publikacji w otwartym dostępie. Wszystkie publikacje zostały przekopiowane do Portalu zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym OPUS, który od 2022 roku jest aktualnym Repozytorium UŚ.
Royal Society of Chemistry
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Royal Society of Chemistry
Platforma oferuje 34 tytuły czasopism z pełnym archiwum sięgającym 1841 roku oraz 52 tytuły z dostępem do wybranych roczników.
Rzeczpospolita
Tryb dostępu: Czytelnia CINiBA
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Rzeczpospolita
Dostęp do wersji elektronicznej „Rzeczpospolitej” dla jednego równoczesnego użytkownika.
Sage Journals
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Sage Journals
to jeden z ważniejszych serwisów czasopism pełnotekstowych (zwłaszcza dla nauk społecznych i humanistycznych). W ramach prenumeraty dostępna jest kolekcja z zakresu humanistyki i nauk społecznych obejmująca ok. 800 periodyków z dostępem od 1999 roku.
Korzystanie z bazy – film instruktażowy
Link do szkolenia pt.: Choosing the right journal for your research article.
SciELO Citation Index (Web of Science)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: SciELO Citation Index
Baza udostępnia informację bibliograficzną z otwartych czasopism naukowych z obszaru Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii, Portugalii i południowej Afryki.
Wejście do bazy przez platformę Web of Science (zakładka: All Databases).
Science
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Science
Dostęp do czasopisma Science. Licencja umożliwia korzystanie z czasopisma od 1997 roku.
Science Citation Index Expanded (Web of Science)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Science Citation Index Expanded
Science Citation Index Expanded jest bazą danych z zakresu nauk ścisłych obejmującą zawartość ponad 9,5 tys. czasopism naukowych ze 150 dyscyplin. Dla czasopism indeksowanych w tej bazie wyliczane są co roku wskaźniki bibliometryczne, w tym m.in. Impact factor udostępniane w Journal Citation Reports. Baza umożliwia szczegółowe poszukiwanie literatury na określony temat lub określonego autora oraz sprawdzenie cytowań prac naukowych.
ScienceDirect
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: ScienceDirect
Wejście do bazy: Infona – dostęp do archiwum czasopism (HAN UŚ)
Zgodnie z nową umową na lata 2022-2024 licencja Elsevier obejmuje czasopisma z grupy Cell (19 tytułów), grupy Lancet (4 tytuły) oraz 7 kolekcji tematycznych Science Direct: Biochemistry, Genetics and Molecular Biology; Computer Science; Engineering; Health Sciences; Immunology and Microbiology; Mathematics; Physics and Astronomy. W sumie obecnie jest to 1594 czasopism, w tym 1229 czasopism bieżących z rocznikami od 1995 oraz 365 czasopisma archiwalne (patrz katalog 2023). W rezultacie z licencji wykluczono 220 czasopism w roku 2019 i kolejne 224 w roku 2023. Archiwa tych wykluczonych czasopism dostępne są na platformie Infona.
Licencja krajowa Elsevier obejmuje także wybrane pakiety książek zakupione w latach 2015 i 2016: 1712 monografii z lat 2013 i 2014 oraz 803 wolumeny serii książkowych lub serii poradnikowych (handbooks) z lat 2011-2015.
Zakres licencji Elsevier został ograniczony w 2019 r. oraz ponownie w 2022 r. ze względu na konieczność obniżenia kosztu licencji ponoszonego przez MEiN. W 2022 r. zostało wykluczone dalsze 9 kolekcji: Business, Management and Accounting; Chemistry; Decision Sciences; Economics, Econometrics and Finance; Materials Science; Nursing and Health Professions; Psychology; Social Sciences; Veterinary Science and Veterinary Medicine.
