Ciekawe książki na Tydzień Przemysłu 4.0

W 2024 roku Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki. W ramach wydarzeń poświęconych różnym zagadnieniom proponujemy lektury ze zbiorów Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.

Tydzień Przemysłu 4.0 (21-27 października)

Magda Gacyk – Zabawy w Boga. Ludzie o magnetycznych palcach

Rosyjscy grinderzy, amerykańscy transhumaniści i pojedyncze cyborgi rozproszone po całym świecie… Socjolożka i tłumaczka Magda Gacyk, na co dzień żyjąca wśród najciekawszych osobowości Doliny Krzemowej, przedstawia świat technologicznie zaawansowanych modyfikacji cielesnych. Od protezy brakującej kończyny czy implantu ślimakowego, po rozwiązania często zastanawiające (np. wszyte w przydomowym garażu magnesy w opuszkach palców, kompas wszczepiony w splot słoneczny, zmieniająca kolory w dźwięki kamero-czułka doczepiona do czoła daltonisty)… Autorka ujawnia czytelnikom świat intrygujący i barwny, udowadniając, że “przyszłość jest już dzisiaj”. Reportaż Gacyk czyta się jak frapującą powieść, w której nigdy nie wiadomo, jak będzie wyglądał kolejny rozdział. 

Mustafa Suleyman – Nadchodząca fala. Sztuczna inteligencja, władza i najważniejszy dylemat ludzkości w XXI wieku. Przeł. Justyna Hunia

Czy masowe upowszechnienie się rozwiązań technologicznych z nurtu Przemysłu 4.0 przynosi więcej szkody czy pożytku? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Mustafa Suleyman, brytyjski przedsiębiorca, szef firmy DeepMind zajmującej się między innymi bioinformatyką. W swoich rozważaniach wymienia liczne zalety najnowszych rozwiązań technicznych. Wspomina o możliwości komputerowego wykrywania chorób i opracowania dla nich kompatybilnych leków tylko w ciągu kilku godzin (np. podczas miejskiego hackatonu). Opowiada o roli sztucznej inteligencji w wojskowości, medycynie i nauce. Pyta przy tym o możliwość oceny etycznego aspektu rozwoju Przemysłu 4.0. “Nadchodzącą falę…” polecamy każdemu, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę “poznawczą” z tematem współczesnych technologii i sztucznej inteligencji.

Karolina Wasielewska – Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki

W 2018 roku 59% badanych respondentów uznało, że programista to “męski zawód”. Jak to się stało, że tak zmieniło się jego postrzeganie, skoro przez całe lata powojenne aż do lat 90. XX wieku wiele kobiet pracowało w zawodach teleinformatycznych? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Karolina Wasielewska, przedstawiając historię “cyfrodziewczyn”: pierwszych Polek zafascynowanych pracą na “maszynach matematycznych”. Autorka zwraca uwagę, jak bardzo pionierskie były te prace, i jak wiele innowacji zostało wdrożonych dzięki pracy pierwszych programistek i programistów. Poznajemy historię komputerów ZAM, Odra (ostatnia wycofana z użycia w 2010 roku), Mera, K-202, a także języków programowania SAKO, Loglan, czy systemu operacyjnego CROOK. Dowiadujemy się także, dlaczego narzucona przez ZSRR decyzja o stworzeniu przez kraje bloku wschodniego wspólnego komputera RIAD cofnęła postęp o wiele lat. Książka Wasielewskiej udowadnia, jak wielki wkład w rozwój współczesnych technologii miały informatyczki, i jak bardzo ich praca współcześnie przyczynia się do wzrostu europejskich PKB.

