Nowotwórczość to przestrzeń, w której spotyka się sztuka i nauka. Dwie dziedziny z pozoru odległe, nieprzystające do siebie, na dwóch biegunach poznania i doświadczania. Czy można je połączyć?
Projekt i wystawa ma na celu zbliżenie świata medycyny i świata sztuki. Przedstawienie zdjęć mikroskopowych komórek nowotworowych, postrzeganych jako wyraz artystyczny, ma pokazać efekty pracy naukowej w całkiem nowy sposób oraz komunikować i humanizować koncepcje naukowe w dziedzinie onkologii.
Wielobarwne, intrygujące zdjęcia komórek zostały wykonane mikroskopem konfokalnym przez naukowców z Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach oraz opracowane przez artystkę, fotografkę mikroskopową Małgorzatę Lisowską.
Nowotwórczość to pokazanie, jak badania naukowe mogą inspirować interpretacje artystyczne. To wykorzystanie sztuki do wizualnego przedstawienia komórek nowotworowych, aby przybliżyć masowemu odbiorcy bardzo trudny temat nowotworzenia – procesu, w którym zdrowe komórki organizmu przekształcają się w komórki nieprawidłowe, złośliwe. Zdjęcia przedstawiają, jak komórki nowotworowe mogą tworzyć niezwykłe, wizualnie intrygujące struktury, wywołując u widza dysonans poznawczy: jak coś tak groźnego może być tak piękne?
Ekspozycję można oglądać w holu głównym CINiB-y od 4 lutego br. Szczegółowe informacje na temat inicjatywy znajdują się na stronie Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej.