Czytamy i polecamy: W zgodzie z naturą

Elif Shafak – Wyspa zaginionych drzew. Przeł. Natalia Wiśniewska

Podczas gdy cypryjskie pomniki i budynki bywały ustawicznie niszczone w konfliktach zbrojnych, przetrwałym świadkiem dziejów wyspy pozostała jej przyroda. Przenieśmy się więc za sprawą Elif Shafak do współczesnego Londynu i poznajmy 16-letnią, zbuntowaną Adę, jej ojca Kostasa, oraz wywiezione przez nich z kraju drzewo figowe. Żyjąc ponad sto lat, widziało już wiele. Obserwowało początek nieakceptowanego przez otoczenie romansu cypryjskiej Turczynki i Greka. Ukryło w sobie prawdę o uniwersalnych losach ludzkich. Wyspa zaginionych drzew to fascynującą opowieść o naturze i poszukiwaniu własnej tożsamości.

 

Michał Książek – Atlas dziur i szczelin

Michał Książek, poeta, leśnik, przewodnik, autor cenionych publikacji reportażowych, tym razem proponuje literacki spacer ulicami Warszawy. W tytułowych dziurach i szczelinach poszukuje śladów ożywionej przyrody, zachęcając odbiorczynie i odbiorców do wykroczenia poza raz obraną ścieżkę (tak pod względem fizycznym, jak intelektualnym) i skierowania uwagi na kwestie dotychczas niedostrzegalne.

 

Anna Dobrowolska – Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL

“Wolność” w PRL? Z opowieści Anny Dobrowolskiej wynika, że taki potencjał tkwił w ruchu naturystycznym. Autorka wnikliwie bada jego wyielowymiarowe i niejednoznaczne niuanse. Od ideowego naturyzmu, kultywującego związek człowieka z naturą i zdrowym trybem życia, po rewolucję seksualną i zmiany w naszej obyczajowości. W książce znajdziemy zarówno sympatię dla tej inicjatywy i próbę odtworzenia klimatu minionych lat, jak i obnażenie homofobicznych i mizoginicznych stereotypów, a także uprzedmiotawiającego stosunku do kobiecych ciał. 

 

Kristy Hamilton – Dzikie pomysły natury: jak przyroda inspiruje świat nauki. Przeł. Magdalena Rabsztyn-Anioł

Dzięki niesporczakom umiemy zabezpieczać leki tak, że nie trzeba używać do tego lodówek. Obserwacja sekwoi pozwoliła nam na zbudowanie urządzeń zbierających mgłę. Świat przyrody inspiruje naukowców a natura stosuje niezliczone “patenty”, dzięki którym zwierzętom i roślinom udaje się przeżyć nawet w ekstremalnych warunkach. Według Kristy Hamilton wszystkie gatunki fauny i flory są fantastyczną “biblioteką Ziemi”. Warto zastanowić się więc, czy – biorąc pod uwagę szkodliwą działalność człowieka – nie zniszczymy “książek”, zanim zdążymy je przeczytać?

 

 

Zapraszamy do lektury polecanych przez nas książek w styczniu (Kobiece historie, kobiece losy…), lutym (W kręgu rodziny i bliskich: non-fiction) i marcu: (Nie)zwykły życiorys.