Uniwersytet Śląski prenumeruje dodatkowo 6 czasopism wydawnictwa Elsevier:
- Geochimica et Cosmochimica Acta
- Geomorphology
- International Journal of Coal Geology
- Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology
- Review of Palaeobotany and Palynology
- Science of the Total Environment
Scopus
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Scopus
Interdyscyplinarna baza abstraktowa i cytowań indeksująca ponad 23 tys. tytułów czasopism naukowych ponad 5000 międzynarodowych wydawców, a także materiały konferencyjne i serie wydawnicze. Obecnie w bazie znajduje się ponad 80 mln rekordów. Scopus zawiera także 435 mln źródeł internetowych oraz informacje o 23 mln patentów. Zakres tematyczny bazy: nauki przyrodnicze, nauki medyczne, fizyka i dziedziny pokrewne, nauki społeczne i humanistyczne.
SciVal (Scopus)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: SciVal
Uwaga: Wejście do bazy SciVal przez system HAN wymaga zalogowania przez HAN, a następnie zalogowania przez swoje indywidualne konto.
SciVal jest narzędziem umożliwiającym analizę działalności naukowej uczelni oraz instytucji badawczych z całego świata na podstawie danych zawartych w bazie Scopus. Narzędzie to pozwala na wizualizację efektów działalności naukowej uczelni, analizowanie trendów badawczych, porównanie jednostek naukowych w kraju i na świecie, a także pomaga w ocenie potencjalnych partnerów w projektach badawczych.
Każdy użytkownik, który chce skorzystać z narzędzia, musi posiadać osobiste konto założone wcześniej w serwisach ScienceDirect lub Scopus. Konto takie można także założyć bezpośrednio w SciVal wybierając w menu opcję “Register Now”.
SIMBAD
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: SIMBAD
Baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego (gwiazd, galaktyk, mgławic planetarnych, gromad, nowych i supernowych etc.) sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji. Zawiera informacje o ponad 7 milionach obiektów skatalogowanych pod ponad 17 milionami nazw oraz ok. 10 milionów cytowań bibliograficznych.
Aladin sky atlas – interaktywna mapa zawierająca zdigitalizowane obrazy nieba, pozwalająca m.in. na dodawanie notatek z astronomicznych baz i katalogów. Dane są powiązane z informacjami pochodzącymi z serwisów SIMBAD i VizieR.
VizieR Service – astronomiczny katalog gwiazd, galaktyk i innych obiektów we wszystkich zakresach widma. Zapewnia zoptymalizowany dostęp do biblioteki danych pochodzących z różnych źródeł m.in. Guide Star Catalogs, USNO-A2, 2MASS last release.
Słownik Biograficzny Śląska Cieszyńskiego
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Słownik Biograficzny Śląska Cieszyńskiego
W słowniku zgromadzono 5,500 haseł osobowych zebranych z różnych rozproszonych wydawnictw biograficznych dotyczących regionu. Zwięzłe biogramy odsyłają do innych źródeł biograficznych zawierających poszerzony materiał faktograficzny. Baza uwzględnia wszystkie grupy narodowe mieszkające na Śląsku Cieszyńskim (polską, czeską, niemiecką, żydowską).
Social Sciences Citation Index (Web of Science)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Social Sciences Citation Index
Baza obejmuje zawartość 3,5 tys. najbardziej znaczących światowych czasopism naukowych z zakresu nauk społecznych (ponad 50 dyscyplin). Uwzględniane są wszystkie artykuły naukowe i istotne takie jak notatki, listy i felietony wstępne. Dodatkowo zawartość bazy uzupełniają dane z zakresu nauk społecznych wybrane z 3600 tytułów czasopism o tematyce interdyscyplinarnej. System indeksów i słowników umożliwia sprawne i wygodne poszukiwania literatury wg nazwisk autorów, słów kluczowych, tytułu czasopisma, cytowań, adresów. Dla czasopism indeksowanych w tej bazie wyliczane są co roku wskaźniki bibliometryczne, w tym m.in. Impact factor udostępniane w Journal Citation Reports.
