Czterdziestym ósmym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Improwizacji. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
W ramach tygodnia chcemy przyjrzeć się kategorii improwizacji w kilku aspektach i odpowiedzieć na często stawiane pytania. Czy improwizacja to brak planu, schematu działania, jasno wyznaczonych celów? Czy raczej empatyczne, pełne zaangażowania działanie, które umożliwia nie tylko realizację pomysłów czy projektu, ale również poznanie własnych potrzeb i zwiększony udział tzw. kompetencji miękkich w ramach projektowania?
Obchody EMNK 2024 są doskonałą okazją do odniesienia się do tych wątpliwości posiłkując się solidnymi ustaleniami naukowymi. To również świetny czas do „mieszania” działań: tych solidnych, opartych na fundamentach wiedzy (nauka, systematyka, badania), jak i tych, w których liczą się: zaangażowanie, emocje, talent, świadomość porażki…
Chcemy, by ten grudniowy, przedświąteczny czas był okazją do stworzenia interesującej opowieści o improwizacji, ale również (nieco) o nas samych – uczestnikach poszczególnych zadań…
Szczegóły oraz harmonogram wydarzeń znajdują się na stronie. Zachęcamy do uczestnictwa!
Miło nam zaprosić także na wydarzenie organizowane przez CINiB-ę – spotkanie autorskie z Martą Obuch, które poprowadzi Mirella Siedlaczek-Mikoda (5 grudnia, godz. 17.00, sala konferencyjna CINiB-y, wstęp wolny).
Marta Obuch – autorka komedii kryminalnych, fotograf, mediator sądowy, doktor nauk humanistycznych.
Akcja jej kryminałów toczy się zwykle w Katowicach – mieście, któremu autorka dodaje na stronach swoich książek magii, ale i puszcza do nas oko, żeby nie było zbyt poważnie. Porozmawiamy o procesie twórczym, o tym, jaką rolę odgrywa w nim improwizacja, a jaką planowa organizacja pracy pisarskiej. Zgłębimy temat blokady twórczej i sposobów sobie z nią radzenia, a także kwestię humoru jako figury organizującej tekst. Podpytamy autorkę również o jej pisarskie plany na przyszłość, a co do przeszłości – wrócimy do książki Ja tu tylko zabijam, której akcja toczy się m.in. w CINiB-ie i w przestrzeni Uniwersytetu Śląskiego.