Ciekawe książki na Tydzień Klimatu

W 2024 roku Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki. W ramach wydarzeń poświęconych różnym zagadnieniom proponujemy lektury ze zbiorów Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.

Tydzień Klimatu 18-24 listopada

Joseph Romm – Zmiany klimatu. Wszystko, co warto wiedzieć. Przeł. Agnieszka Adamczyk-Karwowska

Dlaczego właściwie klimat się zmienia? Czy za globalne ocieplenie odpowiadają wyłącznie ludzie? Co to jest podatek węglowy? Książka Josepha Romma, fizyka i publicysty z Uniwersytetu w Pennsylwanii, stanowi serię przystępnie sformułowanych pytań i odpowiedzi podejmujących tematykę współczesnych przemian klimatycznych. Stanowi praktyczny przewodnik dla każdego, kto chciałby zdobyć lepszą orientację w coraz bardziej interesującym nas temacie. Zdaniem Romma już za kilka lat zmiany klimatyczne będą miały większy wpływ na życie człowieka niż wynalazek Internetu. Czy można się z nim zgodzić? Zachęcamy do lektury.

Jan Mencwel – Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać

W obliczu ocieplającego się klimatu wciąż słyszymy o potrzebie oszczędzania wody. W sieci znajduje się wiele rad na ten temat, włącznie z kalkulatorami do obliczania swojego “wodnego śladu”. Jednak Jan Mencwel przestrzega nas przed wpadnięciem w pułapkę indywidualnej odpowiedzialności. Jak pisze, zamiast budować wielkie i kosztowne tamy i zapory na rzekach, które prędzej czy później okażą się nieskuteczne, lepiej oddać rzekę naturze, pozwolić jej tworzyć łachy, grzęzawiska i bagna. Zamiast masowo wycinać drzewa w Karpatach, lepiej “zaprząc” las do pracy w zatrzymaniu jak największej ilości wody opadowej. Zamiast sadzić “modne” rośliny i przycinać trawniki, lepiej wykorzystać do użytku takie trawy, które są w stanie przytrzymać wodę w glebie. ”Żyjemy w tym momencie historii, kiedy wciąż jesteśmy w stanie zatrzymać całkowitą katastrofę klimatyczną, która doprowadziłaby do tego, że Ziemia będzie niezdatna do życia” – przekonuje autor.

Friederike Otto – Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane. Przeł. Anna Krochmal i Robert Kędzierski

Friederike Otto, niemiecka fizyczka, rozprawia się w swojej książce ze sceptykami zmian klimatu i skutkami ich przekonań dla globalnej społeczności. Odpowiada też na frapujące pytania: co zmienia w naszej codzienności ocieplenie klimatu? Skąd bierze się szum informacyjny w mediach wokół tego tematu? I jaka jest skala zakłamania lobbystów koncernów naftowych? Czy klimatolodzy są w stanie do nas dotrzeć z wiarygodnym przekazem? Autorka za pomocą faktów naukowych obala lub potwierdza powszechnie głoszone tezy o zmianach klimatu, a także przystępnie opisuje obserwowane przez nas zjawiska pogodowe, tłumacząc np. jak powstaje huragan i czy możemy go uznać za zjawisko ekstremalne.

Sonia Shah – Kolejna wielka migracja. O wędrówkach ludzi i zwierząt na zmieniającej się planecie. Przeł. Urszula Gardner

„Następna wielka migracja właściwie już się zaczęła” – a my mamy zafałszowany obraz rzeczywistości, przypisując każdemu organizmowi miejsce “na stałe”, niezależnie od zmian klimatycznych. Jak okazuje się z książki Soni Shah, w szkołach uczymy się przestarzałych i uproszczonych metod katalogowania świata ożywionego. W efekcie jako dorośli uznajemy migracje za anomalie zakłócające naturalny porządek. Tymczasem gdy spojrzy się na temat szerzej, w skali historycznej, to zupełnie normalne zjawisko, na które składa się wiele czynników. Amerykańska dziennikarka w książce dogłębnie analizuje migracje w świecie roślin, zwierząt i wreszcie ludzi. Obala tym samym krążące w mediach mity oraz ujawnia powszechnie panującą dezinformację, przekłamanie i hipokryzję, umiejętnie omawiając ich aspekt społeczny szczególnie w kontekście imigrantów. Zapraszamy do pasjonującej lektury, która zmienia spojrzenie na bardzo dziś aktualny temat.

Tomasz S. Markiewka – Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat 

Zmiany klimatyczne? Nachodzą, ale pewnie będą już „nie za mojego życia”. Nie ma co się angażować w walkę z nimi, bo co może zdziałać jedna osoba? A może mam kupować tylko drogie produkty „eko”? Czemu niby są droższe od normalnych? Zagłosowanie w wyborach też nic nie zmieni, bo nie ma na kogo głosować. A w samorządzie lokalnym to nawet nie wiem, kto jest. Jutro pojadę do pracy, wykonam serię czynności, których jakby nikt nie wykonał, to nic by się nie stało, a po powrocie do domu zjem i pójdę spać. I tyle mnie interesuje.

– O tym, skąd się biorą w nas takie poglądy (i czy faktycznie odpowiedzialność za stan planety i zadowolenia ze swojego życia powinna spoczywać tylko i wyłącznie na jednostce), opowiada Tomasz S. Markiewka, badacz z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zachęcamy do lektury tej książki każdego, kto jest ciekawy innego podejścia ekologii, zagadnienia sprawczości (obywatelskiej i politycznej) oraz dbania o siebie i o własne otoczenie.

Tydzień Robotów 11-17 listopada

Tydzień Gier (4-10 listopada)

Tydzień Czarownic (28 października – 3 listopada)

Tydzień Przemysłu 4.0 (21-27 października)

Tydzień Kreatywności (14-20 października)

Tydzień Informacji (7-13 października)

Tydzień Tańca (30 września – 6 października)

Tydzień Turystyki (23-29 września)

Tydzień Szczęścia (16-22 września)

Tydzień Katowic (9-15 września)

Tydzień Raka (2-8 września)

Tydzień Olimpizmu (26 sierpnia – 1 września)

Tydzień Eko (19-25 sierpnia)

Tydzień Kultur i Tradycji (12-18 sierpnia)

Tydzień Nudy (5-11 sierpnia)

Tydzień Muzyki (29 lipca – 4 sierpnia)

Tydzień Głosu (22-28 lipca)

Tydzień Mikroświata (15-21 lipca)

Tydzień Kontrastu (8-14 lipca)

Tydzień Wiedzy (1-7 lipca)

Tydzień Śląska (24-30 czerwca)

Tydzień Transportu Przyszłości (17-23 czerwca)

Tydzień Kryształów (10-16 czerwca)

Tydzień Starości (3-9 czerwca)

Tydzień Latania (27 maja – 2 czerwca)

Tydzień Pieniądza (20-26 maja)

Tydzień Oddechu (13-19 maja)

Tydzień Książki (6-12 maja)

Tydzień Architektury (29 kwietnia – 5 maja)

Tydzień Organów (22-28 kwietnia)

Tydzień Nowych Technologii (15-21 kwietnia)

Tydzień Wirusów (8-14 kwietnia)

Tydzień Dźwięku (2-7 kwietnia)

Tydzień Miasta (18-24 marca)

Tydzień Liczb (11-17 marca)

Tydzień Kosmiczny (4-10 marca)

Tydzień Trzech Kultur (26 lutego – 3 marca)

Tydzień Humoru (19-25 lutego)

Tydzień Miłości (12-18 lutego)