Osiemnastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Książki. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Nie sposób wyobrazić sobie nauki – tej poważnej i tej codziennej – bez książek. Dziś czytamy coraz częściej przy użyciu ekranów, ale to papierowa książka pozostaje medium, które jest wyjątkowe i ma w sobie coś magicznego. Zastanówmy się dlaczego tak jest? Książki zawierają nie tylko słowa, które przekazują treść, mają także swoją fizyczną formę, wpływającą na to czy „dobrze nam się czyta”, czy z przyjemnością wracamy do ilustracji, które pobudzają wyobraźnię oraz czy rozumiemy i zapamiętujemy naukowe fakty. To właśnie na fizycznej reprezentacji książek, która powoduje, że chcemy ich dotykać, przewracać kartki, podziwiać okładki, a nawet delektować się zapachem świeżego druku, skupimy się przede wszystkim w Tygodniu Książki.
Szczegółowy harmonogram Tygodnia Książki dostępny jest na stronie EMN Katowice 2024.
Tydzień Książki 2024: harmonogram
Swoje aktywności przygotowała również CINiBA! Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji!
wystawa „Gaberbocchus Press. Niezgoda na konformizm” (spinPLACE, ul. Bankowa 5, Katowice; od 6 maja 2024 r.)
Wystawa „Gaberbocchus Press. Niezgoda na konformizm” pokazuje dorobek wydawniczy Franciszki i Stefana Themersonów – polskich twórców awangardowych. W 1948 r. ci wszechstronni artyści (Franciszka – malarka, ilustratorka książek, scenograf; Stefan – poeta i prozaik, filozof, eseista, twórca eksperymentalnych filmów awangardowych, fotograf, rysownik, kompozytor) założyli Wydawnictwo Gaberbocchus. Twórcy wydawnictwa stawiali na tzw. „bestlookery”, czyli publikacje, mające wywoływać doznania estetyczne. Wydawnictwo prowadzone przez Themersonów zostało uznane za najważniejszą, w Wielkiej Brytanii, oficynę artystyczną lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku.
Kuratorki wystawy: dr Marzena Smyłła (BUŚ/CINiBA), dr Katarzyna Wyszyńska (CINiBA)
wystawa „Oblicza Franciszki Themerson” (spinPLACE, ul. Bankowa 5, Katowice; od 6 maja 2024 r.)
Wystawa „Oblicza Franciszki Themerson” ma na celu przybliżenie życia i twórczości Franciszki Themerson – malarki, rysowniczki, ilustratorki, scenografki, współtwórczyni wydawnictwa Gaberbocchus. Celem ekspozycji jest ukazanie różnorodności i wielowątkowości dorobku artystki – prezentację jej różnych oblicz: Franciszka-grafik, Franciszka-ilustratorka, Franciszka-scenograf czy Franciszka-wydawca książek artystycznych. Wszystkie te oblicza współtworzą jeden portret, a obrazy Franciszki są świadectwem drogi twórczej, finezyjnie skreślonym komentarzem, czy próbą interpretacji rzeczywistości, a czasem ucieczki od tej ostatniej w świat bezpieczniejszy.
Wystawy zostały przygotowane w oparciu o Kolekcję Franciszki i Stefana Themersonów przekazaną Uniwersytetowi Śląskiemu z Themerson Archive w Londynie przez Jasię Reichard i Nicka Wadley’a (obecnie Kolekcja znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego).
Kuratorki wystawy: dr Marzena Smyłła (BUŚ/CINiBA), dr Katarzyna Wyszyńska (CINiBA)
„CINiBA bez tajemnic”. Wycieczki po gmachu CINiB-y (CINiBA, 6 maja, godz. 10.00-11.00; 9 maja, godz. 10.00-11.00)
Wycieczka, w czasie której odsłonimy biblioteczne zakamarki i przestrzenie na co dzień niedostępne dla czytelników oraz zaprezentujemy wszystkie elektroniczne ułatwienia, urządzenia i gadżety, z których mogą korzystać nasi użytkownicy. Obowiązują zapisy!
