Wystawa pt.: „Co po COPie?…” w ramach Tygodnia Klimatu 18-24 listopada (EMN 2024)

tydzień klimatu grafika z roślinnym motywem na szarym tleCzterdziestym szóstym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Klimatu. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

W ostatnich latach temat zmian klimatu nie schodzi z nagłówków czasopism naukowych, portali internetowych i programów telewizyjnych. Często jednak narracja, która do nas dociera jest przepełniona poczuciem rezygnacji, co wielu zniechęca do podejmowania jakichkolwiek działań. W ramach Tygodnia Klimatu podejmiemy wyzwanie mówienia o klimacie, przyczynach jego zmian oraz wskazania propozycji strategicznego podejścia do zachodzących zmian i zrealizujemy praktycznie działania na rzecz adaptacji do zaskakujących zjawisk w Europejskim Mieście Nauki 2024.

Mamy szansę stworzyć lepszą przyszłość, jeśli połączymy siły i oprzemy się na naukowej wiedzy.

Tydzień Klimatu rozpoczniemy od solidnej dawki wiedzy w formie spotkań i wykładów, w tym również w szkołach. Następnie przyjrzymy się jak instytucje oraz firmy w naszym regionie realizują proklimatyczne działania, a także w jaki sposób adaptujemy się do zmian klimatu w metropolii. Naszym celem będzie też podsumowanie działań, które podjęto w ramach wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki, a które skoncentrowane były na rzecz łagodzenia zmian klimatu czy poszerzania wiedzy w tym zakresie.

Planujemy również wypracować zielone kompetencje, czyli zestaw wytycznych i wskazówek dla każdego mieszkańca – dzięki nim wszyscy dowiemy się, co sami możemy zrobić dla klimatu w naszym codziennym życiu. Na koniec chcemy podjąć jedną dużą akcję dla klimatu – będzie to zwieńczenie tygodnia i przekucie dotychczas zdobytej wiedzy w praktyczne działanie.

Szczegółowe informacje oraz harmonogram znajdują się na stronie oraz na Facebooku.

Miło nam poinformować, że w CINiB-ie od 20 listopada br. prezentowana będzie wystawa pt: „Co po COPie? Klimatyczna droga Conferences of the Parties”. Organizatorem jest Śląski Ruch Klimatyczny.

Wystawa to graficzna dyskusja o światowym porozumieniach COP. Wystawa jest podsumowaniem 30- letniego dorobku światowych działań na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Opierając się o ustalenia, działania i efekty, zadajemy pytanie – czy jesteśmy na dobrej drodze? Czy mamy szansę zdążyć? Co dalej?