Wolę… Szymborską! 100. rocznica urodzin Noblistki (16-20 października)

wolę szymborską zapowiedź obchodów dni szymborskiej grafika z portretem szymborskiej
Zdjęcie portretowe Poetki: Twórczość Wisławy Szymborskiej © Fundacja Wisławy Szymborskiej, szymborska.org.pl

Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Wisławy Szymborskiej. CINiBA organizuje z tej okazji cykl wydarzeń naukowych i kulturalnych pod nazwą: Wolę… Szymborską. 100. rocznica urodzin Noblistki (16-20 października 2023 r.).

CINiBA pragnie uczcić Rok Szymborskiej inicjatywami naukowymi i kulturalnymi: wystawą reprodukcji wyklejanek Poetki (materiały dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej), ekspozycją tomów poezji znajdujących się w zbiorach biblioteki, projekcją krótkich materiałów filmowych, w których czytelnicy i czytelniczki opowiedzą o własnych doświadczeniach z jej twórczością, emisją nagrań wierszy czytanych przez samą Autorkę (materiały dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej i Wydawnictwa a5).

We współpracy z Kołem Polonistów Uniwersytetu Śląskiego zorganizowane zostanie seminarium naukowe (moderator: prof. dr hab. Marian Kisiel) i warsztaty interpretacyjne dla młodzieży szkolnej. W programie obchodów znajduje się również wykład prof. dr hab. Wojciecha Ligęzy (UJ) pod tytułem Dziwna istota – człowiek. O „Wierszach” Wisławy Szymborskiej.

Mamy nadzieję, że wydarzenie stanie się okazją do twórczej wymiany myśli i otworzy kolejne przestrzenie literacko-kulturalnego dialogu.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp na wydarzenia jest wolny (w przypadku warsztatów dla młodzieży szkolnej prosimy o wiadomość: promocja@ciniba.edu.pl).

Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Fundację Wisławy Szymborskiej oraz dwutygodnik kulturalny „artPAPIER”.

Materiały graficzne wykorzystane w czasie wystawy: Twórczość Wisławy Szymborskiej © Fundacja Wisławy Szymborskiej, szymborska.org.pl