„Od oprawy do okładki – prelekcja” (Kino ASP, ul. Raciborska 50, Katowice; 7 maja, godz. 11.00-12.00; prowadząca: dr Marzena Smyłła)
Oprawa jest zwykle pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę biorąc do ręki książkę. Podczas spotkania przekrojowo zostaną przedstawione rozmaite aspekty powiązane z przemianami formy, funkcji oraz estetyki opraw książkowych na przestrzeni dziejów. Będzie to opowieść o drodze oprawy z pracowni introligatorskiej do wkroczenia w branżę projektowania graficznego. Przypomniane zostaną ciekawe i ważne projekty, ich realizacje oraz twórcy. Spotkanie stanowi również okazję do refleksji o współczesnych tendencjach w projektowaniu i realizowaniu opraw książkowych.
Link do wydarzenia
prowadzący: dr Marzena Smyłła – historyk, dr n. hum., pracuje w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego. Interesuje się historią i sztuką książki. Opiekun Kolekcji Themersonów BUŚ.
„Rajza do CINiB-y”. Wycieczka po gmachu biblioteki po śląsku (CINiBA, 8 maja, godz. 15.00-16.00)
Wycieczka, w czasie której odsłonimy biblioteczne zakamarki i przestrzenie na co dzień niedostępne dla czytelników oraz zaprezentujemy wszystkie elektroniczne ułatwienia, urządzenia i gadżety, z których mogą korzystać nasi użytkownicy (po śląsku). Obowiązują zapisy!
„Themersonowie – ludzie książki”. Spotkanie wokół Themersonów (CINiBA, sala konferencyjna, 9 maja, godz. 16.00-17.00; prowadząca: dr Marzena Smyłła)
Spotkanie wokół Themersonów nawiązuje do prezentowanych podczas „Tygodnia Książki” wystaw „Gaberbocchus Press. Niezgoda na konformizm” oraz „Oblicza Franciszki Themerson”. Obie wystawy przygotowano w oparciu o Kolekcję Franciszki i Stefana Themersonów, która stanowi część zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Tworzą ją materiały przekazane do Katowic z londyńskiego Themerson Archive przez Jasię Reichardt i Nicka Wadley’a, są to m.in. książki Themersonów, publikacje wydawnictwa Gaberbocchus, oryginalne rysunki Stefana i Franciszki, projekty okładek książkowych, fotografie, bogaty zbiór obcojęzycznych czasopism awangardowych, rękopisy i maszynopisy, plakaty oraz memorabilia. Spotkanie stanowi okazję do przybliżenia sylwetek Themersonów i ich twórczości oraz omówienia i częściowego zaprezentowania katowickiej części Themerson Archiw, które podzielone jest pomiędzy Londyn, Warszawę i Katowice.
Prowadząca: Marzena Smyłła, historyk, dr n. hum., pracuje w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego. Interesuje się historią i sztuką książki. Opiekun Kolekcji Themersonów BUŚ.
Spotkanie autorskie z Rafałem Julianem Kordeuszem (Kato Science Corner x Metropolia GZM, ul. Młyńska 2, Katowice; 11 maja, godz. 16.00-18.00; prowadząca: dr hab. Dorota Sieroń, prof. UŚ)
Spotkanie wokół tomiku poetyckiego pt. Index Rafała Juliana Kordeusza z udziałem dr hab. Doroty Sieroń, prof. UŚ.
Rafał Julian Kordeusz – poeta, znawca literatury i sztuki oraz edukator. Twórczość poetycką uprawia od ponad dwóch dekad; ma w swoim dorobku dwa tomiki poetyckie: Ocean (2000 r.) oraz Czas (2017 r.). Od 2018 roku dzieli się swoimi przemyśleniami w sieci, prowadząc blog Chapeau bas tym, co świat zmieniają, czyli kłania się Rafał Julian Kordeusz, na którym kreśli szkice swoich literackich rozważań. Jest inicjatorem i organizatorem Jesiennego Ogrodu Sztuk – konkursu propagującego sztukę i szerzącego wśród młodzieży ideę kalos kagathos. Na co dzień polonista, członek SNaP, nauczyciel poszukujący. Na nowy zbiór zatytułowany Indeks składa się 52 wierszy rozpisanych z zachowaniem binarnego podziału, jedocześnie z furtką otwartą na niebinarność będącą od zawsze częścią świata rzeczywistego i literackiego
Wydarzenie dostępne dla osób od 16 roku życia.