Wystawa prac Alicji Paruzel

Zapraszamy do oglądania wystawy prac Alicji Paruzel (Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej). Ekspozycja znajduje się w holu głównym CINiB-y (poziom 0). 

Alicja Paruzel – pracownik Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej z 37-letnim stażem pracy. Od 2011 roku kierownik Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej. Absolwentka kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członek Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Zarządzie Okręgu w Katowicach oraz Polskiego Towarzystwa Informacji Naukowej.

Rysunek, malarstwo, florystyka i bukieciarstwo towarzyszą jej od szkolnych lat, pełniąc przede wszystkim funkcję rekreacyjną, ale również i rolę praktyczną, wykorzystywaną wielokrotnie w życiu codziennym. Swoimi pasjami zajmuje się amatorsko i okazjonalnie z uwagi na wykonywaną pracę zawodową oraz obowiązki rodzinne. W latach 2002-2003 uczestniczyła w cyklicznych zajęciach amatorskiej grupy plastyków, prowadzonych przez artystę plastyka mgr. Cezarego Sowę w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej. Przez lata swój warsztat starała się doskonalić samodzielnie, wykorzystując do tego przede wszystkim literaturę fachową. Maluje głównie przyrodę – pejzaże oraz kwiaty. Często rysuje zwierzęta, koty, psy i konie. Jej ulubioną techniką malarską jest akwarela, która jej zdaniem, jest nieprzewidywalna i ciągle zaskakuje efektami końcowymi. Kocha rysować suchymi pastelami ze względu na ich możliwości i efekty kolorystyczne. W ostatnim okresie próbuje również swoich sił w malarstwie akrylowym.  

Swój dorobek artystyczny prezentowała kilkakrotnie na wystawach, w tym również wystawach indywidualnych:

  • 2002 r. – wystawa zbiorowa, Gminny Ośrodek Kultury, Wręczyca Wielka
  • 2003 r. – wystawa zbiorowa, Gminny Ośrodek Kultury, Wręczyca Wielka
  • 2008 r. – wystawa zbiorowa „Pasje bibliotekarzy”, Miejska Biblioteka Publiczna, Żary
  • 2011 r. – wystawa indywidualna „Koty”, Miejska Biblioteka Publiczna w Częstochowie Filia nr 8
  • 2016 r. – wystawa indywidualna, Miejska Biblioteka Publiczna, Głuchołazy
  • 8.05 – 4.06.2023 r. – wystawa indywidualna, Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej
  • luty 2024 r. – Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Filia 5
  • marzec 2024 r. – Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Filia 8
  • kwiecień 2024 r. – Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Filia 4.