
Elif Shafak – Wyspa zaginionych drzew. Przeł. Natalia Wiśniewska
Podczas gdy cypryjskie pomniki i budynki bywały ustawicznie niszczone w konfliktach zbrojnych, przetrwałym świadkiem dziejów wyspy pozostała jej przyroda. Przenieśmy się więc za sprawą Elif Shafak do współczesnego Londynu i poznajmy 16-letnią, zbuntowaną Adę, jej ojca Kostasa, oraz wywiezione przez nich z kraju drzewo figowe. Żyjąc ponad sto lat, widziało już wiele. Obserwowało początek nieakceptowanego przez otoczenie romansu cypryjskiej Turczynki i Greka. Ukryło w sobie prawdę o uniwersalnych losach ludzkich. Wyspa zaginionych drzew to fascynującą opowieść o naturze i poszukiwaniu własnej tożsamości.
Michał Książek – Atlas dziur i szczelin
Michał Książek, poeta, leśnik, przewodnik, autor cenionych publikacji reportażowych, tym razem proponuje literacki spacer ulicami Warszawy. W tytułowych dziurach i szczelinach poszukuje śladów ożywionej przyrody, zachęcając odbiorczynie i odbiorców do wykroczenia poza raz obraną ścieżkę (tak pod względem fizycznym, jak intelektualnym) i skierowania uwagi na kwestie dotychczas niedostrzegalne.


Anna Dobrowolska – Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL
“Wolność” w PRL? Z opowieści Anny Dobrowolskiej wynika, że taki potencjał tkwił w ruchu naturystycznym. Autorka wnikliwie bada jego wyielowymiarowe i niejednoznaczne niuanse. Od ideowego naturyzmu, kultywującego związek człowieka z naturą i zdrowym trybem życia, po rewolucję seksualną i zmiany w naszej obyczajowości. W książce znajdziemy zarówno sympatię dla tej inicjatywy i próbę odtworzenia klimatu minionych lat, jak i obnażenie homofobicznych i mizoginicznych stereotypów, a także uprzedmiotawiającego stosunku do kobiecych ciał.
Dzięki niesporczakom umiemy zabezpieczać leki tak, że nie trzeba używać do tego lodówek. Obserwacja sekwoi pozwoliła nam na zbudowanie urządzeń zbierających mgłę. Świat przyrody inspiruje naukowców a natura stosuje niezliczone “patenty”, dzięki którym zwierzętom i roślinom udaje się przeżyć nawet w ekstremalnych warunkach. Według Kristy Hamilton wszystkie gatunki fauny i flory są fantastyczną “biblioteką Ziemi”. Warto zastanowić się więc, czy – biorąc pod uwagę szkodliwą działalność człowieka – nie zniszczymy “książek”, zanim zdążymy je przeczytać?

Zapraszamy do lektury polecanych przez nas książek w styczniu (Kobiece historie, kobiece losy…), lutym (W kręgu rodziny i bliskich: non-fiction) i marcu: (Nie)zwykły życiorys.