Dziesiątym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Kosmiczny. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Jeśli interesuje Cię odkrywanie tajemnic wszechświata, chciałbyś poznać kulisy misji kosmicznych, przyjrzeć się roli Polski w kosmosie i zrozumieć, w jaki sposób satelity pomagają monitorować naszą planetę i jej zmiany – Tydzień Kosmiczny jest właśnie dla Ciebie!
Przygotuj się na czas pełen kosmicznych wydarzeń, podczas którego każdy entuzjasta nocnego nieba znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowaliśmy serię warsztatów nie z tej Ziemi, dzięki którym przekonacie się, że loty w kosmos to nie lada wyzwanie. Nieco starsi będą mogli podjąć dyskusję z naukowcami, inżynierami, przedsiębiorcami i przedstawicielami agencji kosmicznych w trakcie paneli dyskusyjnych. Nie przegapcie Kosmicznego Dnia Kobiet i pokazu eksperymentów, które mogą zostać zrealizowane przez astronautę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nie zabraknie też inspirujących wykładów i nocnych obserwacji nieba.
Harmonogram i wszelkie informacje znajdują się na stronie wydarzenia.
Z przyjemnością informujemy, że wydarzenia organizowane w ramach EMN odbędą się również w CINiB-ie!
Prelekcja z pokazem Meteoryty, przybysze z kosmosu (7.03.2024 r., CINiBA, sala dydaktyczna, godz. 10.00-12.00)
Chcecie zobaczyć z bliska prawdziwych przybyszów z kosmosu? Zapraszamy na pokaz meteorytów! Te fascynujące kosmiczne skały, budzą zachwyt, ale również przerażenie. Podczas swojej drogi przez atmosferę, potrafią rozświetlić niebo jasnymi smugami. Te, które znajdujemy na Ziemi mogą mieć wielkość drobnych kamyków lub prawdziwych głazów. Podczas spotkania dowiecie się, czym dokładnie są, skąd pochodzą i jak rozpoznać je w terenie. Będzie można również na własne oczy zobaczyć kolekcję około 20 okazów meteorytów.
Prelekcję poprowadzi Kazimierz Mazurek – jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Od ponad 25 lat, jako kolekcjoner i właściciel jednej z największych w Polsce kolekcji meteorytów, jest popularyzatorem meteorytyki – interdyscyplinarnej dziedziny nauki. Jest także autorem licznych artykułów w wydawnictwach specjalistycznych oraz kilku pozycji książkowych.
Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Limit uczestników wynosi 30 osób.