Wystawa “Mikołaj Kopernik 1473-1543”

Obchody Roku Mikołaja Kopernika – jubileuszu 550. rocznicy urodzin oraz 480. lecia śmierci, zbiegające się jednocześnie z rocznicą wydania De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich ) – stały się okazją do upamiętnienia życia i dziedzictwa tego wszechstronnego uczonego epoki renesansu.

Wystawa kreśli drogę Kopernika z rodzinnego Torunia, poprzez studia na Akademii Krakowskiej i najznakomitszych uniwersytetach ówczesnej Europy, na Warmię, gdzie od 1503 roku służył ofiarnie jako administrator dóbr kościelnych, ekonomista, polityk i lekarz. Zebrane Copernicana ukazują wymienione obszary jego aktywności, a także zamiłowania humanistyczne i prowadzone badania astronomiczne.

Wśród prezentowanych obiektów uwagę zwracają m.in. faksymilia przełomowego dzieła De revolutionibus orbium coelestium (rękopis i druk z 1566 r.) oraz wiele innych cennych publikacji ze zbiorów CINiB-y.

Na wystawie można obejrzeć również jubileuszowe serie znaczków oraz banknoty, wśród nich, wyemitowany przez NBP, kolekcjonerski banknot polimerowy oraz nieobiegowy banknot zaprojektowany przez Mateja Gábriša, z autografem tego wybitnego, słowackiego grafika.

Wystawę można zwiedzać w CINIB-ie do końca sierpnia 2023 roku (poziom 0, hol główny).

Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytetu Ekonomicznego, Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego, CINiBA

Przygotowanie wystawy: Maria Kycler, Sylwia Szulik

wystawa kopernik plansza tytułowa z portretem mikołaja kopernika na białym tle