EMN Katowice 2024: Tydzień Humoru (19-25 lutego) również w CINiB-ie

tydzień humoru w ramach europejskiego miasta nauki, różowa grafika
Ósmym tygodniem w ramach 50 tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Humoru. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
 
Umiejętność tworzenia i dostrzegania humoru bywa wskazywana jako jedna z właściwości odróżniających ludzi od pozostałych stworzeń zamieszkujących Ziemię, a wspólny śmiech stanowi jeden z najważniejszych mechanizmów budowania więzi społecznych.
 
W trakcie Tygodnia Humoru postaramy się pokazać, co nauka ma do powiedzenia na temat humoru, śmiechu i uśmiechu oraz że sam humor stanowi zarówno temat, jak i motor interesujących badań naukowych, prowadzonych w bardzo różnych perspektywach.
 
Podczas Tygodnia humoru zajmiemy się zarówno psychologią humoru, jak i jego różnymi, kulturowymi obliczami. Tydzień ten będzie pełen takich wydarzeń, jak wykłady na temat nauki o humorze i humoru w nauce, projekcje filmowe i spotkania z ludźmi pracującymi z humorem na co dzień. Pojawi się również okazja do wejścia w rolę twórcy humoru i sprawdzenia się w rzemiośle rozśmieszania innych.
 
 
Jakich wydarzeń możemy się spodziewać?
 
  • Niepoważna nauka? Nagroda Ig Nobla i jej laureaci. Przedstawienie słynnej nagrody, rozmowa o jej laureatach oraz spotkanie z jednym z nich.
  • Humor po polsku – klasyka polskiej komedii. Projekcja filmu należącego do klasyki polskiej komedii połączona z prelekcją na temat danego filmu, kontekstu jego powstawania oraz znaczenia dla polskiej kultury.
  • Komizm na zawołanie – o kulisach humoru improwizowanego.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Z przyjemnością informujemy, że wydarzenia organizowane w ramach EMN odbędą się również w CINiB-ie!

19.02, godz. 9.00-14.00 (CINiBA, sala konferencyjna)
sesja naukowa pt. „O humorze i humorach” (prowadzą: lek. Szymon Florek, lek. Joanna Smolarczyk [Śląski Uniwersytet Medyczny])