SpringerLink
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: SpringerLink
Zbiór pełnotekstowych czasopism elektronicznych. Obejmuje on 2235 tytułów wydawnictwa Springer oraz 325 czasopism archiwalnych. W przypadku ok. 1000 czasopism w ramach licencji krajowej są dostępne głębokie archiwa sprzed 1997 roku (archiwum zakupione w 2010 r.). Dla pozostałych czasopism w ramach licencji krajowej są dostępne archiwa od 1997 r.
W ramach licencji krajowej Springer dostępne są także e-książki na zasadzie licencji wieczystej. Zakupiony dotychczas zbiór obejmuje wszystkie książki anglojęzyczne Springera począwszy od pierwszych wydań w XIX w. do 2019 r. włącznie, z wyjątkiem rocznika 2016 oraz kolekcji Intelligent Technologies and Robotics Robotics 2019, na które nie starczyło dofinansowania w 2020 r. Zakupiony zbiór obejmuje także książki z imprintem Palgrave Macmillan wydane po 2016 r., kiedy wydanictwo to zostało włączone do Springera. Springer ma na swoim serwerze także książki Palgrave Macmillan ze starszych roczników, ale nie są one objęte licencją krajową. Zakupiony dotychczas zbiór anglojęzyczny liczy ok. 132 tysiące tomów, patrz katalogi: 1888-1989, 1990-1999, 2000-2004, 2005-2009, 2010-2014, 2015-2019 (uwaga: ostatni katalog zawiera niezakupione jeszcze zasoby zaznaczone żółtym kolorem).
Czasopisma i książki Springer są dostępne na platformie Wydawcy SpringerLink oraz są archiwizowane na platformie Infona w ICM z prawem bezterminowego dostępu dla wszystkich instytucji zgłoszonych do licencji. Na razie w ICM zarchiwizowane są wydania czasopism od 1997 roku do bieżących z codzienną automatyczną aktualizacją oraz książki do 2011 roku. Ponadto w serwisie WBN dostępna jest przeglądarka dziedzinowa i wyszukiwarka e-książek w WBN, która na razie obejmuje książki do 2018 roku.
Uniwersytet Śląski wykupił prenumeratę do 5 czasopism wydawnictwa Palgrave Macmillan, które również są dostępne poprzez platformę SpringerLink:
- European Political Science,
- International Politics,
- International Politics Reviews,
- Journal of Transatlantic Studies,
- Security Journal
Stanford University Press’ Digital Projects
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Stanford University Press’ Digital Projects
Zbiór otwartych monografii wydawanych przez Stanford University Press podzielony na tematyczne kolekcje (literaturoznawcze, socjologiczne, historyczne).
Statista
Tryb dostępu: online UE
Zdalny dostęp: Proxy UE
Wejście do bazy: https://www.statista.com/
Zapraszamy do skorzystania z dostępu testowego do bazy STATISTA. Dostęp będzie możliwy od dnia 4 listopada do 4 grudnia 2024 roku w sieci Uniwersytetu Ekonomicznego. Baza dostarcza dane gromadzone przez instytuty badań rynku i opinii publicznej oraz dane pochodzące z sektorów gospodarki i statystyki urzędowe. Platforma jest zbiorem informacji na temat ekonomii, dóbr konsumpcyjnych, handlu, Internetu, rynku reklamy i mediów, sportu i rekreacji, technologii i telekomunikacji, transportu i logistyki, turystyki i gastronomii. W bazie znajdują się profile firm, raporty krajowe, branżowe, prognozy rynkowe, perspektywy rynku konsumenckiego, cyfrowego i technologii.
Taylor & Francis – Biological, Earth, Environmental & Food Sciences
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Taylor & Francis – Biological, Earth, Environmental & Food Sciences
Dostęp obejmuje kilkadziesiąt czasopism elektronicznych z zakresu biologii, nauk o środowisku i nauk o ziemi. Aby uzyskać dostęp tylko do pełnych tekstów w ramach prenumeraty wykupionej przez Uniwersytet Śląski należy na liście wyników zaznaczyć opcję „Only show content I have full access to”.
