
Iris Apfel – Przypadkowa ikona. Refleksje geriatrycznej nastolatki. Przeł. P. Wieczorek
„Nigdy nie próbowałam się dostosowywać. (…) Kto próbuje być wszystkim dla wszystkich, kończy jako nikt dla nikogo”. Przypadkowa ikona. Refleksje geriatrycznej nastolatki to swoista autobiografia jednej z najbarwniejszych postaci współczesnej kultury. Iris Apfel (1921-2024), amerykańska projektantka wnętrz współpracująca między innymi z Białym Domem, w zajmujący sposób dzieli się z czytelniczkami i czytelnikami spostrzeżeniami na temat swojej rzeczywistości prywatnej i zawodowej, refleksjami o trendach i stylu, przede wszystkim jednak szerzy pasję i radość życia. Zaletą publikacji jest jej albumowa forma, zawierająca fotografie i rysunki doskonale uzupełniające narrację „kolorowego ptaka amerykańskiej mody”.
Anna Kamińska – Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja. Opowieść o legendarnym twórcy Monaru
Twórca Monaru – pionierskiego ośrodka walki z uzależnieniami – to postać kontrowersyjna, nietuzinkowa i pełna kontrastów. Z fascynującej książki Anny Kamińskiej poznajemy losy Marka Kotańskiego, psychologa i terapeuty uzależnień. Śledzimy początki jego prac na oddziale psychiatrycznym w szpitalu w latach 70. XX wieku, zapoznajemy się z odkrywaniem przez niego amerykańskiego synanonu – typu wspólnoty, w której to chorzy i uzależnieni leczą się sami poprzez wspólną pracę. Poznajemy także jego otoczenie i bliskich. Czytając biografię raz kibicujemy jej bohaterowi, a raz jesteśmy na niego źli; opisany przez Kamińską Kotański nie pozostawia nas obojętnymi. Zachęcamy do tej ciekawej lektury.


Agneta Pleijel – Ślimaki i śnieg. Przeł. Justyna Czechowska
Autorka na kanwie swojej biografii przystępnie przekazuje prawdy dotyczące życia, przemijania i śmierci. Fragmenty jej opowieści są miejscami nawet bezpruderyjne i bardzo osobiste, pomimo tego, że autorka pochodzi ze szwedzkiego establishmentu. Jej opowieść daje nadzieję na to, że w każdej rodzinie jest jednak podobnie; każda mierzy się z przyziemnymi, ludzkimi problemami. To przynosi pociechę. Książka zawiera w sobie także wiele “polecajek” książkowych; przewijają się w niej wątki historii Szwecji, Polski, Francji, Meksyku i Indonezji.
„Po męstwie” to erudycyjna i błyskotliwa analiza pełna ciekawych życiorysów, korespondujących ze zmieniającymi się wzorcami męskości w Polsce – od odzyskania niepodległości aż po współczesność. Wojciech Śmieja, literaturoznawca i profesor Uniwersytetu Śląskiego, prowadzi czytelnika przez kolejne dekady XX i XXI wieku, rekonstruując trzy główne „fikcje dominujące” w polskiej historii męskości: honor, awans i sukces. Od rycerskiego etosu II RP przez robotniczy model PRL po neoliberalną presję sukcesu po 1989 roku – Śmieja pokazuje, jak każda z tych narracji wpływała na życie mężczyzn, jednocześnie marginalizując tych, którzy nie mieścili się w obowiązującym kanonie. Eseistyczna forma, szeroka baza źródłowa oraz odwaga intelektualna sprawiają, że „Po męstwie” to nie tylko książka akademicka, lecz również ważny głos w debacie o tożsamości płciowej, zmianach społecznych i roli kultury w kształtowaniu norm.

Zapraszamy do lektury polecanych przez nas książek w styczniu (Kobiece historie, kobiece losy…) i lutym (W kręgu rodziny i bliskich: non-fiction).