Łukasz Kamieński – Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości

Choć natura wyposażyła nas w wiele zmysłów (już dziś wiadomo, że jest ich znacznie więcej niż pięć), to nasza percepcja ma jednak ograniczony zasięg. Bioniczne oko i ucho, magnetyczne widzenie i echolokacja to tylko kilka przykładów na to, że już udało nam się “poprawić” naturę. Innymi sposobami są neurostymulacja mózgu, biochemiczne turbodoładowanie, czy stworzenie interfejsów mózg-mózg, które pozwolą nam czytać w myślach i porozumiewać się telepatycznie. Choć część z tych odkryć i wynalazków ma w zamyśle wspomagać walkę z licznymi chorobami i zaburzeniami (np. Parkinsonem, epilepsją czy PTSD), wiele z nich znajdzie zastosowanie także w tworzeniu “superżołnierzy” – nadludzi, którzy dzięki współczesnej inżynierii pokonają w wojnie wrogów. Gdzie przebiega granica, po przekroczeniu której pojawiają się nieprzewidziane skutki technologicznej ingerencji w ludzkie ciało? Zachęcamy do zmierzenia się z tym pytaniem razem z autorem książki, profesorem politologii Łukaszem Kamieńskim, autorem słynnej “Farmakologizacji wojny. Historii narkotyków na polu bitwy”.

Jamie Bartlett – Królowa kryptowaluty. Historia miliardowego cyberprzekrętu. Przeł. Łukasz Müller

Słynny bitcoin jest dobry, ale onecoin go przewyższa. To ogólnodostępny „coin dla ludu” (a nie tylko wyjadaczy giełdowych z Wall Street), to życiowa szansa (na szybkie wzbogacenie się)! Tak podczas spotkań promocyjnych reklamowali nową kryptowalutę jej główni twórcy: charyzmatyczny showman, podrzędny marketingowiec oraz chłodna finansistka z dyplomem Oxfordu. Żadne z nich nie miało związku z informatyką, a jednak razem osiągnęli niebywały sukces, zakładając pozornie legalną, cyfrową, bajecznie dochodową firmę. Szybko jednak okazało się, że promowany “onecoin” to finansowy przekręt na gigantyczną skalę, doprowadzający do bankructwa tysięcy inwestorów. Jak do tego doszło? W jaki sposób doktor Róża Ignatowa została „królową kryptowaluty” i twarzą firmy przeczącej podstawowym prawom ekonomii? Dlaczego nie powstrzymano jej w porę? Frapująca opowieść Bartletta ujawnia arkana „chciwości, mentalności stadnej, korupcji i luk prawnych – czyli naszego świata, mającego obsesję na punkcie technologii”.

 

Tydzień Kreatywności (14-20 października)

Tydzień Informacji (7-13 października)

Tydzień Tańca (30 września – 6 października)

Tydzień Turystyki (23-29 września)

Tydzień Szczęścia (16-22 września)

Tydzień Katowic (9-15 września)

Tydzień Raka (2-8 września)

Tydzień Olimpizmu (26 sierpnia – 1 września)

Tydzień Eko (19-25 sierpnia)

Tydzień Kultur i Tradycji (12-18 sierpnia)

Tydzień Nudy (5-11 sierpnia)

Tydzień Muzyki (29 lipca – 4 sierpnia)

Tydzień Głosu (22-28 lipca)

Tydzień Mikroświata (15-21 lipca)

Tydzień Kontrastu (8-14 lipca)

Tydzień Wiedzy (1-7 lipca)

Tydzień Śląska (24-30 czerwca)

Tydzień Transportu Przyszłości (17-23 czerwca)

Tydzień Kryształów (10-16 czerwca)

Tydzień Starości (3-9 czerwca)

Tydzień Latania (27 maja – 2 czerwca)

Tydzień Pieniądza (20-26 maja)

Tydzień Oddechu (13-19 maja)

Tydzień Książki (6-12 maja)

Tydzień Architektury (29 kwietnia – 5 maja)

Tydzień Organów (22-28 kwietnia)

Tydzień Nowych Technologii (15-21 kwietnia)

Tydzień Wirusów (8-14 kwietnia)

Tydzień Dźwięku (2-7 kwietnia)

Tydzień Miasta (18-24 marca)

Tydzień Liczb (11-17 marca)

Tydzień Kosmiczny (4-10 marca)

Tydzień Trzech Kultur (26 lutego – 3 marca)

Tydzień Humoru (19-25 lutego)

Tydzień Miłości (12-18 lutego)