Ciekawe książki na Tydzień Raka

W 2024 roku Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki. W ramach wydarzeń poświęconych różnym zagadnieniom proponujemy lektury ze zbiorów Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.

Tydzień Raka (2-8 września)

Rebecca Skloot – Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks. Przeł. Julianna Kowal.

“Żadna martwa kobieta nie zrobiła tak wiele dla żyjących” – tak Hilary Mantel z “The Guardian” opisała postać Henrietty Lacks, której komórki nowotworowe pobrano do badań. Wkrótce w laboratorium okazało się, że zachowują się one inaczej niż próbki pobrane od innych pacjentów, ponieważ rozmnażają się i to w niezwykle szybkim tempie. Tak powstała nieśmiertelna linia komórkowa HeLa, która wkrótce posłużyła do badań naukowcom na całym świecie i tym samym przyczyniła się do przygotowania szczepionek na takie choroby jak polio, rak szyjki macicy czy COVID-19, leków na grypę, AIDS czy chorobę Parkinsona. W bazie PubMed znaleźć można ponad 110 tys. publikacji naukowych opisujących badania z użyciem HeLi. Dzięki nim przyznano co najmniej 3 nagrody Nobla. Rebbeca Skloot w swojej książce nie skupia się wyłącznie na pozytywnych skutkach wykorzystania komórek Henrietty w medycynie, ale porusza też kwestie związane z etyczną stroną tego zagadnienia. Pacjentki bowiem nie poproszono o zgodę na pobranie materiału genetycznego; jej rodzina dopiero po ponad 20 latach dowiedziała się, że ich krewna wciąż “żyje” w bilionach komórek rozmnożonych w laboratoriach. Autorka w niesamowitym reportażu odtworzyła życie Henrietty oraz jej bliskich, którzy – początkowo nieufni – uwierzyli w jej dobre intencje i pozwolili przygotować tę niezwykłą książkę.

Siddhartha Mukherjee – Cesarz wszech chorób. Biografia raka. Przeł. Jan Dzierzgowski i Agnieszka Pokojska

Fascynująca i jednocześnie nieco przerażająca biografia raka – choroby, z którą wciąż trudno nam się uporać. Autor prezentuje stuletnią walkę z różnymi odmianami raka. Wśród metod powstrzymania choroby opisano radykalne zabiegi chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię, kurację celowaną, a także profilaktykę (testy, badania przesiewowe). Dzięki wysiłkom naukowców, a także poświęceniu pacjentów, którzy zgodzili się przetestować eksperymentalne terapie, udało się ujarzmić wiele z nich, ale niektóre rodzaje raka wciąż opierają się wszelkim lekom i w ten sposób “ugrzęźliśmy w niekończącej się wojnie z zajadłym wrogiem”.

Katarzyna Zyskowska – Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej-Curie

“Czy to nie skandal, że jako kobieta – a do tego cudzoziemka – madame Curie postanowiła naruszyć monolit elitarnej męskiej organizacji, jaką jest Francuska Akademia Nauk?”. Paryska prasa przełomu XIX i XX wieku przekonuje dodatkowo: jeśli ta kobieta wiedzie bogate życie towarzyskie, na pewno jest rozwiązła; a jeśli na drugie imię ma Salomea, to na pewno jest Żydówką (i nie należy jej ufać). Maria Skłodowska-Curie, pochodząca z Polski guwernantka, siostra Bronisławy (jak się później okaże, pierwszej polskiej ginekolog), powinna była wieść niemalże klasztorną egzystencję skupioną na dbaniu o własną rodzinę i dobro męża. Tymczasem Polka wybrała życie pełnią życia – miłość (do mężczyzn, dzieci, własnej rodziny), podróże, odkrycia naukowe, pracę pełną pasji. Polecamy zapoznać się z życiorysem uczonej, której biografia wychodzi poza utrwalone hasła “pracy z mężem”, “odkrycia Polonu i Radu” oraz “śmierci spowodowanej napromieniowaniem”. Dzięki książce dowiadujemy się wiele nie tylko na temat świata nauki, ale także losów kobiet, zwłaszcza chorujących, które mimo trudności losu próbowały spełniać swoje marzenia.

Florence Williams – Piersi. Historia naturalna i nienaturalna. Przeł. Tomasz Ulanowski

Piersi – wyjątkowe zjawisko wśród różnych gatunków zwierząt, w toku ewolucji pozwoliły nam stanąć na dwóch nogach, uspołecznić się, nauczyć mówić i… całować. Co ciekawe, przez całe lata naukowcy wierzyli, że pełnią one jedynie funkcję ozdoby do przyciągania płci przeciwnej w celach rozrodczych. Dziś dzięki współczesnym badaniom wiemy o wiele więcej – również to, że stanowią dla nas zagrożenie jako narządy bardzo czułe na zanieczyszczenia środowiska. Florence Williams w niezwykłej historii opowiada o funkcjonowaniu oraz roli piersi w naszym życiu, kładąc szczególny nacisk na zagrożenie chorobami nowotworowymi.

Paulina Łopatniuk – Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?

Nawet jeśli rzadko mamy potrzebę chodzenia do lekarza, to z efektem pracy patologów zetknęliśmy się prawie wszyscy, bo przecież każda wycięta brodawka,  pobrana próbka tkanek, usunięty guzek są czujnie oglądane pod mikroskopem pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Paulina Łopatniuk fascynująco opowiada o pracy patologa i najczęstszych chorobach, które wymagają opinii lekarza tej właśnie specjalności. Autorka popularnego bloga “Patolodzy na klatce” bardzo obrazowo opisuje różne rodzaje raka, pasożyty, wirusy, ewentualne powikłania ciąży i inne schorzenia, sięgając zarówno do historii medycyny, jak i opisów przypadków z najnowszej literatury medycznej. Jak pisze: “Patologia nie zna takiej kategorii jak »brzydota«. Oglądamy nasze preparaty i one są piękne. Także, a może nawet szczególnie wtedy, gdy obejmują choroby i zaburzenia. Są piękne w formie i fascynujące w treści”.

Tydzień Olimpizmu (26 sierpnia – 1 września)

Tydzień Eko (19-25 sierpnia)

Tydzień Kultur i Tradycji (12-18 sierpnia)

Tydzień Nudy (5-11 sierpnia)

Tydzień Muzyki (29 lipca – 4 sierpnia)

Tydzień Głosu (22-28 lipca)

Tydzień Mikroświata (15-21 lipca)

Tydzień Kontrastu (8-14 lipca)

Tydzień Wiedzy (1-7 lipca)

Tydzień Śląska (24-30 czerwca)

Tydzień Transportu Przyszłości (17-23 czerwca)

Tydzień Kryształów (10-16 czerwca)

Tydzień Starości (3-9 czerwca)

Tydzień Latania (27 maja – 2 czerwca)

Tydzień Pieniądza (20-26 maja)

Tydzień Oddechu (13-19 maja)

Tydzień Książki (6-12 maja)

Tydzień Architektury (29 kwietnia – 5 maja)

Tydzień Organów (22-28 kwietnia)

Tydzień Nowych Technologii (15-21 kwietnia)

Tydzień Wirusów (8-14 kwietnia)

Tydzień Dźwięku (2-7 kwietnia)

Tydzień Miasta (18-24 marca)

Tydzień Liczb (11-17 marca)

Tydzień Kosmiczny (4-10 marca)

Tydzień Trzech Kultur (26 lutego – 3 marca)

Tydzień Humoru (19-25 lutego)

Tydzień Miłości (12-18 lutego)