Teacher Resource Center (EBSCOhost)
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście od bazy: Teacher Resource Center
Baza indeksująca 280 czasopism naukowych dotyczących m.in. dydaktyki, metodyki nauczania, zarządzania edukacją, kształcenia nauczycieli i innych zagadnień z zakresu szkolnictwa.
Układ okresowy pierwiastków
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Układ okresowy pierwiastków
Interaktywny układ okresowy pierwiastków przygotowany i udostępniony przez Royal Society of Chemistry.
United Nations Digital Library
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: United Nations Digital Library
Baza dokumentów ONZ (tworzonych od 1979 roku), częściowo pełnotekstowa. Oferuje zasoby w języku arabskim, chińskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim.
Web of Science Core Collection
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Web of Science Core Collection
Baza danych tworzona przez Clarivate Analytics. Indeksuje kilkanaście tys. czasopism, monografie oraz materiały konferencyjne. Baza oprócz standardowych informacji bibliograficznych zawiera także bibliografie załącznikowe, które składają się na prawie dwa miliardy cytowań. Składa się z następujących części:
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED) -1900-
- Social Sciences Citation Index (SSCI) -1900-
- Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) -1975-
- Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S) -1990-
- Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH) -1990-
- Book Citation Index– Science (BKCI-S) -2010-
- Book Citation Index– Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) -2010-
- Emerging Sources Citation Index (ESCI) -2005-
Web of Science Core Collection: Chemical Indexes
- Current Chemical Reactions (CCR-EXPANDED) –2010-
- Index Chemicus (IC) –2010-
Westlaw International
Tryb dostępu: online UŚ
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Wejście do bazy: Westlaw
Baza jest anglojęzycznym serwisem informacyjnym z zakresu prawa. Zapewnia dostęp do źródeł pochodzących z 17 tys. baz danych zawierających ok. 1 miliarda rekordów, 700 przeglądów prawniczych i 7 tys. bieżących publikacji prasowych i biznesowych. Jest wiodącym narzędziem wyszukiwania informacji prawnej online w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i innych krajach anglojęzycznych. Z bazy można korzystać z komputerów zlokalizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz poprzez system HAN.
Wiley Online Library
Tryb dostępu: online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Wiley Online Library
Baza zawiera zawiera kolekcję artykułów z czasopism, m.in. z zakresu chemii, fizyki, matematyki, informatyki, biotechnologii, ochrony środowiska, nauk społecznych i humanistycznych. Kolekcja obejmuje 1367 tytułów czasopism dostępnych wraz z archiwami od 1997. W bazie dostępne są również książki (2451 poz.) wydane w roku 2009 i 2015.
World Biographical Index
Tryb dostępu: Czytelnia CINiBA
World Biographical Index jest elektronicznym uzupełnieniem Archiwów Biograficznych wydanych na mikrofiszach przez firmę SAUR. Archiwa są uznanym w świecie materiałem źródłowym, gromadzącym w porządku alfabetycznym biogramy opublikowane na przestrzeni kilkuset lat w kilkunastu językach w krajach całego świata. Mikrofisze dostępne są w Czytelni CINiBA.
Zabytek – baza Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Tryb dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: Zabytek – baza Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Kolekcja Narodowego Instytutu Dziedzictwa udostępnia informacje o polskich zabytkach. Na portalu można odnaleźć opisy zabytków, dokumentację, archiwalne i aktualne zdjęcia obiektów, modele 3D oraz wiele innych zasobów związanych z kulturą polską.
Zoological Record (Web of Science)
Tryb dostępu : online UŚ, online UEKatowice
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UEKatowice
Wejście do bazy: Zoological Record
Baza Zoological Record to najstarsza baza obejmująca wszystkie aspekty biologii zwierząt, paleobiologii, taksonomii. Obejmuje szeroki zakres tematyczny od bioróżnorodności przez środowisko po nauki weterynaryjne.
Wejście do bazy przez platformę Web of Science (zakładka: All Databases).