EMN Katowice 2024: Tydzień Miłości (12-18 lutego) również w CINiB-ie

tydzień miłości grafika w różowych odcieniachSiódmym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Miłości (12-18 lutego). Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Przedmiotem dociekań Tygodnia Miłości będą mechanizmy, konteksty, natura, technologie oraz przedstawienia emocji zwyczajowo kojarzone z relacjami między ludźmi, a przy tym nie zawsze postrzegane jako uniwersalne dla świata fizycznego.

Podczas wykładów, prelekcji, wystąpień eksperckich, jak również wystaw czy happeningów poruszających temat miłości będzie można zapoznać się z jej ujęciami w perspektywie różnych dyscyplin i praktyk. Pokażemy między innymi czułe maszyny i elektroencefalogram pocałunku. Opowiemy o związkach kwantowego splątania, której składowe – obiekty fizyczne – tracą swoją indywidualność, jak w splątaniu miłosnym. Zapoznamy się z kardiologią złamanego serca, poznamy też jego reprezentacje w kulturze. Zobaczymy, jak miłość jest intepretowana w muzyce oraz wideoklipach, i jak odnosi się do nich psychologiczna wykładnia relacji i uczuć.

Przyjrzymy się też projektowaniu miłości w obiektach użytkowych oraz jej niszczycielskiej sile w przestrzeni miasta. Zgłębimy problem portali randkowych oraz kodów przewidujących powodzenie relacji miłosnej. A wszystko to podczas popularnonaukowych wykładów z różnych dyscyplin oraz eksperymentów i pokazów artystyczno-badawczych, spotkań ze specjalistami (min. z seksuologiem) i innych wydarzeń.

Więcej informacji oraz formularze rejestracyjne na poszczególne aktywności znajdują się na stronie.

Program Tygodnia Miłości (12-16 lutego) 

Z przyjemnością informujemy, że wydarzenia organizowane w ramach EMN odbędą się również w CINiB-ie! 

14.02, godz. 14.30-15.30 (CINiBA, sala konferencyjna)
Testery Miłości: Technologiczne prototypy profilowania relacji (dr hab. Anna Malinowska, prof. UŚ)

14.02, godz. 18.00-19.00 (CINiBA, sala konferencyjna)
Czy uważność (mindfulness) może poprawić jakość relacji romantycznej (…)? (dr Dagna Kocur, UŚ)

15.02, godz. 13.15-14.15 (CINiBA, sala konferencyjna)
Takotsubo. Zespół złamanego serca, czyli potęga chorego umysłu (dr hab. n. med. Maciej Wybraniec, prof. SUM)

16.02, godz. 13.00-14.00 (CINiBA, sala konferencyjna)
„…i żyli długo i szczęśliwie – psychologiczne co nieco o zmianach w satysfakcji z bliskiego związku, o których nie piszą bajki” (dr Anna Kołodziej-Zaleska, UŚ)