Siódmym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Miłości (12-18 lutego). Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Przedmiotem dociekań Tygodnia Miłości będą mechanizmy, konteksty, natura, technologie oraz przedstawienia emocji zwyczajowo kojarzone z relacjami między ludźmi, a przy tym nie zawsze postrzegane jako uniwersalne dla świata fizycznego.
Podczas wykładów, prelekcji, wystąpień eksperckich, jak również wystaw czy happeningów poruszających temat miłości będzie można zapoznać się z jej ujęciami w perspektywie różnych dyscyplin i praktyk. Pokażemy między innymi czułe maszyny i elektroencefalogram pocałunku. Opowiemy o związkach kwantowego splątania, której składowe – obiekty fizyczne – tracą swoją indywidualność, jak w splątaniu miłosnym. Zapoznamy się z kardiologią złamanego serca, poznamy też jego reprezentacje w kulturze. Zobaczymy, jak miłość jest intepretowana w muzyce oraz wideoklipach, i jak odnosi się do nich psychologiczna wykładnia relacji i uczuć.
Przyjrzymy się też projektowaniu miłości w obiektach użytkowych oraz jej niszczycielskiej sile w przestrzeni miasta. Zgłębimy problem portali randkowych oraz kodów przewidujących powodzenie relacji miłosnej. A wszystko to podczas popularnonaukowych wykładów z różnych dyscyplin oraz eksperymentów i pokazów artystyczno-badawczych, spotkań ze specjalistami (min. z seksuologiem) i innych wydarzeń.
Więcej informacji oraz formularze rejestracyjne na poszczególne aktywności znajdują się na stronie.
Program Tygodnia Miłości (12-16 lutego)
Z przyjemnością informujemy, że wydarzenia organizowane w ramach EMN odbędą się również w CINiB-ie!
14.02, godz. 14.30-15.30 (CINiBA, sala konferencyjna)
Testery Miłości: Technologiczne prototypy profilowania relacji (dr hab. Anna Malinowska, prof. UŚ)
14.02.2024 r.
14:30–15:30 Testery Miłości: Technologiczne prototypy profilowania relacji | wykład
Związki pomiędzy technologią a miłością wydają się nam niedawne i kojarzymy je zwykle z wyłonieniem się środowisk sieciowych oraz kultury cyfrowej. Jednak ich początki sięgają nieco dalej. Niniejsza prelekcja spogląda wstecz na zabytkowe automaty do szacowania romantycznej kompatybilności par w celu pokazania, że nasza zależność od „maszyn” w sprawach miłości jest dużo „starsza”. Automaty, które są przedmiotem niniejszego wykładu pojawiły się na początku 20tego wieku jako „testery miłości” (ang. love tester machines) powstałe na fali rozwoju technologii dla przemysłu rozrywkowego oraz fascynacji psychologicznymi teoriami osobowości. Popularne w Anglii, Francji, Japonii i USA, testery miłości odzwierciedlały nowe kultury relacji romantycznych oparte na psychologicznych i emocjonalnych kryteriach kompatybilności. Służąc za pierwsze testy osobowości dla związków romantycznych, testery miłości to znaczące, ale dotąd niezbadane obiekty technologiczne i media leżące u podstaw współczesnej algorytmizacji relacji miłosnych.
prowadzenie: dr hab. Anna Malinowska, prof. UŚ
Profesor UŚ, badaczka nowych technologii, semiolog kultury, autorka, poetka i klinicystka w zakresie hipnozy terapeutycznej. Specjalizuje się w badaniach nad semiotyką miłości w kontekście kohabitacji ludzi i inteligentnych maszyn, a także kulturami emocji, czucia oraz afektu. Jest laureatką stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (Senior Research Award 2018-19), w ramach którego prowadziła badania na nowojorskim uniwersytecie The New School. Publikowała w wiodących wydawnictwach naukowych w kraju i na świecie. Jest autorką monografii Love in Contemporary Technoculture (Cambridge University Press 2022). Od 2019 roku prowadzi eksperymentalny projekt Textrapolations, zajmujący się neo dadaistycznym podejściem do tekstu i aktu pisania. Jego pierwsza część – wiersze powstałe z fragmentów książek naukowych i literackich.
miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Bankowa 11a, 40-007 Katowice
Link do zapisów: https://formularze.us.edu.pl/form/index/4687
14.02, godz. 18.00-19.00 (CINiBA, sala konferencyjna)
Czy uważność (mindfulness) może poprawić jakość relacji romantycznej (…)? (dr Dagna Kocur, UŚ)
18:00–19:00 Czy uważność (mindfulness) może poprawić jakość relacji romantycznej? O znaczeniu uważności dla funkcjonowania w związku i doświadczania miłości | wykład
Wydarzenie dla osób pełnoletnich
Uważność (ang. mindfulness) jest tematem coraz częściej pojawiającym się zarówno w obszarze szeroko rozumianego samorozwoju jak i badań naukowych. John Kabat-Zinn, propagator podejścia opartego na uważności na Zachodzie, a które ma swe korzenie w kulturach Wschodu widzi w nim szereg możliwości wykorzystania, między innymi w zakresie poprawy jakości romantycznych relacji. Uważności jest definiowana jako specyficzny stan naszej świadomości, w którym kierujemy uwagę na to co dzieje się w chwili obecnej, z pełną jej akceptacją.
Satysfakcja ze związku oraz satysfakcja seksualna mogą wraz z czasem trwania relacji obniżać się. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak codzienność, natłok obowiązków czy brak uważności na siebie i partnera. Dodatkowo popularności mitów dotyczących relacji romantycznych czy mainstreamowej pornografii, które powodują nierealistyczne oczekiwania dotyczące relacji, ludzkiego ciała oraz tego jak sam akt seksualny powinien wyglądać wpływają negatywnie na naszą satysfakcję. Kolejnym problemem może być nieumiejętność bycia „tu i teraz” oraz doceniania i wdzięczności za to co mamy.
Wykład ma na celu przybliżenie tematyki dynamiki romantycznych związków oraz uważności jako metody mogącej poprawić jakość relacji i życia seksualnego zarówno w obszarze intrapsychicznym jak i interpersonalnym. Podczas wykładu uczestnicy będą mieli możliwość doświadczenia krótkich ćwiczeń uważnościowych takich jak świadomy oddech oraz świadome jedzenie rodzynki.
prowadzenie: dr Dagna Kocur, Uniwersytet Śląski
dr Dagna Kocur – jestem psychologiem, moje zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii społecznej i romantycznych relacji oraz uważności i współczucia. Jestem również certyfikowaną przez Mindfulness Association Polska, nauczycielką 8-tygodniowego Kursu życia opartego na uważności. Na Uniwersytecie Śląskim prowadzę badania, zajęcia dydaktyczne, a także medytacje uważności. Pełnię także funkcję Pełnomocniczki Rektora ds. przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu w Uniwersytecie Śląskim
miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Bankowa 11a, 40-007 Katowice
Link do zapisów: https://formularze.us.edu.pl/form/index/4701
15.02, godz. 13.15-14.15 (CINiBA, sala konferencyjna)
Takotsubo. Zespół złamanego serca, czyli potęga chorego umysłu (dr hab. n. med. Maciej Wybraniec, prof. SUM)
15.02.2024 r.
13:15–14:15 Takotsubo. Zespół złamanego serca, czyli potęga chorego umysłu | wykład
W trakcie wykładu omówiony zostanie wpływ stresu i zdrowia psychicznego na pracę i choroby serca ze szczególnym uwzględnieniem zespołu tako-tsubo, potocznie zwanego zespołem złamanego serca. Zespół tako-tsubo klinicznie przypomina zawał serca, ale jest uwarunkowany patologicznym wpływem stresujących wydarzeń życiowych na mięsień sercowy, co skutkuje przejściowym upośledzeniem jego funkcji skurczowej. Zawód miłosny, utrata bliskiej osoby, poważny uraz fizyczny stanowią tylko niektóre z możliwych przyczyn zespołu złamanego serca.
