“Bądź wierny Idź. Zbigniew Herbert: w 100. rocznicę urodzin”: wystawa gablotowa w CINiB-ie

Zapraszamy do oglądania wystawy gablotowej pt. “Bądź wierny Idź. Zbigniew Herbert: w 100. rocznicę urodzin” (CINiBA, hol główny, poziom 0). 

Ekspozycja prezentuje sylwetkę Herberta, jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, poety, eseisty, dramaturga, autora słuchowisk, krytyka sztuki i podróżnika, który w literaturze światowej znany jest zwłaszcza dzięki swojemu poetyckiemu alter ego – Panu Cogito – personie lirycznej mającej wiele cech samego artysty, a jednocześnie uosabiającej współczesnego człowieka. 

W 2024 roku obchodzimy nie tylko setną rocznicę urodzin Herberta, ale również 50. rocznicę publikacji utworów z cyklu o Panu Cogito. Zachęcamy do zapoznania się z prezentowanymi materiałami!

Zapraszamy także do odwiedzenia kanału CINiB-y na platformie YouTube, gdzie można znaleźć nagrania wierszy Herberta opracowane przez Pana Krzysztofa Korzeniowskiego, aktora Teatru Zagłębia w Sosnowcu, nauczyciela edukacji teatralnej oraz działającego pod jego pieczą zespołu Uczennic i Uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu i IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Kody QR z odniesieniami do nagrań zamieszczone są również na planszach wystawy gablotowej.  

Przygotowanie wystawy: CINiBA. Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów Dnia Autorów Europejskich 2024