prowadzenie: dr hab. n. med. Maciej Wybraniec, prof. SUM
Adiunkt badawczo-dydaktyczny w I Katedrze i Klinice Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalista w zakresie kardiologii; certyfikowany kardiolog inwazyjny. Studia medyczne ukończył w Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum (UJCM), odbył staże kliniczne na Uniwersytecie University of California Los Angeles (UCLA), a działalność naukową od 2011 r. prowadzi w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (SUM). Do najważniejszych naukowych osiągnięć należy cykl prac o znaczeniu antazoliny w kardiowersji farmakologicznej migotania przedsionków, za które przyznana została Nagroda Komitetu Naukowego Kongresów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2020 r. Zainteresowania naukowe dr hab. n. med. Maciej Wybrańca skupiają się na farmakologicznym i interwencyjnym leczeniu migotania przedsionków, znaczeniu zespołu sercowo-naukowego oraz diagnozowaniu i leczeniu kardiomiopatii. Dr hab. Maciej Wybraniec jest kierownikiem grantu Agencji Badań Medycznych przyznanego na badanie naukowe oceniające znaczenie złożonego zabiegu ablacji migotania przedsionków i przezskórnej implantacji okludera uszka lewego przedsionka u pacjentów po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu.
miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Bankowa 11a, 40-007 Katowice
Link do zapisów:
16.02, godz. 13.00-14.00 (CINiBA, sala konferencyjna)
„…i żyli długo i szczęśliwie – psychologiczne co nieco o zmianach w satysfakcji z bliskiego związku, o których nie piszą bajki” (dr Anna Kołodziej-Zaleska, UŚ)
13:00-14:00 „…i żyli długo i szczęśliwie – psychologiczne co nieco o zmianach w satysfakcji
z bliskiego związku, o których nie piszą bajki” | wykład
Wykład będzie skoncentrowany wokół problematyki przemian, jakie dokonują się na przestrzeni naszego życia nie tylko w nas samych, ale również w obszarze satysfakcji z bliskiego związku. Słuchacze dowiedzą się o typowych fazach w rozwoju bliskiego związku, a także o punktach zwrotnych w związku, takich jak na przykład zostanie rodzicem, które potrafią znacząco zachwiać poczuciem równowagi. W czasie wykładu przedstawione zostaną czynniki ryzyka i czynniki ochronne dla satysfakcji ze związku, cechy satysfakcjonujących związków i tak zwanych zdrowych systemów rodzinnych. Podjęta zostanie również problematyka znaczenia bliskiego związku dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego
Wykład kierowany jest w przede wszystkim do młodych, świeżo upieczonych rodziców oraz do przyszłych rodziców, ale także do młodzieży starszych klas szkół średnich i wszystkich dorosłych ciekawych zagadnień związanych z byciem w bliskim związku.
prowadzenie: dr Anna Kołodziej-Zaleska, Uniwersytet Śląski
dr Anna Kołodziej-Zaleska łączy pracę badawczo-dydaktyczną z praktyką psychologiczną. Pracuje w Instytucie Psychologii w Uniwersytecie Śląskim, jest doktorem nauk społecznych w dyscyplinie psychologia, a także specjalistą psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. Interesuje się problematyką bliskich więzi, zasobów pomocnych w procesie adaptacji do różnych zmian życiowych. Obecnie, w ramach laboratorium Pregnancy-Parenthood (PREPARE Lab) zajmuję się zdrowiem psychicznym kobiet w ciąży oraz po narodzeniu dziecka, adaptacją do macierzyństwa, snem mamy i dziecka. Jest autorką książek, artykułów naukowych oraz wystąpień konferencyjnych. Jako psycholog-praktyk w pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami, zmagającymi się z różnymi problemami w cyklu życia rodziny
miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Bankowa 11a, 40-007 Katowice
Link do zapisów: https://formularze.us.edu.pl/form/index/4693